یك مقام مسئول در معاونت علمی مطرح كرد؛

توسعه کسب وکار دانش بنیانها در کشاورزی و مواد غذایی

توسعه کسب وکار دانش بنیانها در کشاورزی و مواد غذایی

به گزارش آزینیک، مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اظهار داشت: ما درصدد تکمیل زنجیره و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان، حلقه تولیدات حوزه کشاورزی و مواد غذایی هستیم.


دکتر علیرضا خاکدامن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طبق آمارهای «وزارت جهاد کشاورزی» و «گمرک جمهوری اسلامی ایران» در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۲۳ میلیون تن انواع مواد غذایی در کشور تولید شد و حدود ۲۳.۶ میلیون تن انواع مواد غذایی و نهاده های تولید محصولات کشاورزی و غذا به کشور وارد شده است. مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با اعلان اینکه کشور ما حدودا ۱۲ میلیارد دلار مواد غذایی را وارد میکند اضافه کرد: ولی در عین حال ۶ میلیارد دلار صادرات مواد غذایی داشتیم که بیشتر مربوط به محصولات باغبانی و صنایع غذایی بوده است. خاکدامن اشاره کرد: این آمارها نشان میدهد که غذا در کشور تولید می شود اما نکته مهم راندمان و راندمان پائین تولید محصولات کشاورزی و غذایی است. وی ادامه داد: هر چند داده و اطلاعات دقیقی در این خصوص وجود ندارد ولی برخی گزارش ها بصورت تقریبی، داده ‎هایی را منتشر نمودند اما این اطلاعات برای برنامه ریزی کلان و تعیین استراتژی های کلان کافی نیست و منجر به افزایش خطا در تصمیمات مدیریتی می شود. پس نیاز است در این عرصه اقدامات جدی در سازمان ها برنامه ریزی شود. امنیت غذایی در گرو قانونگذاری و فناوری است خاکدامن اشاره کرد: باتوجه به مطالعات انجام شده و تجربیات توسعه در سایر کشورها، می توان گفت امنیت غذایی تحت تاثیر عوامل مستقیم و غیر مستقیم قرار دارد و این عوامل به شدت تحت تاثیر قانونگذاری، تنظیم گری، علم و فناوری است. وی اظهار داشت: دیدگاه ما به موضوع امنیت غذایی پلتفرمی بوده و استراتژی کلی مدیریت و تکمیل زنجیره ارزش، مربوط به تولیدات حوزه کشاورزی و مواد غذایی می شود. زنجیره کشاورزی و تولید صنایع غذایی شامل 5 مورد می شود وی اشاره کرد: زنجیره تولیدات حوزه کشاورزی و مواد غذایی بطور کلی شامل نهاده‎ های تولید، زراعت و باغبانی، دام و طیور، شیلات و آبزیان، صنایع تبدیلی و غذایی، لجستیک و فروش می شود. این زنجیره کلان در کشور ما که دارای زیر زنجیره های زیادی است در خیلی از حلقه ها تکمیل نیست که این مساله سبب کاهش راندمان در کل سیستم می ‎شود. وی اشاره کرد: بدین سبب یکی از ماموریت‎های ستاد توسعه زیست فناوری، کوشش برای تکمیل زنجیره و توسعه کسب و کارهای دانش بنیان در این حلقه ها خواهد بود.
مدیر گروه تولید، تجاری سازی و بازاریابی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی افزود: طبق مطالعات انجام شده، مشخص شد امروزه نفود و توسعه فناوری در صنایع مختلف بوسیله ایجاد اکوسیستم نوآوری برنامه ریزی می شود. این اکوسیستم شامل اجزای کلی همچون دولت، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، صنایع بزرگ، شرکت‎های کوچک و متوسط (دانش بنیان ها) و مراکز تامین مالی است.
وی با اعلان اینکه طبق قانون پنج ساله ششم توسعه کشور، ایجاد نظام نوآوری کشور بر عهده دانشگاه‎ها و مراکز پژوهشی گذاشته شده است، اظهار داشت: از ۱۳ شاخصی که برای ارزیابی این نظام نوآوری مشخص شده است، ۱۰ مورد مربوط به تولید مقاله، پتنت، نسبت دانشجو به استاد و... است و تنها ۳ شاخص مربوط به تولید محصول است.
۱۳ شاخص ارزیابی نظام نواوری

خاکدامن گفت: بنظر می رسد این موارد نیاز به بازبینی دارد برای اینکه این شرایط مسیر توسعه محصولات فناورانه را محدود به توسعه دانش فنی و مقاله می کند و چون بیشتر این دانش فنی های به وجود آمده مبتنی بر نیاز بازار نیست، قابل تجاری سازی نیستند و به تولید محصول نیز ختم نمی ‎شود.
ضرورت توجه دانشگاهها در امتداد توسعه محصولات دانش بنیان خصوصا صنایع غذایی و کشاورزی
وی افزود: بدین سبب باید قبول کرد که توسعه اکوسیستم نوآوری از توان دانشگاه ها خارج است برای اینکه ابزار کافی را در اختیار ندارند و قوانین بالادستی بایستی طوری تنظیم شود تا این اکوسیستم به طرز صحیحی شکل بگیرد. هرچند مطالعات روند تکامل اکوسیستم های نوآوری در سایر کشورها نیز مشابه ایران بوده است یعنی ابتدا مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی توسعه یافتند و اهتمام داشتند تا برمبنای تشخیص نیاز پژوهشگر یا سازمان پژوهشی مربوطه محصولات فناورانه توسعه یابند اما از اوایل دهه ۷۰ میلادی زنجیره عرضه دانش فنی تا بازار منقضی شد و زنجیره بازار تا دانش فنی توسعه یافت.
وی اظهار داشت: حالا باتوجه به تکامل و گسترش زیرساخت های مراکز تحقیقاتی در کشور بنظر می رسد نیاز است تغییراتی در امتداد توسعه محصولات دانش بنیان خصوصا عرصه امنیت غذایی و کشاورزی برمبنای نیاز بازار در دستور کار دانشگاه ها قرار گیرد.


منبع:

1401/06/19
23:29:24
0.0 / 5
413
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک