چرا برخی افراد به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ گرفتار می شوند؟

چرا برخی افراد به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ گرفتار می شوند؟

آزینیک: هم اکنون تعداد زیادی از مردم به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می شوند و بیشتر آنها تنها علایم خفیف بیماری را تجربه می کنند که عمدتاً به علت میزان بالای واکسیناسیون است. هرچند، برخی افراد نوع شدیدتری از بیماری را تجربه می کنند و اطلاعات کافی درباره ی دلیلهای آن وجود ندارد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، ژنوم انسان امکان دارد عامل کلیدی باشد که چرا کووید-۱۹ برای برخی افراد از دیگران جدی تر است.
گروهی از متخصصان موسسه بهداشت برلین به همراه همکارانشان از انگلیس و کانادا، ژن ها و پروتئین هایی را شناسایی نمودند که در افزایش ریسک مبتلا شدن به نوع شدید کووید-۱۹ نقش دارند. یافته های آنها در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
برای پزشکان و متخصصان سراسر جهان هنوز این ابهام وجود دارد که چرا بعضی از افراد در صورت آلوده شدن به کروناویروس به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ گرفتار می شوند، در صورتی که برخی دیگر فقط علایم خفیف را تجربه می کنند.
در بررسی جدید متخصصان ژن هایی را شناسایی کرده اند که علاوه بر عوامل خطرزای شناخته شده مانند سن و جنسیت، افراد را مستعد مبتلا شدن به نوع شدید بیماری می کند.
در این بررسی متخصصان به داده های ژنتیکی که از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در سرتاسر جهان جمع آوری شده بود، دسترسی پیدا کردند که شامل شدت بیماری هم می شد. به قول متخصصان در آن زمان، حدود ۱۷ منطقه ژنومی مشاهده شد که با خطر بالاتر مبتلا شدن به نوع شدید بیماری مرتبط بود اما ژن های عامل و مکانیزم زمینه ای برای بسیاری ناشناخته باقی ماندند.
به قول متخصصان، یکی از اینها پروتئینی بود که عامل تعیین گروه خونی افراد است. این مورد مشخص بود که این ژن با خطر مبتلا شدن به عفونت مرتبط می باشد. در همین حال، پروتئین ELF۵ هم به نظر می رسید که می تواند بسیار ارتباط داشته باشد.
متخصصان اظهار داشتند: بیماران مبتلا به کووید حامل گونه ای در ژن هستند که کد کننده ELF۵ است و بیشتر احتمال دارد در بیمارستان بستری شوند و در بعضی موارد حتی جان خویش را از دست دهند.
به گزارش مدیکال اکسپرس، متخصصان تاکید کردند: ELF۵ در تمام سلول های سطحی پوست و غشاهای مخاطی وجود دارد، اما در مقادیر زیادی در ریه ها تولید می شود. از آنجاییکه ویروس بیشترین صدمه را در این محل ایجاد می کند، این امر بسیار محتمل به نظر می آید.
منبع:

1401/05/26
10:20:34
0.0 / 5
411
تگهای خبر: پزشك , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک