پوست مصنوعی ایرانی به کمک پروانه ای ها می آید

پوست مصنوعی ایرانی به کمک پروانه ای ها می آید

تهیه هر سانتیمترمربع پوست مصنوعی از شرکت های تولیدکننده خارجی حدود ۵۶۰ هزار تومان برای بیماران سوختگی، پروانه ای و دیابتی هزینه دارد. حالا پژوهشگران ایرانی توانسته اند با تولید پوست مصنوعی با استفاده از پوست های دورریختنی جراحی ها در ایران این هزینه را به ۹۸ هزار تومان کاهش دهند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، علیرضا رفعتی عضو هیات علمی و فناور برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سروستان که در حوزه تخصصی داروسازی فعالیت علمی دارد، موفق به تولید محصول IDM یا همان پوست مصنوعی شده است.
تولید پوست مصنوعی با پوست های دورریختنی جراحی ها
وی در گفتگو با ایرنا درباره محصول IDM یا پوست مصنوعی، اظهار داشت: هم اکنون متاسفانه بیشتر پوست های اضافی در عمل های جراحی توسط تیم جراحی در اتاق های عمل دور ریخته می شود یا از سلول های بنیادی آن به صورت مناسب بهره برداری نمی شود؛ اما ما توانستیم از این پوست های بدون مصرف، بهره برده و پوستی شبه مصنوعی را تولید نماییم.
عضو هیات علمی و فناور برتر دانشگاه آزاد درباره فواید تولید محصول پوست مصنوعی اظهار داشت: بیماران دیابتی یا پروانه ای EB یا افرادی که به سوختگی با درجات مختلف مبتلا هستند، به صورت مستمر به پوست تازه نیاز دارند. در گذشته پزشکان برای درمان آنها از پوست پای بیماران برداشت می کردند که این مورد سبب ایجاد عفونت و ضعف دستگاه ایمنی در آنها می شد، اما با اختراع و تولید پوست مصنوعی احتیاج به برداشتن پوست از پای بیماران نیست.
وی خاطرنشان کرد: پوست مصنوعی برای مصارف پزشکی از خارج کشور وارد می شد که نه تنها سبب خروج ارز می شد بلکه به علت تحریم ها، بیماران با مشکلات بسیاری مواجه می شدند.
کاهش هزینه خرید پوست مصنوعی برای بیماران
این مخترع پوست مصنوعی اظهار داشت: تهیه هر یک سانتیمتر در یک سانتیمتر پوست مصنوعی در حدود ۵۶۰ هزار تومان برای بیماران هزینه داشت که به نسبت مصرف زیاد در فواصل زمانی کوتاه مدت هزینه گزافی است و خیلی از بیماران امکان پرداخت این مبلغ در ندارند.
رفعتی افزود: وجه تفاوت این محصول با سایر محصولات مشابه خارجی، در ماده ضدمیکروبی یا آنتی میکروبیال (antimicrobial) آن است که در نمونه های خارجی وجود ندارد.
این پژوهشگر حوزه پزشکی درباره ارزآوری تولید محصول پوست ایرانی هم اظهار داشت: بانداژهای نوین یا پوست های مصنوعی برای پانسمان بیماران پروانه ای یا دیابتی از خارج کشور وارد می شد اما حالا با ثبت اختراع این محصول که آنتی میکروبیال هم هست و مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته، به میزان قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی شده است.
رفعتی با تکیه بر این که میتوان با صادرات این محصول به سایر کشورها بخصوص کشورهای همسایه به درآمد ارزی دست یافت، تصریح کرد: در کشورهای حاشیه حوزه خلیج فارس مصرف این نوع پوست مصنوعی به دلیل وجود بیماری های خودایمنی بسیار بالا است؛ ازاین رو با عنایت به این که این کشورها توانایی تولید این پوست را ندارند، بهترین فرصت برای به دست آوردن بازارهای پزشکی این کشورها است.


تحقیقات پزشکی نیازمند حمایت های مالی
این مخترع پوست مصنوعی درباره چالش های موجود برای فعالیتهای پژوهشی در حوزه پزشکی اظهار داشت: با عنایت به هزینه های گران قیمت آزمایش های پزشکی به روسای دانشگاه آزاد اسلامی پیشنهاد می کنم در گام دوم دانشگاه بیشتر در این عرصه سرمایه گذاری و از محققان حمایت کنند.
وی ضمن اشاره به این که برای تولید پوست مصنوعی اتاق تمیز نیاز است، عنوان کرد: هزینه اجاره و تهیه این اتاق ها بسیار گران است و پیشنهاد می نماییم دانشگاه آزاد اسلامی برای تهیه این زیرساخت همکاری لازم را داشته باشد.
این پژوهشگر به برگزاری رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: این رویداد که باعث همکاری علمی استادان و دانشجویان این دانشگاه می شود، بستر مناسبی برای معرفی این محصولات به صنعت است که می تواند باعث عرضه آنها در بازار کار شود.

1401/02/23
23:28:53
0.0 / 5
498
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک