در یك شركت دانش بنیان؛

ساخت ردیاب تجهیزات بیمارستانی

ساخت ردیاب تجهیزات بیمارستانی

آزینیک: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان ردیاب مخصوص تجهیزات بیمارستانی را با اینترنت اشیا طراحی کردند.نیما عطایی مدیر شرکت دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: عمده فعالیت این شرکت دانش بنیان در حوزه طراحی و تولید سیستم های هوشمند مدیریتی، داشبوردهای BI، سامانه های جمع آوری و تحلیل کلان داده ها (سامانه مدیریت راهبردی، داشبورد مدیریت واکسیناسیون و عوارض واکسیناسیون کووید ۱۹، سامانه هوشمند کشاورزی و باغداری، مجموعه سامانه های تشخیص و درمان طب سنتی مبتنی بر کلان داده ها و …) و سامانه های اینترنت اشیا صنعتی در زمینه ایمنی و راندمان معادن است.
وی اظهار داشت: در صدد بر آمدیم تا با ارائه بستر شبکه بی سیم اینترنت اشیا صنعتی و استقرار سامانه موقعیت یاب درون ساختمانی مبتنی بر تکنولوژی (RTLS-۰Rial Time Location System) مبادرت به ردیابی تجهیزات پورتابل بیمارستانی، پزشکان، پرستاران و بیماران در محوطه بیمارستان ها نماییم.
مدیر شرکت دانش بنیان اشاره کرد: با توجه به این که آگاهی پرسنل از تجهیزات بیمارستان در لحظه نیاز به حضور فیزیکی دارد طراحی چنین سیستمی می تواند از حضور فیزیکی افراد در بخش های مختلف بیمارستان پیشگیری کند. همین طور استفاده از این سیستم برای مراجعه کنندگان به بیمارستان نیز می تواند کاربردی باشد.
وی افزود: یکی از بخش های این سیستم ساعت هوشمندی است که توسط افراد مراجعه کننده به بیمارستان و پرسنل استفاده می شود؛ این ساعت با هوش مصنوعی می تواند آخرین وضعیت مکان ها و تجهیزات یک بیمارستان را نشان دهد.
به گفته وی، از دیگر سو، یک سیستم کوچک به همه دستگاهها نصب می شود که وضعیت اشغال یا آزاد بودن تجهیزات را به کاربرد می دهد.
عطایی با اعلان اینکه این سیستم هوشمند می تواند مسیر را نیز به استفاده کننده نشان دهد، اظهار داشت: همین طور می تواند برخی افراد را ردیابی کند.
عطایی اضافه کرد: ما در این سیستم با کمک فناوری هوش تجاری و یادگیری ماشینی مدیریت استفاده از تجهیزات، برنامه زمانی، تعمیر و نگهداری و بهینه ترین مسیر و زمان تردد برای پرسنل را محاسبه و در اختیار مدیریت بیمارستانی قرار می دهیم.
مدیر شرکت اضافه کرد: هنگام طراحی پروژه، ضمن مطالعه مشکلات ساختمان های سیستم سلامت و با تاکید بر زیر ساخت شبکه طراحی شده برای بیمارستان نقاط حادثه خیز بیمارستان ها شناسایی و راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا برای این مشکلات ارائه شده است.
وی با اعلان اینکه در این سیستم ایمنی بیمار در بیمارستان مد نظر بوده است، بیان کرد: با مطالعه نرخ سوانح بیمارستانی کشور مبادرت به طراحی سامانه کرده ایم.
عطایی اظهار داشت: سامانه مدیریت ایمنی سرویسهای بهداشتی، مدیریت تأسیسات و سیستم های احضار از با اهمیت ترین بخش های جانبی این سیستم بشمار می رود.
مدیر این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه خوشبختانه بیشتر زیر ساخت های بیمارستانی در کشور تولید شرکت های داخلی هستند، اظهار داشت: اما در زمینه هوشمند سازی و فناوری اینترنت اشیا و کاربردهای آن در محیط های درمانی ورود نکرده بودیم که در این شرکت چنین سیستمی را طراحی کردیم.
وی اضافه کرد: تا کنون نزدیک به ۲۶۰ میلیون تومان به طور مستقیم و از محل سرمایه گذاری بنیان گذاران برای تکمیل آزمایشگاه، طراحی، نمونه سازی، تست های آزمایشگاهی، کالیبراسیون و نمونه سازی بر روی این طرح هزینه کرده که این هزینه ها بغیر از هزینه های مستقیم و غیر مستقیم کسب دانش فنی، تجهیز آزمایشگاه و … پیش از شروع این پروژه بوده است.
عطایی به مزیت های رقابتی این سیستم اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از این سیستم موجب کاهش اتلاف وقت و هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود در بیمارستان ها می شود و از طرف دیگر هزینه مدیریت تجهیزات و منابع انسانی با RTLS را نیز کمتر خواهدنمود.


منبع:

1401/02/15
16:26:01
0.0 / 5
619
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آزینیک