در قالب تفاهم نامه ای صورت می گیرد؛

همکاری ایران و ازبکستان در حوزه دانشی، فناورانه و نوآورانه

همکاری ایران و ازبکستان در حوزه دانشی، فناورانه و نوآورانه

تفاهمنامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان به امضا رسید تا زمینه تعامل های دانشی، فناورانه و نوآورانه دو کشور بیشتر از پیش فراهم گردد.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و ابراهیم عبدالرحمان اف وزیر توسعه نوآوری ازبکستان این تفاهمنامه همکاری را امضا و درباره محورهای مشترک همکاریهای فناورانه و نوآورانه، گفتگو کردند.
ستاری با بیان اینکه سعی کردیم در مسافرت وزیر محترم توسعه نوآوری ازبکستان، مدلهای همکاری فناورانه و ظرفیت های بالقوه در نوآوری را با هدف تعریف پروژه های مشترک، عرضه نماییم، افزود: شرکتهای دانش بنیان و خلاق دو طرف، محور تعریف همکاریهای مشترک هستند و در چارچوب، پژوهش های فناورانه آماده تعامل هستیم، اما نباید فراموش نماییم که تولید محصول دانش بنیان، توسعه فناوری و تجاری سازی پژوهش، کار شرکت ها است و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها وظیفه ایجاد زمینه تربیت و و بلوغ نیروی انسانی را بر عهده دارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، ضمن اشاره به ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۵۰۰ شرکت خلاقی که وظیفه دارند فناوری را به ازبکستان انتقال دهند افزود: آماده ایم تا از این فرایند حمایت نماییم اما لازمه آن این است که شرکتهای متناظر در ازبکستان این بستر را برای همکاری داشته باشند.
وی درباره زمینه های تعامل ها و ارتباطات علمی و فناورانه مشترک اظهار داشت: نمونه های موفقی از این تعامل را با سایر کشورها تجربه کرده ایم. این همکاری از راه حمایت مالی مشترک دو کشور از پروزه های پژوهشی و فناورانه مشترک دو کشور رخ می داد و یکی از زیربناهای اصلی همکاریهای مشترک همکاری علمی و فناورانه کشورها قرار گرفته است. آماده ایم تا در تمامی محورهای مشترک با یکدیگر همکاری نماییم و در چارچوب یک کمیته، از توسعه طرح های فناورانه حمایت نماییم.
از طرفیت ها و تجربیات ایران در فناوری ها استفاده می کنیم
وزیر توسعه نوآوری ازبکستان هم در این مراسم، ظرفیت های ایران در حوزه های زیست فناوری، کشاورزی و گیاهان دارویی و آب را پیشرو و کمک کننده به ازبکستان دانست و اظهار داشت: این فناوری ها می تواند به حل مشکلات زیست محیطی و معضلات آب در ازبکستان بخصوص دریاچه آرال کمک نماید.
عبدالرحمان اف بیان نمود: این امکان وجود دارد که دانشجویان و متخصصان با یکدیگر همکاری کنند و تجربه هایشان را در زیست فناوری، دارو، کشاورزی و آب با یکدیگر در بین بگذارند. با دیدن تجربیات موفق ایران در نمایشگاه فناوری های ایران ساخت، انتقال فناوری شرکت ها و مراکز پژوهشی به ازبکستان را آغاز خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه شرایط برای انتقال فناوری از ایران به ازبکستان، فراهم است، افزود: فناوری های مدیریت کیفیت، نمک زدایی و سایر فناوری ها می تواند به صورت پایلوت در منطقه آرال پیاده شود همینطور از پیاده سازی این طرح های فناورانه حمایت می نماییم.
وزیر توسعه نوآوری ازبکستان همینطور از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در رویداد فناورانه ازبکستان و نمایش دستاورد شرکتهای دانش بنیان ایرانی در هفته نوآوری ازبکستان دعوت کرد.
وی از همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت علم، تحقیقات و فناوری در حوزه های متعدد گفت و اعلام نمود: با پارک فناوری پردیس توافق شد تا از پروژه های استارتاپی مشترک با حجم مالی ۲میبیون دلار حمایت شود. آغاز فصلی نو در همکاریهای فناورانه
هدف از این تفاهمنامه تقویت همکاری بین طرفین در زمینه فعالیتهای فناورانه، نوآوری در زمینه های مشترک و مورد نیاز دو کشور است. فناوری، نوآوری و فناوریهای نرم و صنایع خلاق، همکاری در حوزه هایی چون زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری نانو، کشاورزی، سلول های بنیادی و آب، بعضی از محورهای این تفاهمنامه همکاری است.
انجام پروژه های تحقیق و توسعه مشترک در زمینه نوآوری و علوم کاربردی، حمایت و تسهیل جابجایی کارشناسان ایرانی و ازبکستانی، سازمان دهی کارگاه ها و کنفرانس های تخصصی در فناوری های مختلف، تشویق و تسهیل فعالیت شرکتهای برپایه فناوری برای توسعه محصول از سایر محورهای تفاهمنامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان است.
با امضای این تفاهمنامه، زمینه ایجاد مراکز فناوری و نوآوری دو کشور، اجرای طرح های مشترک و فناورانه دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، شرکتهای دانش بنیان و خلاق دو کشور، حضور فعالان فناور طرفین در رویدادهای حوزه علم، فناوری و نوآوری همچون «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت»، «ایران اینوتکس» و ازبکستان اینوویک فراهم گردد.
اجرای دوره های کوتاه مدت برای محققان جوان، دانشمندان، شرکتهای دانش بنیان و خلاق در زمینه نوآوری ها، فناوری ها و محصولات نوآورانه در دستور کار همکاریهای دوجانبه به حساب می آید که برای اجرای این تفاهمنامه، کمیته مشترک علم، فناوری و نوآوری ایجاد می شود که متشکل از نمایندگانی از طرفین خواهد بود.


منبع:

1400/12/28
23:15:57
0.0 / 5
545
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک