شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه نانوذرات با اسپکتروفوتومتر ایرانی

شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه نانوذرات با اسپکتروفوتومتر ایرانی

به گزارش آزینیک شرکت دانش بنیان بلور آزمای سنجش نور دستگاه اسپکتروفتومتر تولید کرد که برای شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه نانوذرات در صنایع مختلف قابل استفاده می باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نانوذرات دارای خواص نوری حساس به اندازه، شکل، غلظت، وضعیت آگلومراسیون و ضریب شکست در نزدیکی سطح نانوذرات هستند که سبب می شوند اسپکتروفتومتری ابزاری پرارزش برای شناسایی، مشخصه یابی و مطالعه این مواد باشد. ازاین رو با استفاده از یک اسپکتروفتومتر میتوان نانوذرات مختلف را مشخصه یابی کرد.
این اسپکتروفتومتر دارای پوشش گسترده طول موج از ۲۰۰ تا هزار و ۱۰۰ نانومتر بوده و طیف گیری همزمان تمامی نواحی طولی موجی را انجام می دهد. این دستگاه که از مانیتور لمسی برخوردار است، دارای ظرفیت هشت سل برای سرعت بخشیدن به فرایند آنالیز و بهبود در دقت آزمون است.
براساس اطلاعات انتشار یافته توسط این شرکت، قابلیت طراحی و ساخت دستگاه برپایه نیاز خریدار (قدرت تفکیک، گستره طول موج برپایه نیاز کاربر) فراهم است.
اسپکتروفتومتری یا طیف سنجی روشی است که با استفاده از عبور نور از یک آنالیت در یک محلول شیمیایی و تعیین میزان جذب و عبور نور از آن به تعیین خصوصیات آن آنالیت و ماده شیمیایی می پردازد.
نور مورد استفاده طیفی از انرژی الکترومغناطیس بوده که هر طیف نوری دارای طول موج و فرکانس مشخصی است. میزان جذب هر ماده شیمیایی در طول موج های مختلف انرژی الکترومغناطیس متفاوت می باشد. با عنایت به این امر، هر ماده شیمیایی در طول موج خاصی از انرژی الکترومغناطیس حداکثر جذب و حداقل عبور را خواهد داشت که این فرایند در جهت تعیین خاصیت آن ماده شیمیایی استفاده می شود.
دو دسته اصلی از دستگاههای اسپکتروفتومتری وجود دارد: تک پرتویی و دو پرتویی؛ اسپکتروفتومتر دو پرتویی شدت نور بین دو مسیر نور را مقایسه می کند، در حالیکه اسپکتروفتومتر تک پرتویی شدت نور نسبی پرتو را قبل و پس از قرار دادن نمونه آزمایش ندازه گیری می کند. باآنکه مقایسه اندازه گیری های دستگاههای دو پرتویی آسان تر و پایدارتر است، دستگاههای تک پرتوی می توانند دامنه دینامیکی بیشتری داشته باشند و از لحاظ اپتیکی ساده تر و فشرده تر هستند.
بر اساس گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت بلورآزمای سنجش نور، تولیدکننده اسپکتروفوتومتر دو پرتویی تمام خودکار و مانیتوردار در ایران است که قابلیت اندازه گیری غلظت های متفاوت ذرات در محلول ها را دارد.
دستگاه اسپکتروفتومتر ساخته شده جهت استفاده در صنایع مختلف همچون صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، غذایی، دارویی، آب و فاضلاب به منظور آنالیزهای کمی و کیفی نمونه های شیمیایی، بیوشیمیایی، نانوذرات، ترکیبات دارویی، نفتی، فلزی، معدنی، پتروشیمی، پلیمری، کلینیکی قابل استفاده می باشد.


منبع:

1401/02/01
16:18:05
0.0 / 5
481
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزینیک