لانگیا زیر ذره بین متخصصان

لانگیا زیر ذره بین متخصصان

به گزارش آزینیک، گروهی از متخصصان و دانشمندان حوزه علوم پزشکی در جهان اعلام نموده اند ویروس جدیدی را اخیرا در چین شناسایی کرده اند که از خانواده ˮهنیپاویروسˮ است؛ ویروس هایی که پیشتر سابقه بروز بیماری جدی در بین انسان ها را داشته اند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، این متخصصان ویروس جدیدی را در شرق چین ردیابی و شناسایی کرده اند که از حیوان به انسان منتقل شده و تا زمان انجام این مطالعات، ده ها تن را آلوده کرده است.
گزارش ها حاکیست که ویروس تازه شناسایی شده معروف به "لانگیا" و از گونه هنیپاویروس در استانهای شاندونگ و هنان در شرق چین و عموما در بین کشاورزانی که با حیوانات از نزدیک تماس دارند، شیوع داشته است.
بنابر گزارش آناتولی، تابحال ۳۵ مورد مبتلا شدن به این ویروس در اواخر ۲۰۱۸ تا آغاز ۲۰۲۱ شناسایی شده است. هرچند این موارد مبتلا شدن در این بازه زمانی رخ داده اما، این ویروس در هفته جاری به صورت رسمی شناسایی شده است.
گزارش این یافته جدید، توسط گروهی از دانشمندان اهل چین، سنگاپور و استرالیا در هفته نامه پزشکی "نیوانگلند" انتشار یافته است.
کارشناسان می گویند که منشاء این ویروس احیانا از حیوان است اما درک بهتر این عامل بیماری زا همچنان نیازمند مطالعات بیشتر است.
به گزارش بی بی سی، در متنی که ۴ اوت در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر گردید دانشمندان نوشته اند که هیچ نشانه ای از انتقال ویروس لانگیا از انسان به انسان مشاهده نشده است. آنها هم چنین اعلام نموده اند که منشاء این ویروس به احتمال زیاد جانوران هستند و گروه پژوهشگران شواهدی یافته اند که جانورانی از خانواده موش کور ناقل طبیعی ویروس لانگیا هستند، البته این امر هنوز برای تائید نهایی احتیاج به تحقیقات بیشتر دارد.
از ۳۵ مورد این بیماری که در چین مشاهده شد ۲۶ مورد به دقت بررسی شده اند و مشخص شده است که همهٔ آنها تب داشته اند و در بعضی موارد با نشانه هایی مانند خستگی شدید (۵۴ درصد)، سرفه (۵۰ درصد)، سردرد (۳۵ درصد) و حالت تهوع (۳۵ درصد) همراه بوده است.
محققان متوجه ناهنجاری ها و مشکلاتی در کبد (۳۵ درصد) و کلیه (۸ درصد) بیماران مبتلا به این ویروس شدند. اما هنوز هیچ گزارشی در خصوص مرگ بیماران مبتلا در دست نیست.
متخصصان در گفتگو با بی بی سی گفتند که کشف ویروس جدید به معنای بروز همه گیری جدید نیست اما کشف ویروسی از خانواده هنیپاویروس سبب نگرانی است چون بیماری های دیگری که خانواده این ویروس پیش از این بوجود آورده سبب شیوع و بروز بیماری های شدیدی در آسیا و اقیانوسیه شده است و همین مساله هم اکنون سبب شده متخصصان این ویروس را با دقت بیشتری زیر نظر بگیرند.
بیماری های دیگر خانواده لانگیاویروس به نام هندرا هنیپاویروس (هی وی) و نیپا هنیپاویروس (نی وی) بوده است. بنابر اطلاعات مرکز کنترل بیماری های آمریکا (سی دی سی) بیماری های ناشی از ویروس هندرا بسیار نادر است اما میزان مرگ ومیر ناشی از آن بالا و حدود ۵۷ درصد است.
به دلیل روش های متعدد و اطلاعات مختلفی که هر کشور در هر دوره در اختیار می گذارد این بیماری را نمی توان به راحتی با میزان مرگ ومیر کوویدـ ۱۹ مقایسه کرد.
هرچند میتوان گفت میزان کشندگی ویروس های هندرا و نیپا که برای نخستین بار دسامبر ۲۰۱۹ در چین مشاهده شد به صورت مشخص در زمان شیوع بالاتر از میزان مرگ بر اثر ویروس کرونا در همه گیری اخیر بوده است.
به گفته متخصصان، ویروس های هندرا و نیپا، بستگان نزدیک ویروس لانگیا، از راه خفاش ها انتقال پیدا می کنند.
منبع:

1401/05/21
15:16:18
0.0 / 5
439
تگهای خبر: پزشك , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آزینیک