كارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشكی قم:

اعضای بدن یک جوان 21 گرفتار مرگ مغزی در قم اهدا شد

اعضای بدن یک جوان 21 گرفتار مرگ مغزی در قم اهدا شد

به گزارش آزینیک قم کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: هشتمین اهدای عضو ماندگار سال ۱۴۰۱ این استان توسط خانواده یک جوان ۲۱ ساله گرفتار مرگ مغزی صورت گرفت.ولی الله صمدی کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم امروز نوزدهم مردادماه طی سخنانی در مورد هشتمین اهدای عضو ماندگار سالجاری اضافه کرد: مرحوم عرفان ابراهیمی جوان ۲۱ ساله ساکن ارومیه بود که در مسافرت به قم به دلیل سابقه بیماری مغزی و تشنج در بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب(ع) قم بستری و گرفتار مرگ مغزی شد.

وی افزود: بعد از گفت وگوی تیم واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قم با خانواده نوع دوست این مرحوم، اعضای حیاتی وی به چندین بیمار بدحال زندگی و امید باردیگر بخشید.

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم، افزود: سال قبل هم با رضایت خانواده های اهداکنندگان اعضا، از استان قم ۱۷ بیمار برای اهدای عضو به تهران اعزام شد و ارگان های حیاتی این عزیزان به بیماران بدحال در صف انتظار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیوند شد.

صمدی با بیان اینکه هر بیمار مرگ مغزی می تواند هشت نفر را از مرگ حتمی و ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد، افزود: ۲۵ هزار نفر الان در صف انتظار وزارت بهداشت برای دریافت اعضای بدن هستند که روزانه ۱۰ نفر آنها جان خویش را از دست می دهند.

وی با بیان اینکه امکان برگشت به زندگی باردیگر برای بیمار مرگ مغزی وجود ندارد، اظهار داشت: متاسفانه به علت بی اطلاعی خانواده ها با وجود تعداد زیاد بیمار مرگ مغزی، این بیماران فوت می کنند و به مرحله پیوند اعضا نمی رسند.

صمدی اضافه کرد: تابحال در استان قم ۱۴۴ مورد اهدای عضو انجام شده که ۶ مورد آن امسال بوده است و اهدای عضو مذکور هفتمین مورد است.

گفتنی است؛ افرادی که می خواهند جزو اهداکنندگان عضو باشند می توانند با رفتن به پایگاه اطلاع رسانی www.muq.ac.ir در بخش «ثبت نام از متقاضیان اهدای عضو بعد از مرگ» ثبت نام کرده و کارت ویژه اهدای عضو را دریافت نمایند.

منبع:

1401/05/19
22:30:00
0.0 / 5
414
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزینیک