تولید تراشه های هوش مصنوعی که احتیاج به خرید تلفن های همراه جدید را رفع می کند

تولید تراشه های هوش مصنوعی که احتیاج به خرید تلفن های همراه جدید را رفع می کند

به گزارش آزینیک تعدادی از پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (ام. آی. تی) موفق به طراحی نوعی تراشه هوش مصنوعی شده اند که قابلیت تغییر و روزآمد کردن ابزار الکترونیکی مانند گوشیها یا ساعتهای هوشمند را دارد و مشتریان را از تعویض ابزارهایی مانند ساعت و تلفن هوشمند جدید بی نیاز می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی موسسه فناوری ماساچوست، امروزه گوشیها و ساعتهای هوشمند و دیگر ابزارهای الکترونیک پوشیدنی پس از مدتی قابل استفاده نیستند؛ اما اگر آنها را بتوان با حسگرها و پردازشگرهای جدیدتر روزآمد کرد، لازم نیست نمونه های جدید خرید. حسگرها و پردازشگرهایی که قابلیت جاسازی در تراشه های داخلی ابزار الکترونیکی را مانند آجرهای لوگومانند در ساختمان ها دارند.
این تغییر شکل تراشه ها عمر ابزار را طولانی می کند و ضمن کاهش هزینه باعث از بین رفتن زباله های الکترونیک می شود. تراشه جدید توسط تعدادی از پژوهشگران موسسه ام. آی. تی بشکلی طراحی شده که قابلیت تغییر شکل دارد و فشرده است. همینطور میتوان آنرا جابجا و روی سنسورهای موجود و شبکه های سنسورهای وابسته سوار کرد.
این طراحی شامل تغییر و جایگزینی لایه های بخش های مختلف پردازش و حسگرها با دیود نورگسیل یا ال. ای. دی ها است که اجازه می دهد لایه های تراشه با هم مرتبط شوند. انواع دیگر طراحی تراشه ها از سیم کشی متداول برای پخش و انتقال سیگنال ها بین لایه ها استفاده می نماید. چنین ارتباطات پیچیده ای را به سختی میتوان از هم باز و باردیگر متصل کرد؛ البته اگر اصلا ممکن باشد، همین مساله سبب می شود طراحی ها قابل تغییر شکل نباشند.
طراحی محققان موسسه فناوری ماساچوست به جای سیم های فیزیکی از نور برای انتقال اطلاعات داخل تراشه استفاده می نماید. ازاین رو تراشه، قابل تغییر شکل با لایه هایی است که قابل جابجایی یا افزودن سنسورهای جدید یا پردازشگرهای روزآمد است.
جیهون کانگ دانشجوی پسادکتری ام آی تی و یکی از محققان این مطالعه می گوید: میتوان به این تراشه هر تعداد لایه محاسباتی مورد نیاز مانند حسگرهایی برای نور، فشار و حتی بو را اضافه کرد. ما این محصول را تراشه هوش مصنوعی لوگومانند با قابلیت تغییر شکل نامیده ایم چونکه قابلیت توسعه پذیری نامحدودی بسته به ترکیبات لایه ها دارد.
محققان این مطالعه علاقه دارند با استفاده از این تراشه ابزارهای الکترونیکی و محاسباتی را ارتقا دهند؛ سنسورهای خودکفا و دیگر ابزارهای الکترونیکی که مستقل از منابع مرکزی یا حتی توزیع شونده مانند ابر رایانه ها یا سیستم های محاسباتی ابری کار می کنند.
جیهان کیم استادیار مهندسی مکانیک در موسسه ام آی تی اظهار داشت: در حالیکه وارد دوران اینترنت اشیا بر مبنای شبکه های حسگرها می شویم، نیاز برای ابزارهای الکترونیکی چندکاره و تقویت شده هر روز افزایش می یابد. ساختار سخت افزاری پیشنهادی ما انطباق زیادی در علوم کامپیوتر عرضه می دهد.

1401/03/27
18:26:19
0.0 / 5
463
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک