غول سرکش کرونا و ۱۹ درصد بی تفاوت

غول سرکش کرونا و ۱۹ درصد بی تفاوت

به گزارش آزینیک خراسان رضوی بی تفاوتی، گاه بی مسئولیتی و عادی انگاری باز هم باعث بازگشت رنگ قرمز و نارنجی به نقشه کرونایی شد. هم اکنون آمار بیماران مبتلا به کووید باردیگر افزایش پیدا کرده و تخت های بیمارستان ها درحال پر شدن است. الان مدافعان سلامت ضد ویروس کرونا که این روزها به شکل بی سابقه ای در حال انتشار می باشد، آرایش دفاعی گرفته اند.هرچند عده ای با خوش خیالی از مهار کرونا این غول سرکش خبر می دادند اما مدت کوتاهی نگذشت که بازهم ضرب شست ویروس جهش یافته را چشیدیم. خیز بی تفاوتی اجتماعی سبب شده باردیگر کرونا در شهرهای خراسان رضوی جان بگیرد و بسیاری را با وضعیتی ناگوار روی تخت های بیمارستان بکشاند.

جواد رنجبر در کاشمر یکی از همان هایی است که نه تنها داغدار از دست دادن ۲ نفر از بستگان خود به علت مبتلا شدن به کروناست بلکه خودش هم بعد از گذشت ۶ ماه همچنان با این بیماری دست و پنجه نرم می کند.

او به ایسنا اظهار داشت: متاسفانه در خانواده ما کمتر کسی اعتقاد به این بیماری دارد و جز ۲ نفر هیچکس دیگر واکسن نزده است. متاسفانه دورهمی هایی که برگزار می کردیم، باعث شد ۲ نفر از اعضاء خانواده در مدت زمان کمی بعد از مبتلا شدن به این ویروس جان خویش را از دست بدهند.

کسانی که یک یا ۲ دوز واکسن تزریق کرده اند، آنتی بادی ندارند

طی چند روز گذشته تعداد بیماران بدحال کرونایی در کاشمر و دیگر شهرهای خراسان رضوی افزایش چندین برابری داشته و تعدادی هم بر اثر مبتلا شدن به این بیماری جان خویش را از دست داده اند.

دکتر خاطره عربیخوان، متخصص بیماری های عفونی کاشمر، در گفتگو با ایسنا از شیوع موج هفتم کرونا در این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: کسانی که یک یا ۲ دوز واکسن تزریق کردهاند، حالا آنتی بادی ندارند.

وی با اشاره به اینکه این سویه در مقابل آنتی بادی هایی که شهروندان از قبل داشته اند، فرار ایمنی دارد، اظهار نمود: هرچند در سویه جدید ویروس کرونا که BA۴ و BA۵ است، قدرت سرایت بیماری بسیار بالاست اما خوشبختانه میزان مرگ و میر آن خیلی زیاد نیست.

این متخصص بیماری های عفونی تب بالا، تعریق و گلودرد شدید را از مشخصه های اصلی این سویه دانست و اظهار داشت: قرنطینه افراد علامت دار، ماسک زدن در مکان های شلوغ و بسته و تکمیل واکسیناسیون تنها راه های جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری است.

وی تصریح کرد: افراد سالمند، افراد دارای نقص ایمنی و کسانی که بیماری زمینه ای(دیابت، فشارخون بالا و نارسایی قلبی) دارند، افراد پرخطری هستند که در صورت علامت دار شدن باید فورا به پزشک متخصص رجوع نمایند.

عربیخوان از شهروندان خواست در صورت داشتن هرگونه علایم مشکوک فورا خویش را قرنطینه و فاصله خود با دیگران را حفظ نموده تا از گسترش ویروس و بیمار کردن دیگران جلوگیری شود.

کرونا به دنبال واکسن نزده ها

فروکش کردن آمار مبتلایان و مرگ کرونا در یک بازه زمانی کوتاه به هیچ وجه نشانه آخر و خاموشی کرونا نیست. این احساس می تواند به سهل انگاری و بی خیالی مردم و مسؤلان، کاهش رعایت اصول بهداشتی و تردید در واکسیناسیون منجر شده و تشدید موج های بعدی را باعث شود.

در همین خصوص معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت کاشمر در گفتگو با ایسنا از قرمز شدن وضعیت کاشمر اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون تمام بیمارستان ها و پرستاران ما در آماده باش کامل هستند.

دکتر مجتبی قائمی ضمن اشاره به افزایش میزان مبتلایان به بیماری کرونا در سطح شهرستان و افزایش چشم گیر بیماران کرونایی بستری اظهار داشت: علیرغم این که تا هفته گذشته کاشمر در وضعیت زرد قرار داشت اما از ۳۱ تیر ماه این شهرستان در وضعیت قرمز قرار گرفت.

وی ضمن اشاره به ورود کاشمر به باعث هفتم کرونا اظهار داشت: از ۱۱ تیر یک باره تعداد بستری و مبتلایان نسبت به روزهای قبل افزایش چشم گیری یافت.

معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت کاشمر اظهار داشت: حالا از ۱۳ نفری که در بخش بیماران کرونایی شهرستان بستری بودند، نتیجه تست ۱۰ نفر مثبت شده است. همینطور بالغ بر ۲۰۰ بیمار هم در قرنطینه خانگی هستند که مدام سفارش های لازم به آنها داده می شود و تحت کنترل قرار دارند.

قائمی بیان نمود: هرچند خوشبختانه در موج هفتم فوتی نداشتیم اما برخلاف روزهای اول تیر ماه که چهار تا پنج نفر به مرکز منتخب کرونا رجوع می کردند، حالا این آمار به ۶۴ نفر در روز افزایش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: به رغم این که آمار افراد مثبت به کرونا در ابتدای همین ماه بین صفر و یک نفر بود اما حالا در بعضی روزها حدود ۲۶ تا ۲۷ نفر مثبت داریم.

معاون بهداشتی کاشمر با اشاره به اینکه تیر سال جاری ۱۵۱ مورد مشکوک به کرونا در بیمارستان شهرستان بستری شدند که نتیجه تست ۴۷ نفر از این تعداد معادل ۳۰ درصدشان مثبت بود، اضافه کرد: ۸۰ درصد این آمار در ارتباط با نیمه دوم تیر ماه است.

وی خاطرنشان کرد: این که از ۱۵۱ نفری که بستری شده اند، ۲۲ نفرشان کمتر از ۱۹ سال سن داشتند و در گروه دانش آموزی قرار دارند، نشان داده است این سویه این گروه سنی را هم گرفتار می کند گ.

قائمی ضمن اشاره به این که تنها ۳۵ درصد دانش آموزان پنج تا ۱۱ سال نسبت به دریافت واکسن رجوع داشته اند، سفارش کرد با عنایت به این که تا ابتدای مهر ماه و بازگشایی مدارس زمان کمی باقی مانده، دانش آموزان حتما نسبت به کامل کردن واکسیناسیون خود اقدام نمایند.

وی اظهار داشت: متاسفانه ۵۵ درصد از کسانی که در بیمارستان بستری شده اند، در گروه بالای ۶۰ سال قرار دارند. وضع موجود نشان داده است این گروه سنی بیشتر در معرض خطر هستند.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر اضافه کرد: این افراد به علت این که تصور می کنند سه دوز واکسن خویش را تزریق کرده اند، نیازی به رعایت نکات بهداشتی ندارند. از همین رو از زدن ماسک خودداری می کنند؛ در صورتیکه باید توجه داشت اینان چون نخستین گروهی بوده اند که واکسن زده اند، الان ایمنی بدنشان از بین رفته و حتما باید دوز یادآور خویش را تزریق کنند.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد گروه سنی بالای ۶۰ سال شهرستان واکسن دریافت کرده اند، بیان نمود: هم اکنون به تمام سنین بالای ۱۸ سالی که از آخرین تزریق آنها ۶ ماه گذشته باشد، واکسن یادآور را تزریق می شود. شهروندان می توانند با رفتن به نزدیکترین واحد بهداشتی نسبت به تزریق واکسن خویش اقدام نمایند.

قائمی در ادامه ضمن اشاره به این که از نظر بستری ها ۴۴ درصد را خانم ها و ۵۶ درصد را مردان می سازند، در مورد وضعیت واکسیناسیون در این شهرستان اظهار داشت: علیرغم تمام پیگیری ها و تلاشهای صورت گرفته اما بر مبنای آخرین آمار هنوز ۱۹ درصد جمعیت هدف هیچ دوز واکسنی را در این شهرستان دریافت نکرده اند.

وی اظهار نمود: از آغاز شروع طرح واکسیناسیون تابحال ۲۷۰ هزار و ۳۹۰ دوز واکسن تزریق شده که ۱۱۹ هزار ۹۶۳ دوز درصد نوبت اول، ۱۰۶ هزار و ۴۷۶ دوز نوبت دوم و ۴۳ هزار و ۹۵۱ نفر نوبت سوم بوده است.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با اشاره به اینکه در مجموع ۸۱.۱ درصد دوز اول، ۷۲ درصد دوز دوم و ۳۹.۷ درصد دوز سوم را تزریق کرده اند، اظهار داشت: هنوز ۱۳ هزار و ۵۵۴ نفر نوبت اول، ۱۱ هزار و ۲۱۸ نفر نوبت دوم و ۴۶ هزار و ۴۵۳ نفر هم نوبت سوم را دریافت نکرده اند.

وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز ۶۰ درصد جمعیت هدف نوبت سوم خویش را دریافت نکرده اند که این مورد جای نگرانی دارد. البته در بخش واکسیناسیون مادران آبستن وضعیت بهتری نسبت به جمعیت عمومی داریم، به صورتی که تابحال ۸۴ درصدشان دوز نوبت اول را دریافت کرده اند.

قائمی تصریح کرد: در دوز یادآور پیشبینی می شود همان هایی که نوبت سوم را دریافت نموده اند، برای تزریق دوز یادآور رجوع کنند؛ هر چند به جهت اینکه به این پیشبینی برسیم، حداقل باید روزی هزار نفر واکسن تزریق شود ولی حالا در بهترین حالت ۲۵۵ دوز واکسن در روز پایانی تیر ماه تزریق شده است.

وی با اشاره به اینکه برخلاف پیک های قبلی در پیک هفتم تعداد بستری ها همزمان با بیماران سرپایی در حال افزایش می باشد، تصریح کرد: کاشمر از ۲ هفته قبل وارد پیک هفتم شده است. ۱.۵ تا ۲ ماه این پیک به طول خواهد انجامید.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با انتقاد از این که میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکلهای بهداشتی کاهش چشم گیری داشته، اظهار داشت: پیشبینی می شود کمتر از ۳۰ درصد در کاشمر پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند.

وی بیان نمود: هم اکنون هر ۲ بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) و شهید مدرس در آماده باش کامل است و تمام لوازم حفاظت شخصی، داروها، نیروهای انسانی مورد نیاز آن تأمین شده است.

قائمی اظهار داشت: هرچند در پیک های گذشته برای تأمین اکسیژن مورد نیاز نگرانی کمی داشتیم اما خوشبختانه ۲ بیمارستان چهار دستگاه اکسیژن ساز در اختیار دارد و برای بیمارستان مدرس ژنراتور جدید هم نصب شده است.

حجاج از گرفتن مراسم پرهیز کنند

وی در ادامه ضمن اشاره به بازگشت حجاج اضافه کرد: از حجاج درخواست می شود در حد امکان از گرفتن مراسم پرهیز کنند و در صورت دادن ولیمه توزیع آن بیرون بر باشد.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر بیان نمود: سفارش می شود حجاجی که از حج آمده اند، بین پنج تا هفت روز هیچگونه دید و بازدیدی نداشته باشند و مراسمی نگیرند چون اگر به این ویروس مبتلا شده باشند، در این زمان مشخص می شود.

وی با اشاره به اینکه شاید بعضی از حجاج داخل هواپیماها به این ویروس مبتلا شده باشند، اظهار داشت: اگر هم که یک حاجی می خواهد مراسم برگزار کند، حتما این مراسم باید در فضای باز باشد. برگزاری مراسم در فضای بسته باید به شکلی باشد که تنها از ۲۵ درصد ظرفیت آن مکان استفاده کنند و برای هر نفر حداقل چهار متر مربع فضا در نظر گرفته شود.

قائمی همینطور با ابراز نگرانی از وضعیت جمعیت عمومی شهرستان اظهار داشت: در مکان ها و وسایل حمل و نقل عمومی و همینطور مکان های سربسته حتما اتفاده از ماسک لازم است. اگر هم کسی علامت دار است، باید از حضور در اجتماع پرهیز کند.

وی اضافه کرد: با عنایت به این که تا ۷۰ درصد نمونه های بیماران بستری و ۸۰ درصد سرپایی ها در کاشمر مثبت هستند، هر علایم سرماخوردگی را میتوان کرونا دانست.

رئیس مرکز بهداشت کاشمر با تکیه بر این که تمام افراد بالای ۱۸ سال باید هرچه سریع تر نسبت به تزریق دوز یادآور کرونا اقدام نمایند، بیان نمود: واکسن نقش بسیاری در کاهش میزان بستری و مرگ و میر دارد.

باید بدانیم که پاندمی کرونا به این زودی تمام نمی گردد و موج های سینوسی کرونا تا چند سال آینده با ماست. از همین رو لازم است به زندگی مسالمت آمیز با این ویروس عادت نماییم و تا زمان آخر کرونا اصول بهداشتی، ماسک زدن، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و تکرار دریافت دوزهای یادآور واکسن کرونا را انجام دهیم تا با پایین ترین میزان خسارت های انسانی دوران پاندمی را پشت سر بگذاریم.

با رعایت شیوه نامه های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی های خانوادگی و دوستانه مدافعان سلامت را در راه مقابله با بیماری کووید ۱۹ و ریشه کنی هرچه سریعتر این اپیدمی همراهی کنند.

منبع:

1401/05/06
15:27:42
0.0 / 5
429
تگهای خبر: پزشك , متخصص , نصب
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک