ستاری مطرح كرد؛

فناوری باید مسئله اول استانداران شود

فناوری باید مسئله اول استانداران شود

به گزارش آزینیک معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: متاسفانه مواردی داشتیم که گاها شرکتی برای دانش بنیان شدن، می خواست با عرضه سه یا چهار سکه دانش بنیانی خویش را بگیرد که برخورد کردیم.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، سورنا ستاری در نشست روسای پارک های علم و فناوری که امروز در وزارت علوم برگزار شد، اظهار نمود: در سالهای اخیر نقش پارک ها پررنگ تر شده است و به نظرم ما باید اکوسیستمی برای دانش بنیانی در کشور درست نماییم. دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شتاب دهنده ها، کارخانه های نوآوری، مراکز رشد و کارآفرینی و سرمایه گذاران خطرپذیر اجزاء چرخ دنده زیست بوم علم و فناوری کشور هستند و در این زیست بوم، پارک های علم و فناوری جزئی از آن هستند و باید تعیین شود که نقش پارک های علم و فناوری بخصوص پارک های استانی چیست؟
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خطاب به روسای پارک های علم و فناوری اظهار داشت: شما یا می توانید صرفا یک پارکبان باشید و خویش را محصور در در و دیوارهای خود بدانید و یا این که در استان خود تحول آفرینی کنید؛ اگر پارک ها بتوانند در استان خود تحول آفرینی کنند، اساسا خود پارک هم متحول خواهد شد.
ستاری ضمن اشاره به این که ما بعنوان کارمندان دولت نمی توانیم افراد کارآفرین را تشخیص دهیم و در واقع قابلیت تشخیص کارآفرین نداریم، اظهار داشت: در این حوزه این بخش های خصوصی هستند که از جیب خود پول خرج می کنند و می توانند کارآفرین را شناسایی و هدایت کنند.
وی افزود: اوایل کار در معاونت علمی به یاد دارم، ما به هر مخترعی پول می دادیم، او با آن پول پراید می خرید و کمتر کسی به فکر سرمایه گذاری بود. ما در واقع با حضور و مشارکت بخش خصوصی و با سرمایه گذاری بیشتر از جانب بخش خصوصی قادر هستیم افراد کارآفرین را شناسایی نماییم.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خطاب به روسا اظهار داشت: سال جاری سال خاصی است و شما باید رابطه گرمی با استاندار استان خود داشته باشید و باید بگونه ای تعامل برقرار شود که بحث فناوری مسئله اول استاندار بشود. سال جاری حضرت آقا تاکید خاصی بر حوزه کشاورزی دارند و نخستین برنامه ای که در دولت مصوب کردیم و همین روزها هم ابلاغ می شود، برنامه بخش کشاورزی است که با سازمان های دیگر هم نهایی کرده ایم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان به پارک های علم و فناوری پیشنهاد کرد که هیچ گونه مجوزی به شرکت ها ندهند و در ادامه اظهار داشت: هم اکنون مجوزهای زیادی برای شرکت ها صادر می شود که این امر علاوه بر این که یک سلیقه شخصی برای عرضه مجوز اعمال می شود بلکه منجر به سرکوب فعالیت شرکت ها می شود و ما در معاونت علمی تنها برای شرکتهای دانش بنیان مجوز صادر می نماییم و حتی جهت راه اندازی کارخانه های نوآوری و شتاب دهنده ها از جانب این معاونت مجوزی صادر نمی گردد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به این که پارک های علم و فناوری به طرح هایی مانند احمدی روشن باید توجه ویژه ای داشته باشند، اضافه کرد: ما بر طبق این پروژه اعلام کردیم که پروژه هایی که در نوع یک اجرایی می شود، ۵۰ تا ۷۰ درصد سرمایه از جانب بخش خصوصی تأمین می شود و آورده ۳۰ درصدی ما تنها در جهت کاهش ریسک بخش خصوصی خواهد بود و در واقع این یک مدل برای توسعه فناوری است که می تواند در پارک ها اجرایی شود.
وی مهم ترین چالش در حوزه دانش بنیان را موضوعات فرهنگی دانست و اظهار داشت: مشکل فرهنگی در این عرصه ناشی از بیسوادی است. به صورت مثال هزینه های زیادی برای دفع زباله ها داشتیم و تجهیزات گران قیمتی تهیه کردیم در حالیکه علم و دانش چاره کار است؛ مشکلات این حوزه در ارتباط با اکوسیستم است و تنها با خرید تجهیزات مرتفع نمی گردد. میتوان با حضور شرکتهای دانش بنیان علاوه بر اشتغال آفرینی این چالش را با روش های فناورانه رفع نماییم.
ستاری ضمن اشاره به این که سال جاری در چارچوب تبصره ۱۸ ما خیلی از اختیارات را به پارک ها داده ایم، بیان نمود: پارک ها باید در حوزه ارزیابی توجه بیشتری داشته باشند، چون که بعضاً می بینیم درخواست اعطای تسهیلات ۱۰۰ میلیارد تومانی برای یک شرکت در حوزه نساجی شده که این شرکت دانش بنیان نبوده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن اشاره به درخواست های مطرح شده برای اعطای مجوز دانش بنیانی شرکت ها از جانب پارک ها اظهار داشت: ما درخواست می نماییم که شرکت ها در سامانه ما ثبت نام کنند و ما در ارزیابی ها این شرکت ها را هدایت خواهیم کرد.
وی با در انتها اظهار داشت: متاسفانه مواردی داشتیم که بعضاً شرکتی برای دانش بنیان شدن، می خواست با اعطای سه تا چهار سکه دانش بنیانی خویش را بگیرد در حالیکه بنده بدترین برخوردها را داشتم و حتی تا ۱۵-۱۰ سال زندان هم کار را پیگیری کرده ام. ما نباید اعتبار دانش بنیانی را زیر سوال ببریم و همه باید بدانند این حوزه شوخی بردار نیست. سورنا ستاری در ادامه به خبرنگاران اظهار داشت: فشار اصلی در ارتباط با توسعه پارک های علم و فناوری بر دوش وزارت علوم است؛ البته سازمان های دیگر پارک دارند و یا هم اکنون آغاز به تاسیس پارک کرده اند. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: پارک ها یکی از اجزای مهم اکوسیستم نوآوری کشور در کنار دانشگاه ها مراکز نوآوری مراکز رشد بانکها و … هستند و مراکز نوآوری، مراکز رشد، سرمایه گذاری خطرپذیر و غیر خطرپذیر همه کنار هم کار می کنند تا شرکتهای دانش بنیان متولد شوند و بخش مهمی از اقتصاد را به خود اختصاص دهند. وی افزود: باید بین همه سازمان ها همچون وزارت علوم، وزارت کشاورزی و وزارت اقتصاد یک همدلی خوبی ایجاد شود تا شاهد رشد شرکتهای دانش بنیان و ایجاد آنها باشیم. به هر حال فکر می کنم این نشست ها نتایج خوبی داشته باشد و با مصوباتی که دولت بزودی در سایر دستگاه ها ابلاغ می کند، اتفاقات خوبی در این عرصه رخ خواهد داد.


منبع:

1401/01/23
21:54:06
0.0 / 5
552
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزینیک