رئیس دانشگاه تهران خبر داد؛

استقرار ۲ هزار کسب وکار دانش بنیان در پارک فناوری دانشگاه تهران

استقرار ۲ هزار کسب وکار دانش بنیان در پارک فناوری دانشگاه تهران

رییس دانشگاه تهران اظهار داشت: هدف گذاری کرده ایم که تا آخر سال 1401، بیش از 2 هزار کسب وکار دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شود.به گزارش آزینیک به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در نخستین جلسه شورای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱، اضافه کرد: شورای پارک علم و فناوری درباره روش های تامین مالی و تسریع در ایجاد زیرساخت ها بمنظور تحقق هدف گذاری انجام شده برای رشد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری، دارای نقش کلیدی است.
رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: برنامه داریم تا زمین ها و املاکی که در اختیار دانشگاه تهران است را عمدتا در امتداد توسعه کارهای دانش بنیان و استقرار دانش بنیان ها بکار بگیریم تا بتوانیم تحقق برنامه ریزی های صورت گرفته را در عرصه عمل هم شاهد باشیم.
وی با اشاره به این که ترکیب دوره ی جدید شورای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران متشکل از نخبگان علم و فناوری دانشگاه و کارآفرینان موفق در عرصه ملی است، اظهار داشت: در دوره ی جدید مدیریت دانشگاه تهران، شعار محوری «جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت پذیری اجتماعی» بعنوان رویکرد راهبردی دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است و کلیدواژه محوری و کلیدی این شعار، دانشگاه کارآفرین است.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به همراستایی شعار محوری دانشگاه تهران با شعار سال ۱۴۰۱ در خصوص «تولید؛ کارآفرین، اشتغال آفرین»، اشاره کرد: دانشگاه ها بعنوان مخاطب اصلی این شعار باید نقش ویژه ای برای تحقق شعار سال ایفا کنند و پارک های علم و فناوری نیز یکی از نهادهای مهمی هستند که لازم است بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
مقیمی به اعمال تغییرات ساختاری در دانشگاه تهران طی شش ماه دوم سال ۱۴۰۰ اشاره نمود و اظهار داشت: این تغییرات ساختاری برمبنای رویکرد راهبردی دانشگاه انجام شد. یکی از دغدغه های همیشگی دانشگاه، برقراری ارتباط ارگانیکی بوده که لازم است بین پارک علم و فناوری، معاونت پژوهش و فناوری و واحدهای مختلف دانشگاه وجود داشته باشد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تحقق اهدافی که در اصلاح ساختاری دانشگاه تهران هدف گذاری شده است، اشاره کرد: بازخوردهای خوبی از تغییرات ساختاری ایجادشده در دانشگاه تهران دریافت شده است. برمبنای اصلاح ساختاری صورت گرفته، شعبه های پارک علم و فناوری دانشگاه ذیل معاونت های پژوهش و فناوری دانشکده ها تشکیل می شود که این اتفاق در بعضی دانشکده ها عملیاتی شده است.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: هدف از این تغییر ساختار، برقراری ارتباط ارگانیک بین کارهای آموزشی و پژوهشی، تجاری سازی یافته های تحقیقاتی و تبدیل آنها به کسب وکارهای دانش بنیان است.
وی با تاکید بر توجه ویژه به پارک های علم و فناوری، اشاره کرد: این که بخواهیم تحولی اساسی در کشور اتفاق بیفتد و دانشگاه و اکوسیستم علم و فناوری بتواند نقش خودرا در حل مسائل اجتماعی، تولید دانش بنیان، نگهداشت نخبگان و بهره گیری از ظرفیت های آنها ایفا کند، به میزان توجه ما به کسب وکارهای دانش بنیان و توسعه آنها بستگی دارد.
رئیس دانشگاه تهران با تاکید بر پیشگامی دانشگاه تهران در حوزه امیدآفرینی و ایجاد تحرک تازه در نخبگان و اساتید برای تحقق شعار سال و محور شدن کسب وکارهای دانش بنیان، اظهار داشت: طرح ریزی هایی که به این منظور انجام می گیرد باید عملیاتی و دارای نتیجه ملموس و قابل اندازه گیری باشد.
وی با اشاره به تعیین ۳ ناحیه نوآوری از میدان انقلاب اسلامی تا بالاتر از بزرگراه همت، ابراز امیدواری کرد: به زودی شاهد نهضت ایجاد کسب وکارهای دانش بنیان در دانشگاه تهران باشیم.
برنامه ریزی برای مهارت افزایی در دانشجویان در حوزه راه اندازی کسب وکارهای دانش بنیان از دیگر موارد مورد تاکید رییس دانشگاه تهران در نشست شورای پارک علم و فناوری دانشگاه بود.

1401/01/30
22:24:15
0.0 / 5
427
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک