با قدرت جذب ۹۶ درصد؛

روش جدید و ارزان جذب انرژی خورشیدی ابداع شد

روش جدید و ارزان جذب انرژی خورشیدی ابداع شد

آزینیک: پژوهشگران راهی جهت استفاده از دوده ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای برای بهبود عملکرد دستگاه های حرارتی خورشیدی ابداع نموده اند که تولید آنها را ارزان تر می کند.به گزارش آزینیک به نقل از نیواطلس، استفاده از این روش کارآمدتر از استفاده از موادی مانند گرافن برای تولید دستگاه های حرارتی خورشیدی است.
امروزه مقابله با تغییرات آب و هوایی فقط به تلاش هایی مانند استفاده از دستگاه های مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر نیاز ندارد، بلکه باید فرآیندهای موجود نیز متحول شوند.
جمع آوری انرژی از خورشید فقط شامل استفاده از سلول های خورشیدی فتوولتائیک نیست، جمع آوری گرمای این ستاره می تواند برای تولید برق، تصفیه آب، پخت غذا یا گرم کردن ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. بهترین مواد برای جذب این گرما رنگ تیره دارند، بدین سبب اشکال مختلف کربن همچون گرافن یا نانولوله های کربنی بیشتر بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند.
مشکل این است که تولید این مواد کربنی بصورت فله ای و انبوه می تواند مشکل و گران باشد. بدین سبب برای مطالعه جدید، پژوهشگران دانشگاه هیوستون و دانشگاه بین فرهنگی یوآی آی ام در مکزیک، شکل کربن بسیار رایج تری را آزمایش کردند که دوده نام دارد.
دوده محصول جانبی سوختن موادی مانند زغال سنگ، چوب و سوخت های هیدروکربنی است، دوده شکل بی شکل و ناخالص کربن است که به محیط زیست و سلامت انسان لطمه وارد میکند. جمع آوری آن از نقطه انتشار می تواند این اثرات منفی را کم کند و استفاده از آن برای بهبود انرژی های تجدیدپذیر به کاهش هزینه ها کمک می نماید.
در تولید دوده هیچ انرژی دخیل نیست برای اینکه یک محصول جانبی فراوان است و استفاده مجدد از آن می تواند حجم کربن را کم کند. هزینه استفاده از آن نزدیک به صفر است، که آنرا به ابزاری مقرون به صرفه و ایده آل برای تبدیل انرژی خورشیدی به گرما مبدل می کند.
در جریان این مطالعه، پژوهشگران نمونه اولیه یک اجاق خورشیدی را ساختند. این دستگاه شامل یک ظرف آینه ای بود که نور خورشید را به مرکز آن، جایی که ظرفی قرار داشت، منعکس کرده و متمرکز می کرد. این ظرف با یک خمیر جذب کننده خورشیدی سیاه که با دوده یا سایر اشکال کربن مانند گرافن، نانولوله ها و فولرن تولید شده بود، پوشانده شد تا میزان عملکرد آنها مقایسه شود.
دوده در چند بخش کلیدی از مواد دیگر بهتر عمل کرد. قدرت جذب انرژی خورشیدی آن ۹۶ درصد بیشتر از محصولات تجاری دیگر بود، میزان انتشار نور آن ۸۵ درصد بیشتر و هزینه استفاده از آن ۱۵ برابر ارزان تر بود. در مقایسه با اشکال کربن بکر مانند گرافن، پوشش های دوده تا ۱۰۰۰ برابر ارزان تر بودند. پس انتظار می رود در آینده نزدیک برای تجاری سازی این روش اقدام گردد.

1401/02/16
12:18:18
0.0 / 5
525
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک