لزوم چکاپ سالانه دیابت در افراد بالای ۳۵ سال

لزوم چکاپ سالانه دیابت در افراد بالای ۳۵ سال

آزینیک: مدیرعامل انجمن دیابت ایران به افراد بالای 35 سال سفارش کرد که بمنظور چکاپ ابتلای احتمالی به بیماری دیابت به مراکز درمانی مراجعه کنند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، امیرکامران نیکوسخن درباب آمار دیابت نوع ۲، اظهار داشت: حدودا ۱۴ درصد جمعیت ۲۵ تا ۷۵ سال کشور به دیابت مبتلا هستند که شامل حدود هفت میلیون نفر می شود.
وی با اشاره به این که در یک یا دو سال قبل آمار افراد دیابتی در دنیا افزایش داشته است، اشاره کرد: برابر آمار قبلی که مربوط به سال ۲۰۱۹ است، شمار این افراد در جهان ۴۶۳ میلیون نفر بود و پیش بینی شده بود که شمار این افراد در سال ۲۰۲۰ از مرز نیم میلیارد نفر بگذرد، اما متاسفانه برمبنای آمار سال گذشته، جمعیت دیابتی دنیا ۵۳۷ میلیون نفر شد و ظرف کمتر از ۹ سال از پیش بینی قبلی عبور کردیم.
نیکوسخن یکی از دلیلهای فزونی گرفتن آمار مبتلاشدن به دیابت را کرونا دانست که منجر به رواج زندگی خانه نشینی شده و اظهار داشت: در این دوره تحرکات بدنی نیز کم شد. در کشورمان آمار دیابت ۱۱ درصد بود که امروز به ۱۴ درصد رسیده است و برمبنای میانگین جهانی، از دنیا بالاتر هستیم.
وی ادامه داد: در شرق دریای مدیترانه، شیوع دیابت بیش از سایر نقاط دنیا است و پاکستان، کویت و... در منطقه ما قرار دارند. در ایران نیز برخی شهرهای کشور شیوع بالایی از دیابت دارند مثل یزد که این امر به سبک عادت غذایی و زندگی افراد باز می گردد.
وی با تاکید بر اهمیت درمان و پیش گیری از بیماری، اظهارکرد: هر دوی این موارد مهم هستند از طرفی در حوزه پیشگیری اولیه و ثانویه باید کار شود و بحث خانوادگی نیز در این بیماری مهمست.
خبر مرتبط:
پیگیری اجرای مصوبه خدمات دیابت شورای عالی بیمه
افزایش آمار کودکان مبتلا به دیابت در انگلیس
نیکوسخن در عین حال به بی علامت بودن دیابت اشاره نمود و اضافه کرد: حدود ۴۴.۷ موارد دیابت در دنیا شناخته شده نیست و نیمی از افراد از دیابت خود ناآگاه هستند که بنا بر این مسئله غربالگری بسیار اهمیت دارد. سفارش می شود افراد بالای ۳۵ سال به مراکز درمانی مراجعه کنند چون سن، خود به خود یکی از موارد تاثیر گذار در مبتلاشدن به دیابت است.
مدیرعامل انجمن دیابت ایران که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد سابقه خانوادگی و شیوه زندگی افراد را با اهمیت دانست و اضافه کرد: افراد زیر ۳۵ سال هم اگر اضافه وزن یا سابقه اضافه وزن دارند، سریعا برای چکاپ مراجعه کنند.1401/04/19
14:18:49
0.0 / 5
393
تگهای خبر: خدمات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک