اتصال 83 درصدی روستاهای کشور به اینترنت باکیفیت

اتصال 83 درصدی روستاهای کشور به اینترنت باکیفیت

آخرین آمار و خبرها نشان داده است حدود ۸۳ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به اینترنت باکیفیت متصل هستند. همینطور تا آخر سال ۱۴۰۱ همه روستاهای ایران به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت کشور متصل خواهند شد.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، توجه به گسترش زیرساخت های ارتباطی و فناوری اطلاعات، برای پشتیبانی از روستاییان و تقویت نظام اقتصادی روستاها که به ماندگاری روستانشینان کمک می نماید، امری مهم و قابل توجه است.
در این راستا، با اجرای پروژه USO، گام های بلندی درباب خدمت رسانی به روستاها برداشته شده و در کنار پوشش روستایی به دسترسی آنها به شبکه ملی اطلاعات نیز توجه ویژه ای شده است.
بر اساس آخرین گزارشی که ایرج روحی مجری توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات در گفت و گو با ایرنا ارائه داد، حالا حدود ۸۳ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به اینترنت باکیفیت متصل هستند و تا اختتام ۱۴۰۱ همه روستاهای ایران به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت کشور متصل خواهند شد.
طبق آخرین آمار، سه هزار و ۵۰۰ روستا دارای ارتباطات حداقلی هستند و چهار هزار روستای کشور هیچ ارتباط اینترنتی ندارند. وزارت ارتباطات برای حذف این شکاف اجتماعی مکلف است همه این هفت هزار و ۵۰۰ روستا را به شبکه ارتباطی پایدار و پرسرعت متصل کند.
بررسی های ایرنا نشان میدهد حالا دسترسی روستاهای ۲ استان کشور به اینترنت ۱۰۰ درصد، سه استان بیش از ۹۸ درصد، ۱۰ استان بیش از ۹۰ درصد و ۱۶ استان کشور به طور متوسط ۸۰ درصد است.
در حالی که نزدیک به هفت سال قبل فقط ۱۱ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار ایران به اینترنت متصل بودند، حالا برمبنای تازه ترین آمار، میانگین اتصال باکیفیت روستاهای کشور به اینترنت بیش از ۸۰ درصد است.
توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته همچون مهم ترین عوامل گسترش عدالت اجتماعی و تحقق اقتصاد مقاومتی است. از حدود هشت سال قبل با اجرای پروژه خدمات عمومی الزامی ارتباطات و فناوری اطلاعات (USO)، گام های بلندی در امتداد خدمت رسانی به روستاها برداشته شد و در کنار پوشش روستایی، دسترسی آنها به شبکه ملی اطلاعات نیز مورد توجه ویژه قرار گرفت.
با اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات، روستاییان علاوه بر امور روزمره، توانستند کسب وکار روستایی خودرا بوسیله اینترنت توسعه دهند. برمبنای ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات مکلف شد زیرساخت های خدمات الکترونیکی در مناطق محروم و روستایی را با انجام سرمایه گذاری توسعه دهد تا روستاییان بتوانند مانند سایر مردم دست کم از چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت (سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی) استفاده کنند.
این قانون وزارت ارتباطات را مکلف کرد برای ۸۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شرایط را فراهم آورد. در گذشته آمار اتصال روستاهای کشور به اینترنت ۹۸.۵ درصد اعلام شد، اما درتازه ترین گامی که در این عرصه برداشته شده، وزارت ارتباطات دولت سیزدهم تصمیم گرفت روستاها را برمبنای کیفیت پوشش اینترنت، بررسی کند و تنها روستاهایی را که دارای ارتباط پایدار و پرسرعت هستند، جزو آمار روستاهای متصل بیاورد.
اکنون آخرین گزارش های مربوط به اتصال روستاهای کشور به اینترنت، در سامانه «دیار» (درگاه یکپارچه اطلاعات روستایی) منتشر می شود. این سامانه ملی، توسط وزارت ارتباطات توسعه داده شد تا آخرین وضعیت اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به اینترنت را بصورت برخط در اختیار مردم قرار دهد. طراحی و توسعه این سامانه گامی برای شفاف سازی اقداماتی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بمنظور اتصال ایران به اینترنت برمی دارد.

پوشش اینترنت ۲ استان ۱۰۰ درصدی شد
استان های قم و یزد حالا اتصال ۱۰۰ درصدی اینترنت را دارند. در صورتیکه در گذشته استان «البرز» نیز بعنوان یکی از استان هایی که اتصال آن به اینترنت ۱۰۰ درصد است، معرفی شده بود، اما حالا در این لیست قرار ندارد.
بررسی خبرنگار حوزه ارتباطات ایرنا از این سامانه نشان میدهد حالا ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستا به اینترنت، ۳۸ هزار و ۲۹۷ روستا به تلفن همراه روستایی، ۱۲ هزار و ۹۱۹ روستا به اینترنت ثابت، ۳۳ هزار و ۸۱۱ روستا به اینترنت سیار و ۳۳ هزار و ۷۹ روستا به تلفن ثابت روستایی دسترسی دارند.
از نظر جمعیتی نیز اتصال پنج میلیون و ۹۰۳ هزار و ۶۴۵ خانوار، ۲۰ میلیون و ۱۳۴ هزار و ۸۴۶ نفر، ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستا و ۱۷ هزار و ۴۶۹ خانه بهداشت به اینترنت و شبکه ملی اطلاعات برقرار است. همه آمارهایی که در ادامه این گزارش آمده، مربوط به روستاهای بالای۲۰ خانوار در کشور است.

اتصال ۹۸ درصدی ۳ استان به اینترنت
در آمار قبلی سامانه «دیار» پنج استان تهران، اصفهان، بوشهر، فارس و همدان اتصال بالای ۹۸ درصد به اینترنت داشتند، اما حالا باتوجه به معیارهای جدید وزارت ارتباطات اتصال بالای ۹۸ درصد به اینترنت مربوط به روستاهای استانهای گلستان (۹۸.۱ درصد)، البرز (۹۸.۵درصد) و همدان (۹۸.۴ درصد) است.
۲۴۷ هزار و ۷۸۷ خانوار با جمعیت ۸۶۷هزار و ۵۳۹ نفر، ۹۳۶ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان گلستان را می سازند. ۹۸.۱ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار در این استان به اینترنت متصل هستند و برای اتصال ۱۰۰ درصدی این استان باید دسترسی روستاهای کردکوی، علی آباد، گالیکش، مینودشت، آزادشهر، رامیان و گنبدکاووس به اینترنت مهیا شود.
پوشش اینترنت در ۲۶۲ روستا بالای ۲۰ خانوار استان البرز، ۹۸.۵ درصد است. اشتهارد، کرج و ساوجبلاغ همچون مناطقی هستند که اتصال آنها به اینترنت ۱۰۰ درصدی نیست.

اتصال بالای ۹۰ درصدی ۱۰ استان به اینترنت
بر اساس آمار سامانه دیار، اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار ۱۰ استان کشور، حالا از مرز ۹۰ درصد گذشته است. بوشهر (۹۷.۸ درصد)، اصفهان (۹۳.۷ درصد)، کرمانشاه (۹۰.۸درصد)، مازندران (۹۵.۹درصد)، گیلان (۹۳.۲درصد)، ایلام (۹۴.۷درصد)، خراسان شمالی (۹۰.۶درصد)، خراسان رضوی (۹۰.۳ درصد)، هرمزگان (۹۰.۴ درصد) استان هایی هستند که در این لیست قرار دارند.
استان تهران نیز جزو استان هایی است که اتصال آن به اینترنت ۱۰۰ درصد نشده است. در این استان ۲۳۴ هزار و ۲۱۸ خانوار زندگی می کنند که ۵۳۰ روستا دارد. حالا ۹۷ درصد روستاهای استان تهران به اینترنت متصل هستند. شهرستان های فیروزکوه، دماوند، پاکدشت و تهران همچون مناطقی هستند که باید اتصال آنها به اینترنت کامل شود تا تهران نیز به استانهای ۱۰۰ درصدی بپیوندد.

تلاش برای بهبود اتصال اینترنت در ۱۶ استان
روستاهای بالای ۲۰ خانوار در خراسان جنوبی، شامل ۹۱۸ روستا است که جمعیت ۸۹ هزار و ۱۵۲ خانواری را در خود جای داده است. حالا دسترسی ۷۷.۹۹ درصدی جمعیت ساکن در روستاهای این استان به اینترنت برقرار است.
استان خراسان جنوبی نیز جزو استان هایی است که پهناوری و موقعیت جغرافیایی آن سبب شده اتصال تمامی روستاها به اینترنت با سختی مواجه شود. ۲۲.۸ درصد از روستاهای باقی مانده خراسان جنوبی که در آستانه اتصال به اینترنت قرار دارند در شهرستان های نهبندان، درمیان، بیرجند، خوسف، سرپیشه، زیرکوه، قائنات، سرایان، بشرویه، طبس و فرودس واقع شده اند. تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار این بخش از کشور هر کدام به طور متوسط حدود ۲۰ درصد به اینترنت متصل نیستند.
سیستان وبلوچستان استان پهناوری است، پراکندگی روستاها، وسعت زیاد این استان و موقعیت جغرافیایی که در جنوب استان قرار دارد، خدمت رسانی به آن بخش را با کمی سختی رو به رو کرده است. از ۳۴۵ هزار و ۴۰۸ خانواری که جمعیت حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری روستاهای بالای ۲۰ خانوار سیستان را می سازند، ۸۳.۹ درصد به اینترنت دسترسی دارند.
اگر شرایط اتصال شهرستان های زاهدان، خاش، میرجاوه، سراوان، ایرانشهر، فنوج، نیک شهر، کنارک، قصر قند، سرباز، مهرستان، سیب و سوران و دلگان به اینترنت مهیا شود، وضعیت پوشش دهی اینترنت در این استان بهبود پیدا خواهدنمود. حدود ۴۵ درصد از روستاهای سرباز، سراوان و نیک شهر حالا به اینترنت متصل نیستند.
در استان مرکزی ۸۶۱ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که ۸۵.۷ درصد آنها تحت پوشش اینترنت هستند. ۱۴.۳ درصدی که به اینترنت متصل نیستند در روستاهای شهرستان های تفرش، ساوه، اراک، شازند، فراهان، کمیجان، خنداب، زرندیه، دلیجان، محلات و خمین قرار دارند.
استان های کردستان با پوشش ۸۰.۵ درصدی، سمنان ۸۷.۶ درصدی، کهگیلویه و بویراحمد با پوشش ۸۸.۳ درصدی، چهارمحال و بختیاری با پوشش ۸۵.۶ درصدی، قزوین با پوشش ۸۴ درصدی، کرمان با پوشش ۸۱.۷ درصدی، خوزستان با پوشش ۸۹.۲ درصدی، لرستان با پوشش ۸۵.۷ درصدی، زنجان با پوشش ۸۷.۱ درصدی، آذربایجان غربی با پوشش ۷۹.۷ درصدی، آذربایجان شرقی با پوشش ۸۴ درصدی، فارس با پوشش ۸۹.۳ درصدی، اردبیل با پوشش ۸۳.۸ درصدی جزو استان هایی هستند که اتصال آنها به اینترنت هنوز به ۹۰ درصد نرسیده است.

چرا اتصال اینترنت در بعضی شهرستان ها مطلوب نیست؟
نبود اتصال ۱۰۰درصدی اندک روستاهای باقی مانده کشور به اینترنت دلیلهای گوناگونی دارد. موقعیت جغرافیایی برخی روستاها و قرار گرفتن آنها در دل کوهستان موجب می شود حتی با راه اندازی دکل، دید رادیویی برقرار نشود و نتوان اتصال روستا به شبکه ملی اطلاعات را برقرار کرد.
برخی روستاها فاقد برق و جاده هستند که این مساله بطور عملی ساخت دکل مخابراتی را نا ممکن می کند. تحریم تجهیزات حوزه فناوری و سختی وارد کردن این تجهیزات و گرانی آنها نیز از دیگر مواردی است که سبب شده اتصال تعداد اندکی از روستاهای کشور به اینترنت برقرار نشود.


منبع:

1401/01/12
13:13:24
0.0 / 5
545
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
آزینیک