در گزارش آزینیك عنوان شد؛

نقش ایرانیان خارج از کشور در تاسیس و همکاری با شرکتهای دانش بنیان

نقش ایرانیان خارج از کشور در تاسیس و همکاری با شرکتهای دانش بنیان

به گزارش آزینیک معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی با بیان وضعیت همکاری ایرانیان خارج با دانش بنیانها اظهار داشت: 290 استارت اپ و شرکت دانش بنیان توسط این افراد تاسیس شده است.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور در زمینه های علمی و فناوری از سال ۱۳۹۴-۱۳۹۵ به طور ترددی، حضوری و غیرحضوری توسط معاونت علمی و فناوری به اجرا در آمد. هدف این برنامه ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب باارزش پژوهشگران و متخصصان ایرانی خارج از کشور بود.
برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور در قالب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تأسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی و جذب بعنوان هیئت علمی دانشگاه ها با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرا شده است.
در گام نخست، این طرح به دنبال افزایش تردد متخصصین و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با تمرکز بر فارغ التحصیلان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا و ارائه تصویر واقعی از وضعیت کشور در زمینه های علمی و فناوری برای آنها بوده است.
در این راستا برنامه ها و طرح هایی جهت تشویق نخبگان ایرانی و همین طور تسهیل شرایط تردد آنها با کمک شبکه های تخصصی و استفاده از فرصت حضور نخبگان در کشور به علت علقه های عاطفی و دیدار با خانواده خود تدوین شد. همین طور باتوجه به ضرورت حضور میدانی جهت جذب و همکاری با گروههای تخصصی و در امتداد تبیین شرایط و دستاوردهای کشور در زمینه های مختلف علمی در کشورهای توسعه یافته که درصد بیشتری از ایرانیان متخصص در آن حضور دارند نشستهایی حضوری در محل دانشگاه های در کشورهای سوئیس، هلند، اتریش، آلمان، سوئد، نوروژ، فنلاند و استرالیا و همین طور باتوجه به محدودیت های موجود نشست های مجازی در کشورهای امریکا و کانادا اجرا شد.
افزایش گام به گام میزان تعهد متخصصین و نخبگان غیر مقیم به کشور
قدم بعدی در طرح اجرا شده فراهم آوردن شرایط تردد نخبگان، افزایش میزان تعهد آنها در هر بار حضور خود در کشور جهت مشارکت در کارهای در رابطه با حوزه علم و فناوری است. هدف ایجاد وابستگی و احساس مسئولیت در نخبگان ایرانی نسبت به کشور است که می بایست مرحله به مرحله و با القای حس تاثیرگزار بودنشان ایجاد شود.
ایجاد زیرساخت لازم برای تشویق و جذب متخصصین ایرانی خارج از کشور
تاکنون برمبنای برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور قراردادهایی را با بالاترین مراکز و مؤسسات علمی و فناوری داخل (پایگاه های تخصصی همکار) در زمینه فناوری های راهبردی جهت جذب و استفاده از توان علمی و تخصصی نخبگان ایرانی منعقد کرده و تسهیلات و امکاناتی برای ایرانیان فراهم نموده، تا بلافاصله پس از ورود به کشور، به مدت یک سال در یکی از بهترین مراکز علمی مشغول به کار شوند و همزمان با تائید مدارک تحصیلی فرصت کافی جهت آشنایی فضای کاری و سطح علمی مرکز را داشته باشند.
در قالب این طرح ۸ برنامه حمایتی از ایرانیان غیر مقیم «استاد مدعو و معین»، «حمایت فرصت مطالعاتی»، «حمایت سخنرانی و برگزاری کارگاه»، «حمایت نظام وظیفه تخصصی در داخل کشور»، «حمایت اشتغال در شرکت های فناور»، «حمایت تأسیس شرکت»، «حمایت پسادکتری»، «حمایت نظام وظیفه تخصصی در خارج از کشور» اجرائی می شود. امسال ۵۲ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
یکی دیگر از برنامه های این طرح «حمایت از شرکت دانش بنیان» است؛ در این حمایت در کنار سیدمانی ۲۰۰ میلیون تومانی، خدماتی شامل مشاوره، ارائه فضای استقرار، تیم اجرائی و فنی و … به متقاضیان ارائه می شود. امسال ۳۵ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
برنامه حمایتی تأسیس شرکت دانش بنیان از دیگر برنامه ای حمایتی برای ایرانیان بازگشته به کشور است که امسال ۱۴ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان آغاز نموده اند.
«حمایت فرصت مطالعاتی» پنجمین مدل حمایتی از این افراد است؛ در حمایت مذکور متخصصان ایرانی، دانش آموخته مقطع دکتری از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا یا شاغل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا می توانند با یکی از پایگاه های میزبان برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور قرارداد یکساله پژوهشی با حقوق معادل پایه مرتبه خود و دریافت پژوهانه را داشته باشند. امسال ۵ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
در سال جاری ۱۰۵ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت سخنرانی و برگزاری کارگاه در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند. امسال ۵۳ نفر از متقاضیان از حمایت نظام وظیفه تخصصی در داخل کشور بهره مند شده اند. همین طور امسال در قالب حمایت «اشتغال در شرکت های فناور» ۱۳ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.

همکاری ۱۰ هزار متخصص ایرانی بصورت دورادور
سید علی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه با اجرای این برنامه، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از متخصصان ایرانی در زمینه های مختلف به کشور بازگشته اند، اظهار داشت: ۱۹ درصد این افراد فارغ التحصیل ۲۰ دانشگاه برتر دنیا بوده و حدود ۷۹ درصد این افراد تجربه زندگی بیش از ۵ سال را در خارج از ایران داشته اند.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: عمده این افراد از دانشگاهای برتر حوزه ام آی تی، استنفورد، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور، ای پی اف ال سوئیس و … فارغ التحصیل شده اند.
وی تصریح کرد: علاوه بر بازگشت این تعداد از ایرانی ها، بیش از ۱۰ هزار نفر از متخصصان و پژوهشگران خارج از کشور به طرق مختلف و ازراه دور با موسسات و دانش بنیان های ایرانی مشارکت می کنند.
حسینی با تاکید بر این که بصورت میانگین روزانه ۳ درخواست از طرف ایرانیان مقیم خارج به کشور داریم، اظهار داشت: البته که در این پلتفرم، تنها بازگشت آنها به کشور مطرح نیست بلکه افزایش ترددهای علمی و فناورانه با پژوهشگران ایرانی نیز مهم می باشد.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری با اشاره به آمار بازگشتی ایرانی های مقیم خارج در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: امسال ۴۰۰ نفر از این افراد که عمدتا از امریکای شمالی، کانادا، اروپا، المان، سویس، سوئد و نروژ بودند به کشور بازگشتند.
حسینی با اشاره به فعالیت این متخصصان در کشور اظهار داشت: تا حالا ۲۹۰ استارت اپ و شرکت دانش بنیان در زمینه های مختلف تخصصی توسط این افراد به وجود آمده که زمینه اشتغال تخصصی مستقیم برای بیش از ۳۴۰۰ نفر از بهترین متخصصان و فارغ التحصیان داخلی را فراهم نموده است.
وی اشاره کرد: تا کنون بیش از ۴۸۰ نفر از پژوهشگران بازگشته به کشور در قابل این برنامه جذب هیئت علمی دانشگاه های تراز اول داخلی شده که این امر در بالا رفتن سطح کیفی کارهای پژوهشی، آموزشی و بین المللی دانشگاه ها تاثیر شایانی داشته است.


منبع:

1401/01/13
20:16:54
0.0 / 5
399
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزینیک