رئیس سازمان توسعه تجارت:

نگرانی ها در حوزه صادرات با تمرکز روی دانش بنیان ها برطرف می شود

نگرانی ها در حوزه صادرات با تمرکز روی دانش بنیان ها برطرف می شود

آزینیک: رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به این که حوزه دانش بنیان یک مزیت رقابتی در منطقه است، اظهار داشت: نگرانی ها و چالش هایی که در حوزه صادرات وجود دارد، با تمرکز روی مباحث علم و فناوری برطرف می شود.به گزارش آزینیک به نقل از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت در مراسم امضای تفاهمنامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، اظهار نمود: تاکید ویژه رئیس جمهور و وزیر صمت دولت سیزدهم همواره بر همکاری با شرکتهای دانش بنیان و صادرات محور شدن این شرکت ها بوده است. در همین راستا سازمان توسعه تجارت باید با استفاده از تمام ابزارهای خود، به توسعه صادرات دانش بنیان در حجم وسیع، کمک شایانی کند.
وی با اشاره به اینکه باید بتوانیم مزیت حوزه علم و فناوری کشور را در فضای تعاملات بین المللی رسمیت بخشیده تا به اثرگذاری های لازم دست یابیم، اضافه کرد: در ماه های اخیر اتفاقات خوبی در حوزه همکاریهای بین المللی و بسترسازی توسعه صادرات رخ داده است.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: همواره در تمام سفرها و برنامه های بین المللی که وزیر صمت و مسؤلان سازمان توسعه تجارت انجام می دهند بحث همکاریهای بین المللی در حوزه دانش بنیان؛ چه در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان و چه همکاریهای بین المللی، در راس محورهایی بوده که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.
وی با تکیه بر این که در انتها تمام نشست ها و برنامه های مشترکی که با هیات های تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف در سازمان توسعه تجارت انجام شده، از آنها برای بازدید از محل مرکز IHIT (خانه فناوری و تکنولوژی ایران) در نمایشگاه بین المللی تهران دعوت به عمل آمده است، خاطرنشان کرد: آشنایی و معرفی دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان فعال در کشور در خانه فناوری و تکنولوژی ایران به شرکت ها و هیات های تجاری خارجی، اقدامی برای توسعه بازار و بازاریابی بشمار می رود. از طرفی شرکت ها و مقامات بین المللی بعد از بازدید از این مرکز با پیشرفت ایران و جایگاه مان در حوزه علم و فناوری آشنا شده و احساس می کنند در زمینه تجارت با کشوری روبرو هستند که در حوزه علم و فناوری پیشرو است.
پیمان پاک ادامه تصریح کرد: خیلی از مقامات کشورهای خارجی بعد از آشنایی و شناخت ظرفیت های علمی و فناوری در کشورمان اقرار کرده اند که ایران در شرایط تحریم به پیشرفت ها و دستاوردهایی رسیده که بعضی از کشورهای پیشرفته هم به آنها دست نیافته اند. این که ما تمام این دستاوردها را در چنین مجموعه ای جمع کرده ایم، یکی از اقدامات موثری بوده که در گذشته انجام شده است. البته آمادگی داریم که با کمک و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این مرکز را گسترش دهیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، خاطرنشان کرد: با عنایت به شعار سال، این تفاهم نامه با دو رویکرد دانش بنیان شدن حوزه تجارت و گذر از روش های سنتی صادرات و همینطور پشتیبانی از دانش بنیان هایی که توانایی بین المللی شدن دارند به امضا خواهد رسید. ما در سازمان توسعه تجارت برنامه های مختلفی در این حوزه داشته و کوشیده ایم پروژه های جاری سازمان را به سمت پشتیبانی از شرکت ها و مجموعه های دانش بنیان سوق دهیم.
صندوق سرمایه گذاری صادراتی فرصتی برای توسعه تجارت تولیدات دانش بنیان است
رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار نمود: صندوق سرمایه گذاری صادراتی با معرفی شرکتهای دانش بنیانی که پتانسیل تجاری دارند، فرصتی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی یا مشترک و شرایطی برای پشتیبانی از این بخش را بوجود می آورد.
وی با تکیه بر این که سازمان توسعه تجارت به دنبال ایجاد فضایی برای پشتیبانی از صادرات دانش بنیان کشور است تا شرکتهای فعال از آن بهره مند شوند، خاطرنشان کرد: ایده از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عرضه و سپس طرح اولیه برنامه ریزی شد و الان درحال مذاکره برای فراهم کردن این شرایط هستیم.
پیمان پاک همینطور اظهار داشت: صندوق توسعه ملی تایید خویش را اعلام نموده و بانکها هم آمادگی کامل در این حوزه دارند؛ از طرفی با عنایت به جایگاه تولیدات دانش بنیان و فناورانه، شرکتهای بین المللی هم از مشارکت در این بخش استقبال می کنند. البته صندوق سرمایه گذاری صادراتی وظیفه پشتیبانی از صادرات دانش بنیان را برعهده خواهد داشت که برای داشتن یک صندوق کارآمد باید از همان آغاز سازوکار و قالب به درستی طراحی شود تا پس از شروع فعالیت با مشکل مواجه نشویم.


منبع:

1401/05/12
21:53:51
0.0 / 5
450
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک