ایران در جمع صاحبان فناوری تولید باتری های فلز هوا قرار گرفت

ایران در جمع صاحبان فناوری تولید باتری های فلز هوا قرار گرفت

آزینیک: نسل جدیدی از باتری های فلز هوا ازطریق یک شرکت دانش بنیان در راه توسعه قرار گرفت؛ بدین سان ایران به جمع کشورهای دارای فناوری صاحب این محصول پیوست.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، یکی از شاخصهای کلیدی باتری های فلز هوا مداومت انرژی است. از طرفی این نوع باتری ها انرژی زیادی هم تولید می کنند؛ ازاین رو در وسایلی به کار گرفته می شوند که به انرژی زیاد و مداوم نیاز است.
در ساخت این باتری ها از اسیدها استفاده نمی گردد و این مورد هم جزو دیگر مزیت های آن به حساب می آید، همینطور بخشی از باتری به بیرون از فضای سلول منتقل و این مورد سبب می شود تا محدودیتی در کاتد باتری های فلز هوا به وجود نیاید.
سجاد مهرابی مدیرعامل شرکت دانش بنیان توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) با اشاره به اینکه نسل جدید باتری ها با فناوری فلز هوا، محصولی پیچیده و پیشرفته است، اظهار داشت: میزان مصرف انرژی یا میزان تقاضای آن در سالهای آینده افزوده می شود و این مورد به تمامی تجهیزات مربوط می شود، باتری های حال حاضر یک انرژی مخصوص و چگالی انرژی مشخصی دارند اما برای افزایش میزان انرژی بدون محدودیت حجم و وزن باید به سمت باتری های نسل پیشرفته حرکت کرد.
وی اضافه کرد: باتری های فلز هوا کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارند، این باتری ها در دنیا به مرحله تجاری سازی نرسیده اند و هم اکنون تنها موردی که از این محصول به علت مداومت انرژی، نبود خطرات جانبی، قیمت تمام شده پایین و یک بارمصرف بودن استفاده می شود در سمعک است.
این فناور عنوان کرد: تأمین انرژی در دکل های مخابراتی و صنایع مختلف، جایگزین مناسب سیستم های UPS، بعنوان باتری در وسایل نقلیه الکتریکی، سیستم روشنایی اضطراری، تفریحات زیرآبی، تجهیزات پزشکی و نظامی بعضی از بخش هایی هستند که این باتری کاربرد دارد.
وی افزود: باتری فلز هوا مزیت های زیادی ازجمله توان تولید انرژی بیشتر تا ۵ برابر نسبت به باتری های لیتیومی و تا ۴۰ برابر نسبت به باتری های سرب اسیدی، ایمنی بالا، مخرب نبودن برای محیط زیست، شارژ شدن سریع و قابلیت انعطاف در طراحی را دارد،
مهرابی اظهار داشت: اجزایی که برای ساخت این باتری به کار می روند به تنهایی می توانند دانش بنیان باشند و بعنوان یک محصول جدا به فروش برسند، این شرکت اجزای باتری فلز هوا از قبیل انواع نانو ذرات رسانای کربنی، کاتالیست منگنز و غشاهای مختلف عبور گاز را باکیفیت بسیار بالا می سازد.
مدیرعامل توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) اضافه کرد: همه باتری ها به جهت اینکه بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند باید از کاتالیست استفاده کنند، کاتالیست منگنز نه تنها در باتری سازی بلکه در کشاورزی، تصفیه آب، رنگ سازی و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد، سالیانه در حوزه باتری از این ماده ۵۰۰ هزار تن مصرف می شود و تولید این ماده می تواند در کنار تحول بزرگ، صرفه جویی ارزی بسیار بالایی به همراه داشته باشد.
وی عنوان کرد: باتری های فلز هوا یا به صورت کلی پیل های سوختی که فرآیند گازی در آن انجام می شود نیازمند یک غشا هستند، بیشتر از ۴۰ پارامتر در کیفیت این غشا مؤثر هستند و ساخت آنها بسیار پیچیده است.
تولید باتری فلز هوا؛ فناوری ارزشمندی که احتیاج به توجه و حمایت دارد
مهرابی اظهار داشت: با عنایت به این که این محصول در دنیا به مرحله تجاری سازی نرسیده و رقیبی در این عرصه وجود ندارد، میتوان سهم بالایی در صادرات باتری های فلز هوا و همینطور اجزای آن داشت، رشد و توسعه این فناوری و تأمین هزینه های آن احتیاج به یکسری حمایت ها دارد، کمک در فروش مواد اولیه باکیفیت، جذب پروژه های تحقیقاتی و سفارش محصول از مسائلی است که می توانند به رشد و توسعه این فناوری و تأمین هزینه های آن کمک شایانی کند.
مدیرعامل توسعه تولید خلاق و فناور (نواسی) با تاکید بر همراهی و حمایت بخش های مختلف اثرگذار برای توسعه این محصول ایران ساخت، بیان نمود: با عنایت به این که این محصول خصوصیت هایی منحصربه فرد و قابلیت رقابت در بازار جهانی را دارد، لازم هست با حمایت های معنوی دستگاههای ذیربط در زمینه تجاری سازی این محصول اقدامات لازم صورت گیرد.
وی ضمن اشاره به تولیدات انواع مواد اولیه باطری توسط بخش های دولتی و خصولتی در کشور، شرایط رقابت در راه تجاری سازی محصول خویش را پرچالش توصیف کرد و اظهار داشت: مسؤلان با پشتیبانی از این محصول ایران ساخت امکان رقابت بخش خصوصی با محصولات مشابه دولتی و خصولتی را برای محصولات تولید داخل فراهم می کنند.


منبع:

1401/02/27
22:51:47
0.0 / 5
510
تگهای خبر: آموزش , انرژی , باتری , پزشك
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزینیک