واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض مبتلاشدن هستند؟

واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض مبتلاشدن هستند؟

آزینیک: بنابر گزارش مرکز تخصصی ˮمایو کلینیکˮ (Mayo Clinic) در آمریکا، ˮواسکولیتˮ (تورم رگ های خونی) یک اختلال خودایمنی نادر در جهان است و در فرد مبتلا به آن، رگ های خونی گرفتار التهاب می شوند که موجب ضخیم شدن رگ های خونی می شود.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، این وضعیت در نهایت می تواند جلوی جریان عادی خون را بگیرد و به اندام ها لطمه برساند.
بیشتر انواع واسکولیت نادرند و این بیماری می تواند بر یک یا چند اندام تاثیر بگذارد.
بنابر گزارش این مرکز تخصصی، برخی از نشانه های این بیماری شامل سردرد، کاهش وزن، خستگی، تب و دردهای عمومی بدن می شود.
غیر از نشانه های عمومی تر واسکولیت، برخی از نشانه های خاص تر نیز ممکنست شامل صدای زنگ در یک گوش و درد معده پس از غذا خوردن باشد.
تعدادی از افراد مبتلا به این اختلال همین طور گرفتار از دست دادن موقت بینایی و احساس بی حسی یا ضعف در دست ها یا پاها شده اند.
عامل واسکولیت چیست و چه افرادی در معرض خطر مبتلاشدن هستند؟ بر اساس گزارش مایو کلینیک، علت های این اختلال خودایمنی بطور کامل شناخته نشده است با این وجود، ممکنست به ژنتیک افراد و سابقه پزشکی آنها ربط داشته باشد.
این بیماری همین طور می تواند ناشی از حمله اشتباهی سیستم ایمنی به سلول های رگ های خونی باشد که ممکنست به سبب مبتلاشدن به بیماری هایی مانند هپاتیت بی (B) و هپاتیت سی (C) یا سرطان های خون ایجاد شود.
در صورتیکه هر کسی می تواند نشانه های واسکولیت را داشته باشد، مواردی که ممکنست خطر مبتلاشدن به اختلال های مختلف را افزایش دهد شامل سن، سابقه خانوادگی و سابقه اختلال های ایمنی مانند لوپوس است.
داروها نیز ممکنست یک عامل خطر باشند، طبق اعلام این مرکز، هیدرالازین (hydralazine) آلوپورینول (allopurinol) مینوسایکلین (minocycline) و پروپیل تیوراسیل (propylthiouracil) ممکنست موجب ایجاد واسکولیت شوند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، درمان ها در اصل بر کنترل التهاب رگ های خونی متمرکزند و هرگونه بیماری زمینه ای را که ممکنست موجب بروز واسکولیت شود زیر نظر می گیرند.
بطور خاص، یکی از داروهای رایج که برای کنترل التهاب ناشی از واسکولیت استفاده می شود، دارویی کورتیکواستروئیدی (corticosteroid) به نام پردنیزون (prednisone) است. بااینکه انواع داروهای دیگر هم می توانند وجود داشته باشند، اما داروهایی که افراد مصرف می کنند به شدت واسکولیت آنها بستگی دارد.1401/05/22
09:44:56
0.0 / 5
395
تگهای خبر: پزشك
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک