در گفت وگو با آزینیك تشریح شد

سرماخوردگی علامت عمده مبتلایان کرونا

سرماخوردگی علامت عمده مبتلایان کرونا

آزینیک: عضو کمیته ی علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به اینکه زیرسویه های BA۴ و BA۵ امیکرون، بسیار مسری تر و واکسن گریز هستند، اظهار داشت: به نظر می آید درحال ورود به موج جدید کرونا هستیم.دکتر حمید عمادی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت مبتلا شدن به کرونا در کشور و علت صعود باردیگر آمارها، اظهار داشت: هم اکنون کرونا در کشور درحال افزایش است؛ البته این وضعیت در بعضی کشورهای دیگر هم افزایشی است که کشور ما هم یکی از این کشورهاست.
افزایش موارد مبتلا شدن به کرونا در ایران ناشی از افزایش بیماری در کشورهای همسایه
وی اضافه کرد: بیشتر هم به نظر می رسد که به دنبال افزایش موارد بیماری در کشورهای همسایه ماست که موارد مبتلا شدن در کشور ما هم در حال افزایش می باشد. مثال واضح آن کشور ترکیه است. این کشور مدت هاست برای جلب گردشگر اعلام نموده که نیازی به استفاده از ماسک نیست. افرادی که با هواپیماهای این کشور مسافرت می کنند، واقعا در هواپیما و فرودگاه کسی ماسک نمی زند و شرایط مناسبی برای انتقال کروناست.
افزایش موارد سرپایی و بستری کرونا در کشور
عمادی افزود: از هفته گذشته موارد سرپایی ناشی از بیماری در کشور به صورت واضحی افزوده شد و هم اکنون موارد بستری مان هم در حال افزایش می باشد. متاسفانه با روند موجود، طبیعتا به احتمال زیاد در دو هفته آینده موارد مرگ ومیر هم افزایش خواهد یافت.
BA۴ و BA۵ مسری تر و واکسن گریزتر
وی تصریح کرد: البته خبر خوب این است که این سویه و زیر سویه از بیماری کووید ۱۹ که زیرسویه های اُمیکرون هستند و با عنوان زیرسویه های BA۴ و BA۵ شناخته می شوند، معمولاً بیماری هایی هستند که قسمت های فوقانی مجاری تنفسی را درگیر می کنند و مانند نوع دلتا، ماهیت شدیدی ندارند. طبیعتا بیماری زایی شان هم مانند دلتا کشنده نیست، اما باتوجه به این که شیوع بسیار بالایی دارند و بسیار مسری و واکسن گریز هستند، احتمال ابتلای گسترده افراد حتی به صورت خفیف وجود دارد. حال زمانیکه مبتلا شدن گسترده شود، برخی از افراد مسن، افراد با سیستم ایمنی ضعیف، افرادی که داروهای شیمی درمانی و... استفاده می نمایند، امکان دارد بیماری شان مانند همه در حد یک عفونت تنفسی فوقانی یا سرماخوردگی نباشد و امکان دارد منجر به بستری یا حتی فوت هم شود.

عمادی با اشاره به اینکه به نظر نمی رسد که مرگ ومیر این زیرسویه ها مانند دلتا باشد، اظهار داشت: با این وجود احتمال افزایش بیماری و بالا رفتن موارد بستری و طبعا افزایش موارد فوت وجود دارد، اما امیدواریم که شرایط مانند شرایط شیوع دلتا نشود. این اتفاق تا زمانی رخ می دهد که همین زیرسویه ها وجود داشته باشند، اگر ویروس جهش جدیدی داشته باشد، کمااینکه بارها این جهش در ویروس کرونا صورت گرفت و سویه های مختلفی را ایجاد کرد، امکان دارد شرایط متفاوت شود.
استفاده از ماسک و تزریق واکسن را جدی بگیرید
وی با تکیه بر تداوم رعایت پروتکلهای بهداشتی اظهار داشت: با عنایت به در پیش بودن برخی مناسبت ها و تجمعات همچون ماه محرم و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و بعد از آن آغاز فصل سرما که به صورت طبیعی موارد افزایش عفونت های تنفسی را شاهدیم، باید دقت بیشتری در رعایت پروتکل ها داشته باشیم.

عمادی اظهار داشت: در این مقطع لازم است که افرادی که تابحال واکسن تزریق نکرده اند، واکسن بزنند. افرادی که یک دز واکسن تزریق کرده اند، حتما دز دوم را تزریق کنند و کسانیکه شش ماه از تزریق واکسن شان گذشته، دز یادآور واکسن را تزریق کنند. هم اکنون در کشور واکسن داریم و تنها سلاحی هم که می تواند در مقابل کرونا کمک کننده باشد، واکسن است. تزریق واکسن از عدم تزریق آن بهتر است. خواهش می نماییم که مردم واکسن شان را تزریق کنند و رعایت پروتکل ها مانند استفاده از ماسک را به تدریج جدی بگیرند.
ورود به موج هفتم؛ آری یا خیر؟
وی با اشاره به اینکه میتوان اظهار داشت که به نظر می آید داریم وارد یک موج جدید کرونا می شویم، اظهار داشت: البته امیدواریم این موج، موج شدیدی نباشد.
علائمی بیماران کرونایی که هم اکنون به بیماری مبتلا می شوند
عمادی درباره علایم رجوع کنندگان فعلی کرونا، اظهار داشت: عموما مبتلایان علایم سرماخوردگی دارند. همینطور تعداد قابل توجهی از مبتلایان علایم گوارشی مانند اسهال و استفراغ دارند و فکر می کنند مسموم شدند؛ در حالیکه کووید است. همینطور تعدادی هم علائمی مانند آبریزش بینی و... دارند و برخی هم گلودردهای شدیدی دارند. در عین حال برخی افراد هم هیچ یک از این علایم را نداشته و فقط تب و خستگی و کوفتگی بدن را دارند. همه این موارد می تواند کووید باشد.

وی اظهار داشت: افرادی که بیماری زمینه ای دارند، با دیدن این علایم حتما به مراکز درمانی و پزشک رجوع کنند، اما افراد جوانی که بیماری زمینه ای ندارند، در خانه بمانند و استراحت کنند و داروهای تسکین دهنده مصرف کنند، سرکار نروند تا سبب شیوع بیماری نشوند و در تجمعات حاضر نشوند و ماسک بزنند تا بیماری شان منتقل نشود.

منبع:

1401/04/19
16:01:08
0.0 / 5
457
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , هاست
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک