معاون وزیر نفت خبر داد؛

کنتورهای گاز هوشمند می شوند

کنتورهای گاز هوشمند می شوند

معاون وزیر نفت از اجرای پروژه ۴ ساله هوشمندسازی کنتورهای گاز در کشور به واسطه دانش بنیانها اطلاع داد.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، دکتر مجید چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران امروز در رویداد توسعه همکاریهای دانش بنیان در استقرار هوشمندسازی نظام توزیع گاز طبیعی که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری نگاه به داخل را در جهت تولید و اشتغال زایی مورد توجه و تاکید قرار داده اند که این به واسطه شرکتهای دانش بنیان محقق می شود.
وی با تاکید بر این که ما باید با عنایت به ظرفیت عظیم خداوندی در حوزه نفت و گاز بتوانیم به خوبی در این حوزه سرمایه گذاری نماییم، اظهار داشت: در این حیطه نیازی به خارج نداریم و شاید بتوان اظهار داشت که امکان حل ۹۹ درصد از مشکلات کشور به واسطه دانش بنیان ها وجود دارد.
چگنی ضمن اشاره به شعار سال و تأکیدات مقام معظم رهبری به استفاده از پتانسیل های دانش بنیان ها در صنایع مختلف و اشتغال زایی اظهار داشت: این می تواند تدبیری مؤثر و پیشرو باشد که بتوانیم شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها را در کشور تقویت نماییم و از ظرفیت آنها در جهت رفع نیاز بهره ببریم.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: تابحال قدم های خوبی برای ارتباط صنعت نفت و گاز با شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها برداشته شده و میتوان این چنین اظهار داشت که این صنعت یک ارگان پیشرو با راه اندازی انستیتوهای اختصاصی و مراکز نوآوری در زمینه بهره مندی از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان بوده است.
چگنی با تکیه بر این که ما وظیفه داریم ارتباط صنعت نفت و گاز با شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها را توسعه دهیم، اظهار داشت: در سال ۹۸ بود که صندوق نوآوری و شکوفایی رویدادی را در زمینه گاز با حضور ۳۵۰ شرکت دانش بنیان برگزار کرد؛ بعضی از این شرکت ها با صنعت گاز قراردادهایی منعقد نمودند ضمن این که مقرر است در ایام آتی چنین رویدادی مجدداً برگزار گردد تا بیشتر شاهد انعقاد قراردادهای فناورانه در این عرصه باشیم.
وی با تکیه بر این که بیشتر از ۷۵ درصد انرژی توسط شرکت گاز تأمین می شود و این نیاز ۲۶ میلیون مشترک خانگی، صنعتی، تجاری و … را رفع می کند، خاطرنشان کرد: ما به صورت کلی دو هزار مشترک صنعتی شامل نیروگاه ها، پتروشیمی ها، فولاد و… داریم که همگی وابسته به انرژی گاز کشور هستند و این گونه میتوان برداشت کرد که تقریباً با تمام ارکان کشور در ارتباط هستند.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تکیه بر این که صنعت گاز همچون صنایع مهم و عظیم کشور به حساب می آید، اظهار داشت: این صنعت مهم در چنین رویدادهایی دست نیازش را به سمت شرکتهای دانش بنیان دراز می کند و امیدوار هستیم با مشارکت هر دو نیازهای فناورانه صنعت گاز برطرف شود.
چگنی ضمن اشاره به سیاست های ابلاغ گردیده از جانب مقام معظم رهبری در حوزه انرژی اظهار داشت: سیاست های ایشان راهگشاست ازاین رو ما باید سیستم های توزیع را مجهز به کنتورهای هوشمند از دیدگاه سخت افزاری نماییم.
وی با اشاره به اینکه همینطور از دیدگاه نرم افزاری لازم است اینترنت اشیا را به صنعت گاز رسوخ دهیم اظهار داشت: بنا داریم پروژه هوشمندسازی کنتورها را طی چهار سال عملیاتی سازی نماییم و ارزیابی شده که چهار میلیارد دلار برای این پروژه احتیاج به تأمین مالی داریم.
چگنی افزود: البته این میزان بیشتر خواهد بود چونکه مدل اقتصادی این پروژه احصا نشده اما یک پروژه جذاب و کلانی خواهد بود که باید سرمایه گذاران و بانکها روی کار بیایند.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تکیه بر این که تأکیدات رهبری و اسناد بالادستی ما را مکلف به بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی می کند، اظهار داشت: در این پروژه طیف وسیعی از شرکتهای دانش بنیان می توانند حضور داشته باشند و پروژه را پیش ببرند.
وی با تکیه بر این که ما باید در مصرف گاز صرفه جویی نماییم، اظهار داشت: این ظرفیت خدادادی را ارزان در اختیار قرار می دهیم و باید قیمتی بالاتر داشته باشد اما فارغ از بحث قیمت لازم است صرفه جویی در عرصه انرژی داشته باشیم و بهینه مصرف نماییم.
وی تصریح کرد: هدف مگاپروژه مدیریت مصرف انرژی با تغییر کنتورهای گاز هم در جهت بهینه سازی مصرف است.
گام مؤثر جهت استفاده از حداکثری ظرفیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه گاز
دکتر مظلوم فارسی باف مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: نیاز بود که ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان و پارک های علم و فناوری در شرکت ملی گاز ایران وارد می شد تا تحولاتی در صنعت گاز شکل بگیرد.
وی با اشاره به اینکه خیلی از شرکت هایی که دارای دستاوردهای قابل توجهی بودند متقاضی شرکت در این رویداد بودند، اظهار داشت: اما امروز ۶۰ شرکت در رویداد امروز حضور دارند.
فارسی باف ضمن اشاره به شعار سال و ابلاغیه مقام معظم رهبری اظهار داشت: شرکت گاز برنامه هایی را در چارچوب هوشمند سازی مصرف انرژی در دستور کار دارد که این امر با استفاده از ظرفیت های شرکتهای دانش بنیان به نتیجه خواهد رسید. امیدواریم با تدوین برنامه ای منسجم به سمت اجرای پرتوان مبحث هوشمند سازی در نظام توزیع گاز با حداکثر توان شرکتهای دانش بنیان گام های مؤثری برداریم.


منبع:

1401/04/07
09:33:07
0.0 / 5
631
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزینیک