ارتباط دیابت با افسردگی در جوانان

ارتباط دیابت با افسردگی در جوانان

آزینیک: نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است که تقریباً نیمی از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 2، افسردگی هم دارند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، در این مطالعه که در مجله تخصصی Diabetologia به چاپ رسیده، پرونده پزشکی عمومی ۲۳۰ هزار و ۹۳۲ بیمار بزرگسال بررسی شده است.
متخصصان با بررسی این سوابق پزشکی دریافتند که میزان رو به رشد مبتلاشدن به بیماری دیابت نوع ۲ می تواند با افزایش میزان مبتلاشدن به افسردگی خصوصاً در بین جوانان بالغ، ارتباط داشته باشد.
داده های مربوط به سال ۲۰۱۷ نشان داد ۴۳ درصد از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ در مقایسه با ۲۹ درصد در یک دهه قبل، افسردگی هم داشتند.
نویسندگان این مطالعه حدس می زنند دلیل این افزایش می تواند این باشد که افراد بیشتری در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی به دیابت مبتلا می شوند و افراد زیر ۴۰ سال مبتلا به این بیماری، ۵۰ درصد بیش از افراد بالای ۵۰ سال در معرض مبتلاشدن به افسردگی هستند.
پروفسور "سنجوی پال" از دانشگاه ملبورن و سرپرست این مطالعه اظهار داشت: یافته های ما نتایج مبتلاشدن به بیماری دیابت نوع ۲ در سنین پایین برای سلامت روان و اهمیت تلاش ها برای پیش گیری از مبتلاشدن به دیابت در مراحل اولیه زندگی را برجسته می کند.
وی ادامه داد: خطر بیشتر مبتلاشدن به افسردگی با مبتلاشدن به دیابت در سنین پایین را تا حدی می توان با فشار بیشتر سایر عوامل خطرناک، همچون چاقی و کشیدن سیگار توضیح داد.
به گزارش ایندیپندنت، همین طور دکتر "فی رایلی" از موسسه خیریه دیابت بریتانیا در این زمینه اظهار داشت: دیابت می تواند لطمه جدی جسمی بوجود آورد اما تاثیر روانی زندگی با این بیماری سرسخت اغلب نادیده گرفته می شود. خیلی از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ مشکلات مربوط به سلامت روان دارند و این مطالعه نشان میدهد که افسردگی در افراد مبتلا به این بیماری شایع و درحال افزایش است. این مطالعه همین طور نشان میدهد که افراد جوان تر مبتلا به بیماری نوع ۲ که اغلب شکل شدیدتری از این بیماری را دارند در مقایسه با افرادی که در مراحل بعدی زندگی به آن مبتلا می شوند، بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به افسردگی هستند.
منبع:

1401/06/18
23:24:27
0.0 / 5
386
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزینیک