محاسبه و مدیریت حجم گاز عبوری با تصحیح کننده ایران ساخت میسر شد

محاسبه و مدیریت حجم گاز عبوری با تصحیح کننده ایران ساخت میسر شد

آزینیک: تصحیح کننده تولید شده در یک شرکت دانش بنیان، میزان گاز عبوری و حجم دقیق مصرفی را اندازه گیری و کنترل می کند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ایستگاه های گاز با فشار بالا، به سبب این که کنتور توربینی موجود برای اندازه گیری حجم مصرفی گاز به تنهایی نمیتواند مقدار مصرف گاز را اندازه گیری نماید، از تصحیح کننده برای محاسبه دقیق گاز مصرفی استفاده میشود.
محمدعلی قادری عضو هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه دستگاه تصحیح کننده در صنایع نفت و گاز کاربرد زیادی دارد، اظهار داشت: تصحیح کننده دما و فشار گاز، یک مبدل حجم گاز است که حجم گاز را در وضعیت پایه بر طبق حجم در وضعیت اندازه گیری که شامل دما، فشار و ضریب تراکم پذیری است را محاسبه کند.
وی اظهار داشت: لازم است برای کلیه ایستگاه های تقلیل فشار گاز شهری، روستایی، واحدهای صنعتی و جایگاه های گاز طبیعی دستگاه های تصحیح کننده دما و فشار تهیه شده و بر روی کنتورهای توربینی نصب شود.
قادری اشاره کرد: وقتی فشار و دمای گازها با نوسان همراه باشد، به همان نسبت نیز حجم گاز تغییر می کند و کنتور توربینی، بوسیله عامل سرعت به این معنا که بوسیله برخورد جریان گاز با یک چرخ پره دار و شمردن تعداد دفعات چرخش، حجم گاز عبوری را اندازه گیری می کند. در تصحیح کننده ها، از برد الکترونیکی استفاده شده است که به وسیله حس گرهایی که در بخش فشار و دما وجود دارد، برای استاندارد کردن حجم گاز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: نمایش حجم اندازه گیری شده توسط کنتور، اندازه گیری دما و فشار گاز، محاسبه ضریب تراکم پذیری، محاسبه دبی جریان گاز، نمایش داده های اندازه گیری و محاسبه شده، مدیریت آلارم، مدیریت بانک اطلاعاتی، کانال های ارتباطی گوناگون برای عملیات محلی و ازراه دور، ورودی و خروجی های دو حالته همچون مزایای تصحیح کننده تولید شده در داخل کشور است.
مدیر شرکت افزود: بصورت کلی در ایستگاه های گاز با فشار بالا یا ایستگاه های گاز مصرف کنندگان عمده و صنعتی گاز طبیعی، به سبب این که کنتور توربینی موجود برای اندازه گیری حجم مصرفی گاز به تنهایی نمی تواند مقدار مصرف گاز را اندازه گیری نماید، شرکت گاز از تصحیح کننده برای محاسبه دقیق گاز مصرفی استفاده می نماید.
وی اضافه کرد: تصحیح کننده با اندازه گیری ممتد فشار و دمای گاز و با شمارش پالس کنتور مقدار مصرف دقیق گاز را محاسبه و برمبنای آن قبض گاز مصرفی مشترک صادر می شود.
این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به اینکه تصحیح کننده تولید شده در داخل کشور بمراتب ارزان تر از نمونه خارجی است، توضیح داد: علاوه بر صرفه اقتصادی بواسطه استفاده از تصحیح کننده داخلی، تا حالا حدود ۲۰ فرصت شغلی نیز بصورت مستقیم به وجود آمده است که می تواند بمراتب نیز با بهره گیری از تصحیح کننده داخلی توسعه یابد.


منبع:

1401/02/13
12:27:36
0.0 / 5
494
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزینیک