واردات بی رویه مواد شیمیایی از موانع اقتصاد دانش بنیان

واردات بی رویه مواد شیمیایی از موانع اقتصاد دانش بنیان

آزینیک: مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران اظهار داشت: یکی از موانعی که شرکتهای تولیدکننده در سالهای اخیر با آن مواجهند، واردات بی رویه مواد شیمیایی مشابه با تولیدات داخلی است، صاحبان صنایع و شرکتهای دانش بنیان نیازمند برنامه ریزی های جدی و حمایت های اصولی از تولیدات داخلی هستند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، زهره طاهرخانی با بیان اینکه پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان از جانب مسئولان مورد توجه و تاکید قرار گرفته است، اضافه کرد: مواد شیمیایی گروه فرایند سال­ هاست در کارگاه تولیدی این گروه و با استفاده از دانش فنی حاصل از زحمات همکاران درحال تولید است. با این وجود، واردات این مواد از سایر کشورها به ایران در حال انجام می باشد.
وی خاطرنشان کرد: انتظار ما از مسئولان، پیشگیری از واردات مواد و محصولاتی است که در کشور باکیفیت مطلوب تولید می شوند و این درخواست و انتظار در جهت حمایت اساسی از تولیدات داخلی است.
رشد ۶۵ درصدی تولید و فروش مواد شیمیایی گروه فرایند جهاد تهران در سال ۱۴۰۰
مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران از رشد ۶۵ درصدی میزان تولید و فروش مواد شیمیایی این گروه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ماقبل آن(سال ۹۹) اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای برنامه پیشبینی شده برای سال ۱۴۰۱، انتظار می رود بتوان با تلاش بیشتر، روند صعودی را ادامه داده و به افزایش درآمد ۱.۵ برابری دست پیدا نماییم.
طاهرخانی به سابقه طولانی گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران در تولید مواد شیمیایی اشاره نمود و عنوان کرد: این گروه مواد فعال سطحی را بعنوان محور اصلی فعالیتهای خود برگزیده و تحقیقات زیادی در زمینه تولید این مواد انجام داده و تابحال محصولات شیمیایی چون استرهای سوربیتان(اسپن ها)، امولسیفایر قیر، مواد تعلیق شکن، پتاسیم لائورات، مواد ضدچسبندگی، ماده پوشش دهنده، گلیسرول مونواستئارت، و خیلی از مواد دیگر را طی سالهای گذشته به مرحله تولید و فروش رسانده است.
وی اضافه کرد: مواد فعال سطحی از حساس ترین مواد شیمیایی در صنایع شیمیایی هستند و بدون حضور این مواد، فعالیت خیلی از صنایع شیمیایی با مشکلات جدی روبرو می شود.
بی نیازی کشور از واردات برخی مواد شیمیایی با دستیابی گروه فرایند به دانش فنی و تولید صنعتی
مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: گروه فرآیندهای شیمیایی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با تلاشهای مستمر طی ۳۰ سال قبل موفق به کسب دانش فنی و تولید صنعتی برخی مواد شیمیایی حیاتی برای صنایع مادر کشور شده و از وابستگی کشور به واردات این مواد و خروج ارز جلوگیری به عمل آورده است.
طاهرخانی با بیان اینکه طی این مدت زمان، تولیدات دانش بنیان از جانب این مجموعه وارد صنعت کشور شده، خاطرنشان کرد: عمده تولیدات دانشی این گروه، برای اولین بار در کشور اجرا شده و بعضی از آنها، بعد از مدتی با برون سپاری و یا انتقال دانش فنی، از حالت انحصاری، خارج و به صورت رقابتی و چند کارگاهی در کشور عرضه شده اند.
براساس گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، او همینطور اظهار داشت: الان ظرفیت تولیدی گروه فرآیندهای شیمیایی جهاددانشگاهی به حدی است که می تواند تمام نیاز صنعت کشور به استرهای سوربیتان و امولسیفایرهای قیر امولسیونی را تأمین کند. این محصولات با پارامترها و مشخصات استاندارد BP و هم مشخصات مورد درخواست صنایع متقاضی، تولید و عرضه می شوند.
تأکید بر لزوم حمایت های مادی و معنوی در راه تبدیل ایده به محصول
مدیر گروه فرایند سازمان جهاد دانشگاهی تهران ضمن اشاره به مسائل و مشکلات فراوان موجود در راه تبدیل ایده به تولید محصول و تجاری کردن آن، خاطرنشان کرد: نبود حمایت مادی و معنوی همچون تسهیل گری در قوانین در رابطه با پژوهش های کاربردی، بومی سازی و امکان تست عملیاتی در واحدهای مصرف کننده، بخصوص صنایع دولتی و هم عدم اراده و عزم جدی برای رفع موانع تولید دانشی، مشکلات مهمی است که مجموعه های پژوهشی و پژوهشگران با آن مواجهند.
طاهرخانی افزود: شرایط بگونه ای است که تا وقتی که محصول تا مراحل پایانی تجاری شدن و کسب درآمد نرسد، مورد حمایت قرار نمی گیرد و این در شرایطی است که هزینه های متحمل شده تا قبل از رسیدن به این مرحله، قابل تأمل است. علاوه بر این، نگهداشت تیم اجرا(محققان) و حمایت لازم در مراحل میانی کار به منظور ایجاد انگیزه و ادامة مسیر تا حصول به نتیجه، از نکات ظریف این زنجیره فعالیت است که البته مغفول واقع شده است.1401/02/28
14:04:50
0.0 / 5
398
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزینیک