وزیر بهداشت اعلام كرد

6مرکز تولید واکسن کرونا در ایران

6مرکز تولید واکسن کرونا در ایران

به گزارش آزینیک وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای ایران در مقابله با کرونا، اظهار داشت: در بعضی کشورها هنوز هم در مقابله با کرونا پیشرفتی حاصل نشده و همین مورد سبب شده که کرونا در جهان کنترل نشده و یک جهش موجب ایجاد موج های دیگر در سایر کشورها شود.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی، در نشستی با سفرای تعدادی از کشورها با موضوع همکاریهای مشترک در زمینه سلامت، بیان کرد: از این که میزبان سفرا و نمایندگان سفارتخانه های کشورهای دوست مانند جمهوری آذربایجان، کوبا، سوریه، هند، قطر، سوییس، عمان، پاکستان، ونزوئلا و لبنان هستیم، بسیار مفتخر و خرسندیم.
وی اشاره کرد: امروزه یکی از با اهمیت ترین اولویت های هر دولتی، تامین سلامت برای مردمش است. این سلامت وقتی تامین می شود که نه فقط وزارت بهداشت بلکه تمام دستگاهها و سازمان های دخیل در امر سلامت، نقش خودرا به خوبی ایفا کنند؛ چونکه سلامت موضوعی بین بخشی است.
وی ضمن تاکید بر اهمیت مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، اشاره کرد: اینطور نیست که هر کشوری بتواند به تنهایی به فاکتورهای سلامت برسد، بلکه نیاز است که کشورها با ظرفیت های مختلف در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ گذشته از آن، وقتی بیماریهای واگیردار پدید می آید، به سرعت منتشر می شود و ممکنست بسیاری کشورها را درگیر کند، لذا، سلامت امری همگانی است.
وزیر بهداشت کشورمان با اعلان اینکه کمتر حوزه ای مانند سلامت به همکاری کشورها با هم نیاز دارد، عنوان کرد: لازم است این همکاری ها سازماندهی شود و به دستورالعمل مشترکی منجر شود.
وزیر بهداشت بیان کرد: آنچه امروزه در دنیا شاهد آن هستیم، بی عدالتی در سلامت است و می بینیم که مردم محروم و فقیر و کشورهای پیرامونی بر خلاف کشورهای هسته از آن برخوردار نیستند. برای از بین بردن این بی عدالتی باید برنامه ریزی نماییم.
وی افزود: اقدام خوبی که در کشور ما از شروع انقلاب شروع شد، ایجاد شبکه های بهداشتی و درمانی در سراسر کشور است. در تمام کشور ما خانه های بهداشت فعالند که بهورزان در آنها خدمات اولیه سلامت ارائه می دهند و بعد به مراکز پیشرفته تر ارجاع می دهند تا مردم خدمات تخصصی دریافت نمایند.
عین اللهی در ادامه درباب همه گیری کرونا اظهار داشت: همه گیری کرونا در دو سال اخیر زنگ خطری برای بشریت بود که نشان داد چگونه یک ویروس می تواند تمام کشورها را در بر بگیرد و مردم را خانه نشین کند. از طرفی نابرابری ها و بی عدالتی ها در بعضی نقاط جهان مشهودتر بود. در بعضی کشورها هنوز هم در مقابله با کرونا پیشرفتی حاصل نشده و همین مورد سبب شده که کرونا در جهان کنترل نشده و یک جهش موجب ایجاد موج های دیگر در سایر کشورها شود.
وی ادامه داد: در ایران باوجود تحریم های ناجوانمردانه ای که مقابل ما اعمال شد و لازم بود در دوران کرونا متوقف شود، اما تحریم ها ادامه پیدا کرد و دانشمندان مان با تاکید بر دانش خود در جهت ساخت واکسن و تجهیزات تلاش کردند. در این دوران رهنمودهای مقام معظم رهبری در جهت هدایت مردم بسیار موثر بود و شخص حضرت آیت الله رییسی، رئیس جمهور مردمی دراین زمینه تدابیر مؤثری در واکسیناسیون سراسری در کشور اتخاذ کردند. همین طور همکاریهای بین بخشی با تشکیل قرارگاه کرونا به خوبی مورد پیگیری قرار|گرفت.
وزیر بهداشت درباب واکسیناسیون کووید ۱۹ اظهار داشت: در ابتدا از واکسن محروم بودیم، باوجود این که در کوواکس عضو بودیم و مبلغ خرید واکسن را پرداخت کرده بودیم، تا شهریور ۱۴۰۰ واکسن موثری دریافت نکردیم، بنا بر این بوسیله برخی کشورها واکسن وارد کردیم و پس از آن، تولید واکسن در کشور را شروع کردیم، تا جایی که حالا ۶ مرکز تولید واکسن با پلت فرم های مختلف در کشور فعال است و حتی این امکان را داریم که واکسن تولید ایران را به کشورهای دیگر صادر نماییم.
وی اظهار داشت: همکاری مردم ایران در زمینه واکسیناسیون بسیار مطلوب بود و در مدتی کوتاه حجم بالایی از مردم واکسینه شدند. برای مثال، روزانه تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در هر هفته ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار واکسن در کشور ما تزریق شد.
وی با اعلان اینکه تا حالا بیش از ۱۵۰ میلیون دز واکسن در کشور تزریق شده است، اظهار داشت: هم اکنون حدود ۹۵ درصد مردم دز اول، ۷۵ درصد دو دز و ۶۰ درصد مردم سه دز واکسن تزریق کرده اند. همین مورد موجب شد ایمنی خوبی در کشور ایجاد شود؛ بطوریکه امروزه میزان مرگ و میر ناشی از کرونا تک رقمی شده و در بعضی ایام به صفر رسیده است.
وی عنوان کرد: بزرگ ترین مولفه قدرت هر کشوری مردم آن کشور هستند و خوشبختانه مردم ایران در مبارزه با کرونا به خوبی با سیستم سلامت همکاری کردند و به موفقیت های خوبی دست یافتیم.
عین اللهی در ادامه بیان کرد: در مورد گروههای دانش بنیان و تولید تجهیزات و داروها نیز موفقیت هایی بسیاری به دست آورده ایم. درحال حاضر ۹۷ درصد داروها را خودمان ساخته ایم و فقط ۳ درصد داروها وارداتی هستند که علاقه داریم دراین زمینه با کشورهای دوست همکاری داشته باشیم.
لزوم تشکیل کارگروه های تخصصی سلامت همگانی
وزیر بهداشت با اشاره به شرکت در مجمع جهانی سلامت، اظهار داشت: این توفیق را داشتیم که در مجمع جهانی سلامت با وزرای بهداشت کشورهای دوست دیدار داشته باشیم. این دوستی باید به تصمیمات عملیاتی ختم شود و لازم است راه حل ها و برنامه ها اجرائی مشخص شده و کارگروه ها دراین زمینه اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: دیپلماسی سلامت از مهم ترین ابعادی است که سفرای کشورها باید راجع به آن همفکری و اقدام نمایند.
سلامت محور مشترک همکاری کشورهاست
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی در بخش دیگری از سخنانش در این نشست، از حضور و اظهار نظر سفرای کشورها تشکر کرده و اظهار داشت: زمینه های همکاری کشورها با یکدیگر متنوع است و نیاز است که این جلسات بصورت مستمر و در قالب کارگروه های تخصصی ادامه یابد تا بتوانیم به دستاوردهای راهبردی دست پیدا نماییم. مثلا، امروزه در حوزه مقابله با ریزگردها کشورها باید با یکدیگر همکاری کنند.
وی درباب همکاری دانشگاهی بین کشورها اظهار داشت: لازم است که دانشمندان ما هم با یکدیگر ارتباط و هم افزایی پیدا کنند. از طرفی ضروریست در منطقه کنفرانس های منطقه ای پزشکی برگزار نماییم و همکاری ها در سطح دانشگاهی گسترش پیدا کند.
منبع:

1401/04/22
08:54:31
0.0 / 5
429
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک