بی اعتمادی متخصصان ایرانی خارج از کشور نسبت به کار در داخل کمرنگ شده است

بی اعتمادی متخصصان ایرانی خارج از کشور نسبت به کار در داخل کمرنگ شده است

به گزارش آزینیک مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس با اشاره به بازگشت 30 نفر از متخصصان ایرانی مقیم خارج به کشورمان و راه اندازی شرکت های فناور در این مجموعه نوآوری اظهار داشت: جو بی اعتمادی موجود در میان متخصصان ایرانی خارج از کشور نسبت به کار و فعالیت در میهن خود تغییر کرده است.


امین رضا خالقیان در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، اظهار نمود: در چند سال اخیر این افراد در پارک فناوری پردیس شرکت و مجموعه خودرا راه اندازی کردند و عمده این ها کسب و کارشان موفق بوده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر برخی از افراد متخصص خارج از کشور که به کشور بازگشته اند موفق به عقد قراردادهای میلیاردی با بخش های مختلف دستگاه های اجرائی و صنایع بزرگ کشور شده اند و از محصولات شان در بخش های مختلف مانند حوزه نفت و گاز استفاده می شود.
مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس در عین حال اذعان داشت: البته طبیعتا یک تعداد نیز کسب و کارشان موفق نبوده است و شکست خوردند و راه اندازی کسب وکار دیگری را پیگیری کرده اند و البته بیشتر این افراد در ایران ماندگار شدند و درحال فعالیت هستند.
وی با اشاره به مزایای بازگشت برخی از متخصصان ایرانی خارج از کشور به ایران می گوید: بازگشت این افراد از طرفی دسترسی به دانش جدید را برای خیلی از اساتید و دانشجویان محقق کرده و از جانب دیگر منجر به تسری فرهنگ کاری مناسب آنها به حوزه کسب وکار و دانش بنیان کشور شده است، فرهنگی که این افراد در کشورهای دیگر تجربه کرده اند.خالقیان می گوید: اکنون خیلی از متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور که به ایران بازگشته اند، در فضای کار اشتراکی و شتابندهنده های نوآوری بعنوان مربی و مشاور فعالیت می نمایند.
وی درباب عملکرد پارک فناوری پردیس برای دعوت از نخبگان و متخصصان ایرانیان خارج به کشورمان اشاره کرد: پارک فناوری پردیس چند سالی است که کار مشترکی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان پایگاه جذب ایرانیان متخصص غیرمقیم در خارج از کشور آغاز نموده است.
مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس اضافه کرد: در حقیقت ما بوسیله این پایگاه، از ایرانیان متخصص تحصیل کرده در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا که مقیم خارج بوده و در صدد بازگشت به کشور هستند یا کمتر از ۲ سال از بازگشت آنها به کشور می گذرد، در قالب راه اندازی شرکت های دانش بنیان در پارک کارهای فناورانه و حتی سخنرانی و برگزاری کارگاه های آموزشی حمایت می نماییم.
خالقیان اشاره کرد: این ۳۰ نفر از ایرانیان متخصص ایرانی غیرمقیم که به کشورمان بازگشته و در مجموعه مربوط به پارک فناوری پردیس مستقر شده اند، شرکت هایی در زمینه های نفت و گاز، تصفیه پساب و فاضلاب صنعتی، هوش مصنوعی و فناوری زیستی راه اندازی کرده اند.
وی با اشاره به همکاری مناسب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مراکز علمی و دانشگاهی مختلف همچون دانشگاه ها، مراکز رشد و پارک ها در موضوع بازگشت نخبگان به کشور اضافه کرد: البته هر یک از متخصصان ممکنست با اهداف متفاوتی همچون به قصد سخنرانی علمی، اقامت دائم یا راه اندازی شرکت دانش بنیان و استارتاپی در زمینه فناوری های پیشرفته به کشور مراجعه کنند و سختی کار پارک فناوری پردیس نیز فراهم کردن بستر لازم برای جذب آنها است.
مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل پارک فناوری پردیس در ادامه اشاره کرد: خوشبختانه طی سالهای اخیر اتفاق بسیار خوبی رخ داده است و جو بی اعتمادی که در میان متخصصان ایرانی خارج از کشور وجود داشت، تغییر کرده و هم اکنون خیلی از آنها با اکوسیستم نوآوری ایران آشنا شده اند.منبع:

1401/02/20
12:21:58
0.0 / 5
541
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک