رییس مركز مالكیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاك كشور:

دانشجویان اختراع خودرا پیش از تجاری سازی ثبت کنند

دانشجویان اختراع خودرا پیش از تجاری سازی ثبت کنند

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: اختراعاتی که تحت عنوان رساله یا مقاله ارائه می شود، دیگر قابل ثبت نیست. سفارش می نماییم دانشجویان پیش از تجاری سازی، اقدام لازم را برای ثبت اختراع خود بوسیله مرکز مالکیت معنوی انجام دهند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، سید محمد علی میرطاهری در همایش «مالکیت فکری در صنایع خلاق و فرهنگی» با تاکید بر اینکه، شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی هم اکنون بعنوان یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی محسوب می شوند، اضافه کرد: امروزه به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد فناوری های نرم شرکت های فعال در زمینه اقتصاد خلاق فرهنگی بعنوان شرکت های دانش بنیان شناخته و حمایت می شود.
وی اظهار داشت: مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز بعنوان تنها متولی صدور سند ثبت مالکیت های صنعتی و نماینده سازمان بین المللی فکری کشور هم سو با دیگر ارگان ها و سازمان های مسئول آمادگی خودرا برای پشتیبانی از چرخه تولید ثروت بوسیله اقتصاد خلاق و فرهنگی اعلام می کند.
میرطاهری اذعان داشت: متاسفانه مشاهده می شود برخی از دانشجویان پیش از این که اختراع خودرا به ثبت برسانند آنها را تحت عنوان رساله یا مقاله ارائه می دهند. اینگونه اختراعات دیگر قابل ثبت نیست، حتی اگر مربوط به خود شخص باشد؛ برای اینکه افشا شده است. سفارش می نماییم دانشجویان نسبت به ثبت اختراعات خود پیش از تجاری سازی شدن اقدام لازم را بوسیله مرکز مالکیت معنوی انجام دهند.
وی از اعلام آمادگی این مرکز برای انعقاد تفاهم نامه با سازمان ها و وزارتخانه های ذیربط شامل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری و تمام پارک های علم و فناوری آگاهی داد و اضافه کرد: باید دفاتر پیشخوان مالکیت فکری را در این سازمان ها ایجاد نماییم تا آنها در زمینه دانش بنیان و فناوری آموزش های لازم را بوسیله این پیشخوان ها برای صیانت از ایده و نوآوری دریافت نمایند.
میرطاهری افزود: برای اولین بار در کشور، مدرسه تابستانه در زمینه مالکیت فکری در یکی از مراکز علمی ظرف یک ماه آتی راه اندازی می شود. همین طور با توافقی که با سازمان بین المللی مالکیت فکری انجام دادیم، برای نخستین بار دوره های آموزشی در زمینه مالکیت فکری با حضور متقاضیان سایر کشورها در مرکز مالکیت معنوی انجام خواهد شد. در حقیقت به سبب اعتباری که مالکیت فکری ایران نزد سازمان بین المللی مالکیت فکری (World Intellectual Property Organization) دارد، این دوره ها با حضور سایر دانش آموزان و دانشجویان امسال برای نخستین بار در کشورمان برگزار می گردد.
وی اشاره کرد: موضوع مالکیت فکری مسئله ای بسیار با اهمیت می باشد که اگر مورد توجه قرار نگیرد کشورمان گرفتار عقب ماندگی خواهد شد. آمادگی لازم را داریم تا دراین زمینه همکاری لازم را انجام دهیم. ظرف چند روز آینده پروژه ای راه اندازی خواهد شد که برمبنای آن یک پلت فرم برای ارتباط مستقیم با شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری برقرار می شود تا ارتباط لازم را داشته باشیم و آموزش های لازم را بوسیله این پلت فرم در اختیار پارک های فناوری قرار دهیم.
همایش «مالکیت فکری در صنایع خلاق و فرهنگی» به همراه نشست سراسری مالکیت فکری پارک های علم و فناوری کشور امروز در دانشگاه علم و فرهنگ اجرا شد.

1401/02/20
23:19:19
0.0 / 5
476
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک