توسعه حوزه حمل و نقل با پاسخ به نیازهای فناورانه

توسعه حوزه حمل و نقل با پاسخ به نیازهای فناورانه

آزینیک: امروزه با افزایش تقاضا برای ترانزیت انواع مختلف کالا و همین طور جابجایی افراد بواسطه روش های مختلف حمل و نقل، اهمیت توسعه این حوزه برای کشورها پررنگ تر شده است.به گزارش آزینیک به نقل از معانت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمل و نقل بعنوان تنها عامل توسعه به حساب نمی آید، اما اساسا یکی از عناصر کلیدی در توسعه اقتصادی به حساب می آید. آثار اقتصادی این حوزه را میتوان در ارتباط با همه فعالیتهای اقتصادی مانند صنایع کشاورزی، خدمات، توریسم و... برشمرد.
کشورهای پیشرفته جهان به اهمیت این حوزه پی برده اند و به موازات سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی، در امر حمل و نقل نیز سرمایه گزاری نموده اند و درحال تقویت این بخش هستند تا بتوانند ارتباطات بین بخش های فعال مختلف که در جامعه فعالیت می نمایند را به نحو بهتری برقرار کنند.
روش های حمل و نقل پیشرفته
حمل ونقل زمینی هم اکنون بعنوان رایج ترین سیستم حمل و نقل داخلی شناخته می شود، البته این روش تنها برای مسیرهای داخل کشور نیست و خیلی از شرکت ها برای حمل و نقل بارهای خود به کشورهای دیگر، از روش حمل و نقل زمینی استفاده می نمایند.
در بخش دریایی حوزه حمل و نقل پیشرفته، خطوط کشتیرانی با حمل کالا از راه راه های آبی سهم عمده ای را در جابجایی کالا دارند. عمده ترین روش حمل و نقل کالا، کشتیرانی تجاری یا باربری از راه راه های آبی است. بنابراین از سالهای قدیم استفاده از خدمات حمل و نقل دریایی مورد توجه بوده است و سبب شده تا فعالیتهای تجاری، اقتصادی تر شوند.
روش حمل و نقل هوایی نیز تنها محدود به جابجایی مسافر نشده و بسیاری از کالاها از راه آن ترانزیت می شوند. در انواع حمل و نقل هوایی از روش های نوین جهت راحتی مسافران استفاده می شود و این امر لزوم توجه بیشتر به این روش از ترانزیت را در کشور ضروری می کند.
توسعه با پشتیبانی از طرح های فناورانه
بر همین اساس مرکز طرح های کلان ملی فناوری مبادرت به شناسایی و پشتیبانی از طرح های فناورانه در این عرصه در بخش های اصلی دریایی، زمینی و هوایی کرده است. از مجموع ۲۹ طرح حمایت شده حوزه حمل و نقل پیشرفته از زمان شروع به کار این مرکز، تمامی آنها در ۸ سال قبل مورد حمایت قرار گرفته که بخش حمل و نقل زمینی با تعداد ۲۲ طرح، بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را به خود مختص کرده است.
طرح های کلان ملی فناوری از خاصیت های بارزی از قبیل اثربخشی ملی، منطقه ای و بین المللی، ایجاد هم افزایی و هماهنگی بین سازمان های دولتی و خصوصی برای انجام طرح های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردار می باشند و می توانند راهگشایی برای ورود محصولات دانش بنیان و خلاق باکیفیت به بازارهای داخلی و بین المللی باشند.
برخی از جدید ترین طرح های کلان ملی فناوری در حوزه حمل و نقل پیشرفته که درحال اجرا هستند، شامل سیستم مدیریت حرارت و میز تست موتور خودروی تارای برقی، شارژر و مبدل DC-DC خودروی تارای برقی، الکتروموتور خودروی تارای برقی، موتور رم جت، قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری، شارژر دینامیکی خودرو های برقی به صورت بی سیم و واحد کنترل موتور خودرو ECUمی شود.
همچنین مراکز هوانوردی عمومی، سیستم هوشمند نظارت بر تجارت خارجی گمرک با استفاده از پرنده های بدون سرنشین و الکتروموتورهای BLDC از آخرین طرح هایی است که خاتمه یافته اند.

1401/06/13
23:28:23
0.0 / 5
489
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزینیک