ابرماه توت فرنگی شامگاه سه شنبه آسمان را درخشان می کند

ابرماه توت فرنگی شامگاه سه شنبه آسمان را درخشان می کند

کسانی که آسمان را رصد می کنند، شامگاه سه شنبه می توانند نخستین ابَرماه از سه ابرماه تابستانی معروف به ابرماه توت فرنگی را مشاهده کنند.


ابرماه هنگامی روی می دهد که ماه کامل معروف به ابرماه توت فرنگی در مدار خودش که حضیض (perigee) نامیده می شود در نزدیک ترین فاصله با زمین قرار می گیرد. ابرماه ها برای ما که روی زمین هستیم درخشان تر و بزرگ تر به نظر می رسند و اگر آسمان ابری نباشد، یک منظره شبانه تماشایی خلق می کنند.
به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری واشنگتن پست، ماه از یکشنبه شب به صورت کامل ظاهر می شود اما از لحاظ تکنیکی در ساعت هفت و ۵۲ دقیقه بامداد سه شنبه به سمت شرق کامل می شود. حدود ساعت ۱۹ و ۲۴ بعدازظهر سه شنبه هم ماه به اندازه ای به زمین نزدیک می شود که ابرماه محسوب شود.
ماه در این شرایط به ۲۲۲.۲۳۸ مایلی زمین می رسد (حدود ۱۶ هزار مایل نزدیک تر از فاصله متوسط) و امکان دارد حدود هفت درصد بزرگ تر و ۱۵ درصد درخشان تر از ماه کامل عادی باشد.
در حالی که شرایط برای وقوع ابرماه سه شنبه فراهم می شود، ماه از فردا - دوشنبه تا چهارشنبه کامل و درخشان به نظر می آید.
براساس اطلاعات ناسا، این ماه، ماه کامل، پایین ترین ماه کاملِ سال خواهد بود که ساعت یک و ۵۶ دقیقه صبح سه شنبه ۲۳.۳ درجه افق شرقی قرار دارد.
دوربین دوچشمی، یک تلسکوپ یا یک دوربین خوب به علاقمندان کمک می نماید که دهانه ها و کوه ها را در سطح ماه ببینند.
هرچقدر ماه بزرگ تر و درخشان تر می شود، امواج بزرگ و کوچکی روی زمین ایجاد می شود. برپایه پژوهش ها، ابرماه ها طی دهه ها سبب شده اند، خطر فرسایش در سواحل شنی افزایش یابد.
نام رایج ماه کامل ژوئن، ماه توت فرنگی است. این نام را مردم قبیله آلگونکین (یک قبیله بومی در شمال شرقی ایالات متحده و شرق کانادا) برگزیده اند که به فصل کوتاه برداشت توت فرنگی در منطقه اشاره دارد.
نام های اروپایی ماه کامل ژوئن عبارت هستند از ماه عسل (honey moon) و ماه گل سرخ (rose moon) چون که طی این زمان، عسل برداشت می شود و گل های سرخ شکوفا می شوند.
هرچند ابرماه ها خیلی کمیاب نیستند، ولی هر ماه هم اتفاق نمی افتند. ماه کامل هر ۲۹.۵ روز یک مرتبه اتفاق می افتد؛ در صورتیکه ماه هر ۲۷ روز یک مرتبه در مدار حضیض قرار می گیرد و برخی از اوقات همپوشانی دارند.


ابرماه ژوئن پس از ابرماه مِی پدیدار می شود. ماه کاملِ ماه بعد، باک مون (Buck Moon) نام دارد که در ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) اتفاق می افتد و یک ابرماه است. ماه در ۲۲۲.۰۸۹ مایلی زمین قرار می گیرد و نزدیک ترین ابرماه سال به زمین است. ابرماه آگوست حدود دوازدهم اتفاق می افتد.
ابرماه توت فرنگی فقط یکی از رویدادهای فلکی هیجان انگیز است که در ماه ژوئن رخ می دهد. انقلاب تابستانی در ۲۱ ژوئن، آخر بهار و آغاز تابستان را از نظر نجومی متمایز می کند.
در ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه)، پیش از سحر، کسانی که آسمان را رصد می کنند می توانند رویداد دیگری را هم ببینند: پنج سیاره همسایه نزدیک به زمین برای نخستین بار طی ۱۸ سال قبل در یک ردیف قرار می گیرند.منبع:

1401/03/24
09:49:27
0.0 / 5
513
تگهای خبر: آموزش , دوربین
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک