چند نکته در رابطه با ترس مرضی و نحوه برخورد با تیک عصبی در کودکان

چند نکته در رابطه با ترس مرضی و نحوه برخورد با تیک عصبی در کودکان

به گزارش آزینیک، دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: ˮتیکˮ یک بیماری است، عمدی در کار نیست و با هدف جلب توجه از جانب کودک انجام نمی شود؛ ازاین رو والدین هیچگاه نباید برای جلوگیری از تکرار این حرکات، کودک را تنبیه کنند و یا حساسیت و اضطراب بی مورد در زمان بروز تیک از خود نشان دهند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، دکتر امین ماهورام با بیان اینکه "تیک" یکی از شایع ترین اختلالات در کودکان است توضیح داد: مجموعه ای از حرکات تکراری که در بدن، صورت، چشم ها، سر و گردن، شانه ها، دست و پا و یا صورت توسط فرد صورت می گیرد، در طیف تیک می گنجد، حتی این حرکات تکراری می تواند به صورت سرفه های متعدد، ایجاد برخی صداها در گلو یا گفتن برخی کلمات بدون کنترل باشد.
ماهورام با بیان اینکه ماهیت تیک متغیر است افزود: امکان دارد در بازه های زمانی متفاوت تظاهرات و علائم تیک تغییر پیدا کند و یا گاهی به صورت کلی محو یا باردیگر ظاهر شود.
وی تصریح کرد: در زمانی که کودک حرکات تکراری دارد بر چهره و یا مشخصا نقطه ای که گرفتار تیک است تمرکز نکنید، در بیشتر موارد حفظ آرامش کودک به بهبود و یا حتی درمان تیک منجر می شود.

ماهورام با بیان اینکه درصورتیکه اختلال تیک مشکلاتی در ارتباطات اجتماعی و یا درسی کودک ایجاد نماید، برای بهبود آن باید به روانپزشک متخصص کودک رجوع کرد، اظهار داشت: نشانه های تیک امکان دارد در بعضی موارد کمتر و یا در شرایط متفاوتی بیشتر شود، سیر متغیر در رابطه با تیک مطرح است.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به اینکه اختلال اضطراب یکی از شایع ترین اختلالات در کودکان است، اظهار نمود: شش نوع اختلال شایع در کودکان وجود دارد که فوبیا یا ترس های اجتماعی از مهم ترین آن هاست.

فوبیا یا ترسِ مرضی، طیفی از اختلالات اضطرابی

وی ضمن اشاره به اینکه ترس بیش از اندازه از یک شیء، موقعیت و یا حیوانی خاص در کودکان می تواند از علائم ترس مرضی باشد، اضافه کرد: زمانی که کودک در مواجه با حیوان گرفتار خشک شدگی، جیغ زدن های زیاد، از حال رفتگی می شود و به عبارت متداول تر، خشک می شود، احتمال مبتلا شدن به فوبیا یا ترس مرضی وجود دارد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه اختلال ترس اجتماعی هم طیف دیگری از اختلالات اضطرابی را به خود اختصاص می دهد، افزود: در این شرایط کودک علاقه ای به حاضر شدن در جمع ندارد و سریعا آغاز به گریه کردن می کند، بدن کودک در این شرایط سفت شده و یا کودک به والدین خود می چسبد.

ماهورام افزود: کودکان مبتلا به اختلال اضطرابی "فوبیای اجتماعی" زمانی که در جمع افراد غریبه وارد می شوند، اعضای بدنشان منقبض می شود، یعنی در این موراد احتمال ترس اجتماعی مطرح است.

چاره ترس های اضطرابی، اعمال زور و فشار برای مواجهه با آن نیست

وی به والدین سفارش کرد: در موقعیت هایی که کودک شما گرفتار ترس های اضطرابی است از اجبار و اجبار او برای مواجه شدن با شرایط اضطراب آور خودداری کنید، به بیان ساده تر تلاش نکنید باوجود مقاومت کودک در حال تقلای خود با اعمال زور و فشار او را با ترس روبه رو کنید؛ چون که این کار می تواند شرایط روانی فرزند شما را حادتر کند.

این فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار داشت: در صورت مشاهده نشانه های مبتلا شدن به ترس های اضطرابی در کودک، هیچگاه اقدامات خودسرانه انجام ندهید و فورا به روانپزشک کودک و نوجوان رجوع کنید تا کودک ارزیابی شده و اصول علمی مقابله با این موقعیت ها هم به والدین آموزش داده شود.

بیش فعالی و نقص توجه؛ دو اختلالی که معمولاً با هم بروز می کنند

اختلال نقص توجه یا بیش فعالی یکی دیگر از شایع ترین اختلالاتی است که دکتر ماهورام به آن اشاره نمود و اضافه کرد: این اختلال به دو گروه تقسیم بندی می شود، به این شکل که بعضی از علامت ها در ارتباط با بیش فعالی هستند و دسته ای دیگر در گروه نقص توجه می گنجند و به صورت کلی با عنوان اختلال بیش فعالی و نقص توجه معرفی می گردند.

دکتر ماهورام به دیگر نشانه های مبتلا شدن به بیش فعالی در کودکان اشاره نمود و اظهار داشت: این کودکان معمولاً زیاد صحبت می کنند، کم صبر و تحمل هستند (نمی توانند صبر کنند تا نوبت شان فرا برسد) و دائما وسط حرف دیگران می پرند.

وی تصریح کرد: کودکانی که مبتلا به اختلال نقص توجه اند از انجام فعالیتهایی که احتیاج به تمرکز دارد گریزانند و مشخصا در انجام تکالیف درسی گرفتار مشکل می شوند، ازاین رو اغلب این کودکان نسبت به درس خواندن و انجام تکالیف بی علاقه هستند. همینطور اگر فعالیتی چند مرحله ای از این کودکان درخواست کنید، توانایی انجام آنرا ندارند و در وسط انجام کار، ادامه آنرا فراموش می کنند.

جریمه های سنگین و رفتارهای خشن با کودکان بیش فعال؛ ممنوع
ماهورام در نظر گرفتن جریمه های سنگین و رفتارهای خشونت آمیز با کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی یا نقص توجه را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: این اختلالات هم بیماری به حساب می آیند که با رفتن به پزشک باید درمان شوند، ازاین رو تحت فشار قرار دادن کودک برای اصلاح رفتار می تواند به ضرر سلامت روان فرزند ما منجر شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، لکنت زبان، سکوت های طولانی و استفاده از کلمات تکراری ضمن پلک زدن های مداوم و تغییراتی در ماهیچه صورت هنگام صحبت کردن یکی دیگر از رایج ترین اختلالات ارتباطاتی است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره نمود و افزود: به صورت کلی مشکلاتی که در صورت و در زمان صحبت کردن کودک ایجاد می شود لزوما به معنای وجود اختلال نیست. خانواده ها زمانی که با این مورد روبه رو می شوند نباید استرس و نگرانی مضاعفی برای کودک ایجاد کنند؛ چون که امکان دارد این مشکل مقطعی باشد و حفظ آرامش والدین به برطرف شدن این مورد کمک قابل توجهی می کند.

او در آخر با بیان اینکه پایه و اساس رفتارها در بزرگسالی به ابتدای کودکی و نوجوانی بر می گردد، از ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی در مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اطلاع داد و اضافه کرد: روانپزشکان و روانشناسان در بیمارستان های امام حسین(ع) و کودکان مفید با تعرفه دولتی در این حوزه فعالیت می نمایند.

منبع:

1401/05/23
23:22:15
0.0 / 5
448
تگهای خبر: آموزش , ارتباطات , پزشك , خدمات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک