سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا مطرح كرد

نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور

نارنجی و قرمز، رنگ غالب نقشه کرونایی کشور

شیراوژن به وضعیت شهرهای کشور اشاره نمود وگفت: نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی درآمده است؛ باآنکه بر تعداد مبتلایان به کرونا هفته به هفته افزوده می شود ولی امیدواریم درقله موج بوده و با رعایت کردن مردم بزودی شاهد شیب نزولی موج هفتم باشیم.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، عباس شیراوژن در یک گفتگوی رادیویی به وضعیت شهرهای کشور اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون هفته به هفته هم در تعداد مراجعین سرپایی و هم بیماران بستری و بتازگی فوتی شاهد افزایش هستیم. تعداد شهرهای قرمز به حد بالایی رسیده است و نقشه کشور بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی درآمده است.
وی اضافه کرد: بااینکه بر تعداد مبتلایان به کرونا هفته به هفته افزوده می شود ولی امیدواریم در قله موج باشیم و با رعایت کردن و همراهی مردم به زودی شاهد شیب نزولی موج هفتم باشیم.
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره چرایی ایجاد موج هفتم در کشور اظهار نمود: مجموعه ای از عوامل در این امر دخیل هستند؛ یکی از موارد این است که سطح ایمنی جامعه به سبب این که فاصله زمانی از واکسیناسیون گذشته، پایین آمده است. همین طور سویه جدیدی که قدرت انتشار بالایی دارد، وارد کشور شده است، اصل مبتلاشدن به خاطر سرایت پذیری بالایی است که این ویروس دارد. ولیکن کاهش استفاده از ماسک و شیوه نامه های بهداشتی سبب شده سرعت و میزان مبتلاشدن افزایش یابد.
وی ادامه داد: در قسمتی از مردم به سبب استفاده نکردن از واکسن، شدت بیماری ممکنست منجر به بستری و فوت شود و باید این مسئله را با واکسیناسیون کنترل نماییم.
شیراوژن متذکر شد: هرچه جلوتر می رویم زیر سویه های جدید و جهش های جدیدی در ویروس کرونا اتفاق می افتد و باید سطح ایمنی مان را برای مقابله بالا نگه داریم. در ادامه این ویروس، تزریق واکسن همانند واکسن آنفولانزا برای افرادی که سن بالایی دارند و یا بیماریهای زمینه ای دارند، لازم است.
وی به موج هفتم کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: در این موج تعداد بیماران سرپایی بیشتر است و بخش کمی به سمت بستری شدن و بخش کمتری از آنها به سمت مراقبت های ویژه حرکت می کنند. در مقایسه می بینیم هرچه جهش ویروس اتفاق می افتد قدرت سرایت و بیماری زایی بیشتری داریم و شدت بیماری کمتر می شود. البته یک نظریه نیز وجود دارد که بخاطر موج های قبلی و واکسن هایی که زده می شود سطح ایمنی جامعه افزایش می یابد.1401/05/20
12:38:19
0.0 / 5
341
تگهای خبر: مراقبت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک