ترکیب نانوسیم و نانولوله کربنی برای تولید فیلتر تصفیه آب

ترکیب نانوسیم و نانولوله کربنی برای تولید فیلتر تصفیه آب

آزینیک: پژوهشگران با بهره گیری از ترکیب نانوسیم و نانولوله کربنی موفق به ساخت فیلتری شدند که می تواند تنها با بهره گیری از نور خورشید، آب را تصفیه کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نانوسیم های TiO۲ به تنهایی می توانند آب را در حضور نور خورشید تصفیه کنند، اما در هم تنیدن نانوسیم ها با نانولوله های کربنی، سبب تشکیل یک ماده کامپوزیتی می شود که با پاستوریزه کردن آب، لایه ای از آلودگی زدایی به سیستم اضافه می کند و پاتوژن های انسانی مانند باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد.
تیمی از دانشمندان سوئیسی فیلتر تصفیه آب جدیدی ساخته اند که از نانوسیم های دی اکسید تیتانیوم (TiO۲) و نانولوله های کربنی استفاده می نماید که از نور خورشید انرژی می گیرد تا بطور موثر آب را ضدعفونی کند.
آب آلوده بوسیله یک لوله وارد این سیستم می شود، از یک فیلتر چند لایه که بین دو ورقه شیشه قرار گرفته است عبور می کند و بوسیله یک لوله در پایین سیستم خارج می شود. هنگامی که نور فرابنفش از طیف مریی نور خورشید به فیلتر برخورد می کند، موجب می شود کامپوزیت گروهی از مولکول ها به نام گونه های اکسیژن واکنش پذیر را تولید نماید. اینگونه ها شامل پراکسید هیدروژن، هیدروکسید و اکسیژن هستند و بعنوان کشنده های پاتوژن موثر شناخته شده اند.
این فیلتر قبلاً با موفقیت روی آب حاوی باکتری ایکولا، برای مطالعات بقای باکتری ها آزمایش شده است. نتایج نشان داد که این فناوری برای از بین بردن سایر پاتوژن ها نیز نباید مشکلی داشته باشد. این فیلتر آب برای حذف تمام عوامل بیماری زا از آب بسیار کارآمد است و حتی برای از بین بردن ریزآلاینده ها مانند آفت کش ها، بقایای داروها، لوازم آرایشی و غیره نیز نتایج امیدوارکننده ای نشان میدهد.
فرورو رئیس تیم تحقیقاتی سوئیسی می گوید: در سایه همکاری نزدیک بین شیمیدانان، فیزیکدانان و زیست شناسان، یک دستگاه تصفیه آب بسیار کارآمد را توسعه داده ایم که به هیچ منبع انرژی جز نور خورشید نیاز ندارد. نمونه اولیه این فیلتر می تواند آب شرب تمیز را حتی در مکان های دورافتاده برای جمعیت های کوچک تامین کند و به آسانی قابل افزایش مقیاس است. این فناوری یک دستاورد بزرگ است و محصول جانبی مهم این پروژه این است که تعداد زیادی از دانشجویان با استعداد و با انگیزه را جذب کرده است که به مسائل زیست محیطی و برای پایداری اهمیت می دهند.
دسترسی به آب شرب تمیز و سالم جهت زندگی ضروری می باشد. با این وجود، آلودگی آب به سبب شرایط محیطی و مدیریت ضعیف پسماند در مناطق خاصی از جهان معضلی جدی در دسترسی به آب شرب پاک و سالم می باشد. این مشکل خصوصاً در مناطق فقیر با محدودیت دسترسی به برق که در آن روش های پیشرفته تصفیه آب وجود ندارد، بسیار مهم می باشد. منبع آب ناسالم با انتقال بیماری هایی مانند وبا، اسهال، اسهال خونی و حصبه مرتبط می باشد.


منبع:

1401/01/29
20:45:34
0.0 / 5
462
تگهای خبر: آموزش , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک