معاونت علمی اعلام كرد؛

عراق میزبان ششمین خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران می شود

عراق میزبان ششمین خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران می شود

آزینیک: دامنه حضور و نفوذ شرکتهای دانش بنیان و خلاق ایرانی در دیگر کشورها با راه اندازی ششمین خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در اقلیم کردستان، به همسایه غربی ایران رسید.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خانه های فناوری و نوآوری که چند سالی است با مشارکت و سرمایه گذاری حداکثری بخش خصوصی فعال در زیست بوم نوآوری و فناوری کشور و حمایت مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشورهای چین، کنیا، روسیه، سوریه و ترکیه بوجود آمده اند، ۲ هدف «کمک به بازاریابی و فروش محصولات دانش بنیان و خلاق در کشورهای هدف یا منطقه جغرافیایی مدنظر» و «استقرار شرکتهای ایرانی علاقمند به فعالیت در کشورهای هدف» را محقق کرده اند.
در راستای راه اندازی خانه فناوری و نوآوری بعدی، هیاتی فناورانه متشکل از شرکتهای دانش بنیان و معاونت علمی و فناوری به سلیمانیه عراق می روند. پیشبینی شده که ۱۲ تا ۱۵ تیرماه سال ۱۴۰۱ فعالیت رسمی خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در این کشور آغاز شود.
خانه های نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت محلی برای عرضه خدمات سخت افزاری چون فضای کار اشتراکی و اختصاصی، شوروم، اتاق جلسات و کنفرانس و خدمات نرم افزاری همچون انجام تحقیقات بازار، ثبت محصول در کشور مورد نظر، دریافت استانداردهای کشورها و پیدا کردن شرکای تجاری برای شرکتهای ایرانی هستند.
هیات تجاری در این سفر هم می توانند از مزایای حضور در نشست های تجاری و تناظر یابی و بازدید از زیرساخت های فناورانه کشور عراق استفاده کنند. شرکتهای دانش بنیان و علاقمند به همراهی در این سفر تجاری و فناورانه تا ۳۰ خرداماه برای ثبت نام فرصت دارند.
بازار فناورانه عراق
۳ منطقه تجاری «اقلیم کردستان، بغداد و بصره»، مناطق با ظرفیت بالا برای صادرات محصولات دانش بنیان و خلاق ایرانی محسوب می شوند. عراق کشوری است که پتانسیل بالایی برای دریافت محصولات ایرانی دارا است و منابع مالی کافی، برای پاسخگویی به این نیازها با تاکید بر بازار ایران در اختیار دارد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که ترکیه و چین اصلی ترین رقبای ایران در عرصه تجارت با عراق، هستند اما ایران می تواند با کمی تلاش و با کمک شرکتهای دانش بنیان و خلاق، سهم خویش را از بازار این کشور بیشتر کند. این اتفاق به علت وجود امتیاز و اشتراکات دینی و قومی؛ برای هر دو کشور مزایای زیادی خواهد داشت.
وجود پایانه های مرزی بسیار و همچین عزم دو طرفه دولت ها برای توسعه بسترهای تجاری، سبب شده است زمینه برای توسعه صادرات به عراق بیشتر از پیش فراهم گردد و برای شرکت ها این امر فراهم باشد که با سهولت بیشتر و مستقیما به بازار این کشور ورود کنند.
افتتاح خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران ساخت در عراق هم بهترین فرصت برای شرکتهای دانش بنیان و خلاقی است که علاقمند به توسعه بازار خود در این کشور هستند و فرصت مناسبی برای معرفی توانمندی ها و محصولات آنها فراهم می آورد. مرکزی که با همکاری سازمان توسعه تجارت و صندوق نوآوری و شکوفایی بوجود آمده است.


منبع:

1401/03/28
10:08:12
0.0 / 5
464
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک