مقاوم سازی ساختمان با ملات خمیری دوستدار محیط زیست ساخت دانش بنیان های ایرانی

مقاوم سازی ساختمان با ملات خمیری دوستدار محیط زیست ساخت دانش بنیان های ایرانی

آزینیک: متخصصان یک شرکت دانش بنیان ایرانی ملات خمیری سبز پلیمری دوستدار محیط زیست برای جایگزینی ملات سنتی از قبیل ماسه و سیمان در صنعت ساختمان ساخته است که چهار برابر ملات سنتی مقاومت کششی، فشاری و برشی را می تواند تحمل کند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، در صنعت ساختمان سازی، ملات و بتن مهم ترین اجزای اصلی به کار رفته در این صنعت هستند. ملات ها چسب های ساختمانی هستند که برای اتصال مصالح ساختمانی استفاده می شوند، بطور کلی ملات یک ماده خمیری شکل است که برای چسباندن مصالح به یک دیگر و تامین یک بستر مقاوم و اندود کاری سطوح داخلی و خارجی ساختمان و بندکشی کاربرد دارد.
ملات ها دارای دو جزء اصلی هستند، یکی قسمت چسب ملات که دارای حجم کم است و دیگر پرکننده که ۸۰ درصد از حجم کل را تشکیل می دهد، بطور مثال در ملات ماسه و سیمان، سیمان چسب ملات و ماسه پرکننده ملات است، استفاده از ملات با اجزای تشکیل دهنده متفاوت از گذشته های دور تا امروز وجود داشته و این صنعت ورود فناوری در امان نبوده و با کمک آن نسل جدیدی از ملات به صنعت ساختمان سازی معرفی شده است.
ملات خمیری سبز پلیمری با بهره گیری از پلیمرهای دوستدار محیط زیست ازطریق یک شرکت دانش بنیان ایرانی برای اولین بار اختراع و جهت استفاده در صنعت ساختمان سازی بطور انبوه تولید شده است.
علیرضا بهلولی مدیرعامل شرکت دانش بنیان بتن اکسیر و مخترع ملات خمیری پلیمورتکس در گفت و گو با خبرنگار علم و آموزش ایرنا درباب این محصول اظهار داشت: ملات خمیری سبز پلیمری، نوعی ملات خمیری آماده مصرف و چسباننده بسیار قوی بدون سیمان و ماسه، متشکل از پلیمرهای دوستدار محیط زیست به همراه فیلرهای معدنی، مناسب برای دیوارچینی با انواع سفال و بلوک در ساختمان بجای ملات ماسه و سیمان است.
وی بیان کرد: ملات آماده خمیری پلیمورتکس مشکلات دیوارچینی با ملات ماسه و سیمان شامل آلودگی محیط زیست، برداشت بی رویه از معادن شن و ماسه و منابع آبی، بهداشت ضعیف کارگاهی و ایمنی کمتر بخاطر نداشتن چسبندگی بالا بین مصالح سفتکاری و سرعت اجرائی کم را برطرف می کند.
این مخترع اضافه کرد: ملات آماده پلیمری خمیری آماده مصرف است و نیازی به اضافه کردن ماسه، سیمان یا آب یا هرگونه افزودنی دیگر ندارد. بی نیازی به منابع آبی در محیط زیست، به سبب حذف آب و کاهش میزان آلودگی زیست محیطی بواسطه حذف سیمان و ماسه همین طور به صفر رسیدن میزان هدررفت (پِرت)، این ملات را در زمره مواد دوستدار طبیعت قرار داده است.
بهلولی افزود: ملات آماده خمیری، سبز پلیمری دارای مقاومت چسبندگیِ برشی، فشاری و خمشی بالاتر از ملات پودری ماسه سیمان است و با حالت خمیری مستقیم روی سمت ملات خور انواع سفال و بلوک بدون نیاز فرآوری و عمل آوری قابل اجرا می باشد. با بهره گیری از این ملات می توان به افزایش راندمان نیروی کار، کاهش هزینه و زمان در مرحله سفت کاری، افزایش ایمنی و صیانت از محیط زیست دست یافت.

وی افزود: از این ملات در هر متر مربع بین یک و نیم تا ۲ کیلوگرم مصرف می شود که جایگزین ۳۵ کیلوگرم ملات ماسه و سیمان است که به مفهوم کاهش وزن ساختمان و خطرات جانبی کمتر در هنگام زلزله است. وقتی وزن در پروژه های ساختمانی کاهش داده می شود، تردد و حمل و نقل نیز در داخل پروژه کاهش می یابد؛ بدین سبب ایمنی در داخل پروژه بالا می رود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: با این محصول راندمان نیروی انسانی را در پروژه های ساختمانی بالا ببریم. به خاطر کاهش حمل مصالح ساختمانی سه تا پنج نفر از نیروهای انسانی مورد نیاز را در پروژه اجرای دیوار کاهش می دهیم، بدین سبب این محصول می تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر وزنی، ایمنی و محیط زیستی در پروژه مفید باشد.
وی درباب مقاومت این محصول دانش بنیان نسبت به مصالح سنتی اضافه کرد: آزمایش های انجام شده در مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی روی محصول نشان داد این محصول حدودا چهار برابر مقاومت های کششی، فشاری و برشی نسبت به ملات های سنتی می تواند تحمل کند و از نظر تست های آتش سوزی نیز این محصول تست شد و ۲ ساعت در دمای هزار درجه سانتی گراد آتش مستقیم دوام آورد. بدین سبب محصول قابل اعتمادی است و می تواند جایگزین خیلی خوبی باشد و به صنعت ساختمان و صنعتی سازی آن کمک نماید.
بهلولی با اعلان اینکه در منطقه بسیار خشکی قرار داریم و در سالهای آتی احتمال کم آبی بیشتری نیز انتظار می رود، اضافه کرد: کاهش مصرف آب، سیمان و ماسه نیاز کشور است. بدین سبب هرچقدر بتوانیم مصرف آب را کاهش دهیم می تواند کمک مثبتی به کشور در برخورد با کم آبی باشد.
وی اظهار داشت: این محصول در چندین پروژه در کشور مانند بندرعباس، اهواز، کرمان، گرگان، گیلان، سیرجان و اصفهان استفاده شده است، همین طور مذاکراتی با کشورهای ازبکستان، عراق، افغانستان، امارت متحده عربی(دبی) برای صادرات این محصول انجام شده است.
این مخترع با اشاره به این که این محصول در ایران ثبت اختراع شده است، اضافه کرد: تمام پروسه تولید این محصول در داخل کارخانه انجام می شود و در بسته های قیفی شکل بسته بندی می شود. با برش دادن سر این بسته ها می توان از ملات خمیری روی سطح ملات خور بلوک هنگام ساخت و ساز استفاده نمود. نکته حائز اهمیت این است که فقط ۲ لاین یا خط ملات روی بلوک استفاده می شود و با فشار دادن بلوک بالایی این محصول روی سطح پخش می شود و نیازی به پخش کردن با ماله یا ابزارهای بنایی روی بلوک نیست.
بهلولی اظهار داشت: مزیت این این محصول این است که با حجم کم، اما با قابلیت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. هم اکنون این ملات در بسته بندی ۲ و نیم کیلویی جایگزین یک فرغون ملات ماسه و سیمان یعنی معادل ۷۰ کیلوگرم ملات ماسه و سیمان است.
وی درباب مدت زمان ایجاد مقاومت در این ملات اضافه کرد: در ملات های سنتی حدودا سه تا هفت روز نیاز است به ملات آب داده شود تا مقاومت کسب کند و پس از ۲۸ روز مقاومت نهایی را بدست می آورد. یعنی اگر در هفت روز اولیه تنه به دیوار چیده شده برخورد کند دیوار ریزش پیدا می کند یا دیوار هنوز سست است و گیرش نهایی را هنوز به دست نیاورده است، اما محصول ما بین هشت تا ۷۲ ساعت مقاومت نهایی خودرا بدست می آورد و آن نیز به رطوبت و دمای محیط بستگی دارد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: مدت زمان ایجاد مقاومت این محصول نسبت به شرایط محیط شمال و جنوب کشور به لحاظ دمای هوا فرق می کند. در جنوب کشور سریع تر مقاومت ایجاد می شود.


منبع:

1401/01/09
12:32:50
0.0 / 5
437
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزینیک