بهینه سازی اثرات رادیوتراپی تومورهای مغزی با نانوذرات

بهینه سازی اثرات رادیوتراپی تومورهای مغزی با نانوذرات

به گزارش آزینیک محققان قصد دارند پتانسیل نانوذرات را در به حداکثر رساندن کارایی رادیوتراپی تومورهای مغزی بررسی نمایند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، تیم تحقیقاتی شرکت داروسازی دبلیوپی دی فارماکیوتیکالز و یک کنسرسیوم به صورت خاص دو ترکیب از ترکیبات WPD برای بازگرداندن حساسیت سلول های GBM به رادیوتراپی را بررسی خواهند کرد.
شرکت داروسازی دبلیوپی دی فارماکیوتیکالز (WPD Pharmaceuticals) توافق نامه کنسرسیوم را برای پروژه EuroNanoMed امضا کرد. این شرکت داروسازی اخیرا اعلام نموده است که نسخه نهایی قرارداد کنسرسیوم امضا شده در رابطه با پروژه EuroNanoMed را دریافت کرده است. این کنسرسیوم پتانسیل نانوذرات AGuIX® را در به حداکثر رساندن کارایی رادیوتراپی بررسی خواهد نمود.
این کنسرسیوم توسط موریل باربری-هیوب از مرکز تحقیقات کنترل خودکار (CRAN)، یک واحد تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه لورن و مرکز تحقیقات علمی ملی فرانسه (CNRS) هدایت می شود. وی از جانب پروژه EuroNanoMed III (پروژه های تحقیقاتی و توسعه فناوری نوآورانه اروپایی در نانوپزشکی) حمایت مالی می شود. باربری هیوب برای انجام پروژه Nanopartiles RXnanoBRAIN برای بهینه سازی اثرات پرتودرمانی تومورهای مغزی با استفاده از مدل سازی چند مقیاسی و اعتبارسنجی تجربی حمایت مالی شده است.
در طول جدول زمانی این پروژه سه ساله، کنسرسیوم می خواهد دزهای اشعه ایکس داده شده به بیمار را برای به حداکثر رساندن کارایی پرتودرمانی روی این تومورهای درجه بالا و در عین حال حفظ بافت سالم مجاور، برنامه ریزی و تطبیق دهد. این پروژه کار خویش را بر مبنای آزمایش های پیش بالینی در مقیاس های مختلف زیستی (سلول ها، بافت ها و بر روی مدلهای جوندگان) و توسعه الگوریتم ها انجام می دهد. سپس ارزیابی پتانسیل درمانی این نانوذره نوآورانه صورت خواهد گرفت.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان مکمل بودن و اثربخشی انرژی پرتودرمانی و نانوذرات (NPs) را در بافت تومور مطالعه خواهند کرد. به دست آوردن درک عمیق از اثرات بر پاسخ ایمنی برای کنترل و افزایش پتانسیل اثرات این روش درمانی هم یک گام نوآورانه حیاتی برای پروژه است.
گلیوبلاستوما شایع ترین شکل سرطان مغز و عموماً تهاجمی است. درمان استاندارد شامل حذف جراحی تومور در صورت امکان و به دنبال آن رادیوتراپی و شیمی درمانی همزمان است. رادیوتراپی بعد از جراحی نقش مثبتی دارد و به بهبود کلی این تومورها کمک می نماید. با این وجود، خیلی از بیماران حتی زمانی که درمان به خوبی صورت گیرد، گرفتار عود تومورهای موضعی می شوند. نانوپزشکی و بخصوص نانو ذرات چشم اندازهای عالی برای توسعه و نوآوری در رادیوتراپی هستند.


منبع:

1400/12/23
12:30:31
0.0 / 5
439
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک