با همت وزارت ارتباطات انجام شد:

دسترسی تمام نقاط کشور به شبکه های دیجیتال پخش سراسری صداوسیما

دسترسی تمام نقاط کشور به شبکه های دیجیتال پخش سراسری صداوسیما

به گزارش آزینیک شرکت ارتباطات زیرساخت وزارت ارتباطات، اسفند ماه سال جاری بعد از هشت سال پروژه شبکه سراسری سیگنال رسانی صداوسیما به تمام نقاط کشور را افتتاح نمود. حالا تمام نقاط کشور به شبکه های دیجیتال پخش سراسری دسترسی دارند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، تا مدتی قبل تعدادی از نقاط کشور در زمان پخش برخی برنامه ها مانند فوتبال، مجبور بودند سریال ها و فیلم های تکراری را تماشا کنند.
امکان تماشای برنامه هایی که در استان تهران پخش می شد، عملا برای خیلی از شهرها مهیا نبود. برای اینکه در این عرصه عدالت برقرار شود، پروژه سیگنال رسانی به تمام نقاط کشور شروع شد. این پروژه ملی سنگین و پرهزینه که در زمان انجام با چالش های بسیاری رو به رو شد، بالاخره اسفند ۱۴۰۰ به مرحله بهره برداری رسید. حالا تمام ایران می توانند برنامه هایی را که در پایتخت پخش می شود، تماشا کنند.
پروژه سیگنال رسانی به تمام نقاط کشور، در پی ضرورت قطع وابستگی صداوسیما به ماهواره های بین المللی در سال ۱۳۹۲ آغاز شد. شرکت ارتباطات زیرساخت بوسیله سرمایه گذاری حداقل ۷۰ میلیون دلاری، زیرساخت های اجرائی شدن این پروژه را آماده کرد.
اما بعد از اختتام عملیات فنی پروژه متوجه شدند نکات حقوقی در این پروژه وجود دارد که امکان بهره برداری از آنرا با مشکل روبه رو می کند. به همین علت بهره برداری از این پروژه متوقف گردید.
سال گذشته، با مکاتباتی که انجام شد و همکاری دستگاه هایی مانند سازمان برنامه و بودجه و صدا وسیما در میانه سال ۱۴۰۰ تبادل قرارداد انجام گرفت.
با افتتاح ۳۹۲ ایستگاه و با اعتباری بیش از ۲ هزار و ۸۵۰ هزار میلیاردریال پروژه سیگنال رسانی صدا و سیما به تمام کشور راه اندازی شد. در این پروژه شرکت ارتباطات زیرساخت با شروع به کار ۱۶۷ ایستگاه، صدا وسیما ۱۵۳ ایستگاه و شرکت مخابرات ایران ۵۲ ایستگاه در این پروژه مشارکت کردند.
این پروژه در امتداد عدالت رسانه ای و عدالت گستری نظام جمهوری اسلامی است. سال ها قبل، مراکز استان و شهرهای بزرگ با فیبر سیگنال رسانی شدند اما به دلیلهای مختلف این سیگنال به روستاها و نقاط دیگر نرسیده بود.
با اجرائی شدن این پروژه، سیگنال رسانی در بیش از ۹۸ درصد کشور با بهره گیری از تجهیزات کاملا بومی انجام شده و ادامه دار خواهد بود.

1401/01/08
16:56:59
0.0 / 5
502
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آزینیک