فصل نوین تأمین مالی دانش بنیان ها

فصل نوین تأمین مالی دانش بنیان ها

به گزارش آزینیک صندوق توسعه تکنولوژی های جدید و بانک قرض الحسنه مهر ایران در جهت افزایش سطح عرضه خدمات به شرکتهای دانش بنیان و فناور تفاهمنامه همکاری امضا کردند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، سید روح الله میرامینی مدیرعامل صندوق توسعه تکنولوژی های جدید در مراسم امضای این تفاهمنامه در یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) با تکیه بر لزوم رفع دغدغه های سیستم بانکی در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: سرمایه گذاری جسورانه همواره یکی از دغدغه های بانک مرکزی است و این امر با عنایت به تجربه صندوق توسعه تکنولوژی های جدید و رفع این دغدغه ها با تاکید بر توان صندوق همواره با موفقیت همراه بوده است.
وی با عرضه گزارشی از عملکرد ۱۴ ساله صندوق در عرضه انواع خدمات مالی به شرکتهای دانش بنیان و فناور اضافه کرد: حالا صندوق توسعه تکنولوژی های جدید با عملکرد مطلوب خود طی ۱۳ تفاهمنامه مستقل به سیستم بانکی، خود به نهادی پذیرفته شده در میان بانک ها تبدیل شده است و ضمانت نامه وارزیابی این صندوق در میان بانک ها شناخته شده و پذیرفته شده است.
میرامینی عرضه انواع خدمات مالی را تخصص صندوق توسعه تکنولوژی های جدید برشمرد و بیان نمود: این صندوق حالا امکان عرضه انواع خدمات مالی همچون عرضه ضمانت نامه، تسهیلات، سرمایه گذاری و مشارکت و تأمین مالی جمعی (croudfunding) را دارا است، همینطور امکان عرضه خدمات بیمه ای و مشاوره تأمین مالی از بازارسرمایه و بانک ها را برای شرکت ها را در مجموعه صندوق نوین فراهم نموده ایم و جعبه ابزار ما برای ارائه خدمات تأمین مالی کامل است.
مدیرعامل صندوق توسعه تکنولوژی های جدید با عرضه برخی آمار خاطرنشان کرد: این صندوق در خیلی از شاخص ها رتبه نخست را در میان صندوق های هم مسیر خود دارد و مثلاً در میزان ضمانت نامه و تسهیلات رتبه نخست خدمات تأمین مالی را در میان صندوق های مشابه دارد.
تفاهم نامه همکاری دوجانبه صندوق توسعه تکنولوژی های جدید و بانک قرض الحسنه مهر ایران به امضای سیدروح الله میرامینی مدیرعامل صندوق توسعه تکنولوژی های جدید سیدسعید شمسی نژاد و مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران رسید. بدین سان زمینه استفاده بانک از ظرفیت های مکانیزه صندوق توسعه تکنولوژی های جدید در جهت عرضه خدمات مالی به شرکتهای دانش بنیان و فناور فراهم گردید.
بر اساس این تفاهمنامه فرایند تشکیل پرونده، اعتبارسنجی، ارزیابی، تنظیم قرارداد و معرفی متقاضیان فناور و دانش بنیان برای دریافت تسهیلات به بانک قرض الحسنه مهر ایران بر عهده صندوق توسعه تکنولوژی های جدید و بر بستر سامانه الکترونیکی این صندوق خواهد بود، همینطور این تفاهمنامه زمینه ساز اجرای بانکداری الکترونیک در بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر توان و تجریه صندوق توسعه تکنولوژی های جدید خواهد شد.
سید سعید شمسی نژاد مدیرعامل بانک مهر در این مراسم ضمن اشاره به اعتماد ایجادشده دوجانبه اظهار داشت: این بانک همواره عرضه خدمات قرض الحسنه به آحاد جامعه را دنبال کرده است و در سال جدید با توسعه صورت گرفته در عرضه خدمات تأمین مالی می تواند تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به افراد حقوقی تسهیلات عرضه کند.
وی با تکیه بر شعار سال و پشتیبانی از حوزه دانش بنیان بیان نمود: توجه ویژه مقام معظم رهبری به شرکتهای دانش بنیان و نامگذاری سال جاری توسط ایشان، ما را ترغیب به ایجاد پیوند با صندوق توسعه تکنولوژی های جدید بعنوان یکی از بزرگترین صندوق های کشور در تأمین مالی این حوزه شد. همینطور این صندوق تابحال ارزیابی و تأمین مالی شرکتهای گوناگونی در این عرصه را در کارنامه خود دارد و این پیوند با عنایت به توانایی های صندوق توسعه تکنولوژی های جدید و عرضه تسهیلات قرض الحسنه بانک قرض الحسنه مهر ایران می تواند فصل نوینی را برای شرکتهای دانش بنیان و فناور رقم بزند.
اعطای تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی به معرفی شدگان صندوق
مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در مورد میزان تسهیلات مورد توافق طرفین برای اعطا به شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: بر طبق این تفاهمنامه درگام اول مقرر است تا تعداد ۱۰۰ فقره تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی را با تاکید بر فرایند الکترونیکی ارزیابی، اعتبار سنجی و معرفی صندوق توسعه تکنولوژی های جدید به بانک قرض الحسنه مهر ایران اعطا کند.
شمسی نژاد با اشاره با مبحث دیگر این تفاهمنامه تصریح کرد: یکی از موضوعات مورد پیگیری ما در این تفاهمنامه، الکترونیکی شدن تمامی فرآیندهای مالی و بانکی است؛ بر این اساس بحث اعتبارسنجی و ارزیابی شرکت ها از راه بستر الکترونیکی صندوق عملی خواهد شد، همینطور با عنایت به سوق فرآیندهای بانکی و مالی به سمت غیرحضوری و الکترونیکی شدن می توانیم ارتقا سطح خدمات الکترونیک بانک مهر را با تاکید بر توان IT صندوق توسعه تکنولوژی های جدید دنبال نماییم.
در آخر مراسم از باجه خدمات بانکی بانک قرض الحسنه مهرایران در محل صندوق توسعه تکنولوژی های جدید رونمایی گردید.
یازدهمین نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ از روز گذشته ۲۰ اردیبهشت با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور شروع به کار کرد و تا ۲۳ اردیبهشت ماه در پارک فناوری پردیس برپا است.
این نمایشگاه در فضایی به وسعت پنج هزار متر و با حضور حدود ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و صنعتی داخلی، استارتاپ، شتاب دهنده، شرکت فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد برگزار شده است که جدید ترین محصولات و خدمات فناورانه به بازدیدکننده های حضوری و برخط عرضه می شود.

1401/02/22
11:46:38
0.0 / 5
488
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک