در یك شركت دانش بنیان؛

کیفیت قطعات خودروسازی با نانوفناوری ارتقا یافت

کیفیت قطعات خودروسازی با نانوفناوری ارتقا یافت

به گزارش آزینیک محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید چسب تقویت کننده بدنه با جریان پذیری بهبودیافته توسط فناوری نانو شدند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چسب تقویت کننده بدنه با جریان پذیری بهبودیافته توسط فناوری نانو، ایران ساخت شد. این چسب در نواحی مهم بدنه مانند سقف، درب ها، ستون ها، صندوق عقب و غیره برای تقویت بدنه و افزایش مقاومت های مکانیکی به کار می آید. این محصول در سالن بدنه اعمال شده و در سالن رنگ، پخت می شود.
در حال حاضر چالش های متنوعی فراروی صنعت خودروسازی است. تکنولوژی های جدید مانند فناوری نانو می توانند به رفع بعضی از این چالش ها کمک قابل ملاحظه ای کنند. این کار نقش بسزایی در ماندگاری و ادامه حیات شرکتهای خودروسازی در بازار دارد. به همین دلیل یک شرکت دانش بنیان به این حوزه ورود کرده و با تولید چسب تقویت کننده بدنه به یکی از چالش های صنعت خودرو پاسخی فناورانه داده است.
این چسب بر پایه رزین اپوکسی، فاقد حلال و PVC است که با الیاف شیشه لمینیت می شود. در دمای بیشتر از °C۱۴۰ رزین اپوکسی اتصالات عرضی تشکیل می دهد و در نتیجه محصول پخت شده از استقامت بالایی برخوردارست. این محصول بعد از پخت می تواند به میزان ۵-۳ برابر مقاومت خمشی ورق فلزی را افزایش دهد و استقامت بالایی را ایجاد نماید و از لرزش و ارتعاش پیشگیری کند.
این محصول چسبندگی بالایی به سطوح فلزی حتی سطوح روغنی و چرب دارد و به همین علت مقاومت خوردگی زیرآیند را بیشتر می کند.
این محصول هم اکنون نمونه مشابه داخلی ندارد و به صورت انحصاری دانش فنی طراحی و تولید این محصول را در اختیار دارد.
ماندگاری محدود این چسب، زمان بر بودن فرایند واردات، تغییرات دمایی در این فرایند و عدم امکان استفاده از این قطعه بعد از تاریخ انقضا از مواردی است که همواره مشکلاتی در راه واردات این محصول بوجود آورده است. این در حالیست که قطعه تولیدی این شرکت، با رعایت حداقل بازه زمانی بعد از تولید، بلافاصله به شرکتهای خودروساز ارسال شده و شرایط دمایی برای حمل و انبارداری قطعه رعایت می شود.


منبع:

1401/02/10
12:30:20
0.0 / 5
572
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزینیک