با فناوری نانو؛

استخرهای پرورش ماهی از پوشش فوق آبگریز بهره مند می شوند

استخرهای پرورش ماهی از پوشش فوق آبگریز بهره مند می شوند

آزینیک: پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان با بهره گیری از فناوری نانو، پوشش فوق آبگریز نانویی کاربردی در استخرهای پرورش ماهی را به تولید رساندند.به گزارش آزینیک به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سیدامیرحسین سیدمهدی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: برای تست های میدان و بررسی عملکرد پوشش فوق آبگریز پلی یورتان، این پوشش ها در ایلام روی دیواره استخر پرورش ماهی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج رضایت بخش بود. در ادامه تست های میدانی، این نانوپوشش در کرج نیز روی یک استخر، با هماهنگی سازمان شیلات در حال انجام می باشد.
سید مهدی اضافه کرد: استفاده از این نانوپوشش سبب کاهش چسبندگی فضولات در کف استخرهای پرورش ماهی می شود. هم اکنون باید بصورت روزانه این فضولات با صرف هزینه و انرژی زیاد جمع آوری شوند، اما بررسی ها نشان داده است که استفاده از این نانوپوشش می تواند چسبندگی فضولات را در استخرها به حداقل رسانده و نیاز به تمیزکاری را به سه ماه یک دفعه، برساند که صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها می شود.
مدیرعامل شرکت اشاره کرد: یکی از بازارهای هدف ما برای تجاری سازی این نانوپوشش، استفاده از آن در پایه پست های برق است، این پست ها در شهرهای جنوبی به سبب رطوبت بالا، به سرعت گرفتار لطمه می شوند که استفاده از این پوشش ها می تواند دوام این پست ها را افزایش دهد. برای این منظور تاییدیه های لازم را از پژوهشگاه نیرو گرفته ایم و امیدواریم که بتوانیم وارد وندور فهرست وزارت نیرو نیز شویم.
این فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی گرایش پلیمر دانشگاه وسترن انتاریو کانادا افزود: چسندگی جلبک و فضولات ماهی به دیواره و کف استخرها یک مشکل جدی در صنعت شیلات و کشاورزی است. هم اکنون استخرهای پرورش ماهی باید در فواصل زمانی کوتاه برای جلوگیری از تجمع فضولات و جلبک ها، مبادرت به شستشوی استخرها کنند، که یک کار زمان بر و پرهزینه است. این نانوپوشش یک رهیافت ارزان و کارا برای پاسخ به این نیاز در صنعت شیلات است

1401/04/13
10:21:04
0.0 / 5
397
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک