عضو كارگروه صندوق های پژوهش و فناوری خبر داد؛

فعالیت 60 صندوق پژوهش و فناوری در کشور

فعالیت 60 صندوق پژوهش و فناوری در کشور

به گزارش آزینیک عضو کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری اظهار داشت: تا حالا 60 مجوز برای صندوق های پژوهش و فناوری صادر شده و درحال فعالیت هستند.به گزارش آزینیک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، محمدمهدی فریدوند رییس هیئت مدیره انجمن صنفی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطر پذیر کشور امروز در نخستین جلسه اعضای جدید کار گروه صندوق های پژوهش و فناوری اظهار داشت: انجمن صنفی کارفرمایی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری خطر پذیر یک سازمان غیر انتفاعی بوده که از سال ۹۱ به ثبت رسیده است.
وی اضافه کرد: توسعه و ترویج ادبیات تامین مالی نوآوری و سرمایه گذاری خطرپذیر، استاندارد سازی رویه ها، فعالیت سرمایه گذاری خطر پذیر و ارتقا تعاملات بین اعضا و همین طور فعالان صنعت و اشتراک تجربیات و توانمند سازی از اهداف این انجمن صنفی محسوب می شود.
فریدوند افزود: تا حالا ۶۰ مجوز برای صندوق های پژوهش و فناوری صادر شده که تا حالا ۴۳ صندوق به عضویت این انجمن درآمدند و مابقی درحال تاسیس و ثبت هستند.
عضو کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری اضافه کرد: وزارت علوم سهم ۵ درصدی، پژوهشکده ها سهم ۵ درصدی، موسسات آموزش عالی سهم ۳ درصدی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سهم یک درصدی و پارک های علم و فناوری سهم ۴۵ درصدی در تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری داشتند. ۶۵ درصد از سرمایه این صندوق ها از طرف بخش خصوصی تامین شده و نهادهایی چون وزارت بهداشت، وزارت نفت، وزارت ICT، وزارت علوم و نهادهای تابعه آن با این صندوق ها مشارکت داشتند.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صندوق ها و نهادهای سرمایه گذاری با اشاره به عملکرد اعضای انجمن در سال ۹۹، اشاره کرد: حجم کل خدمات ارائه شده در سال ۹۹ از طرف اعضای این انجمن رشد بیش از ۱۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشته است به شکلی که حجم خدمات مالی اعضای این انجمن در سال ۹۹ ۴، ۸۷۳ میلیارد تومان بوده است.
فریدوند اشاره کرد: در سال ۹۹ بیشترین تسهیلات پرداخت شده در زمینه ماشین آلات با ۲۸.۳۱ درصد بوده و پس از آن نرم افزار و فناوری اطلاعات با ۲۷.۹۷ درصد، دارو و فراورده های بیولوژیک با ۱۷.۲۸ درصد، برق و الکترونیک با ۸.۹۴ درصد و تجهیزات پزشکی با ۵.۰۸ درصد قرار دارند.
وی اضافه کرد: تا حالا تعداد ۲۳۸۰ ضمانت نامه از طرف صندوق های پژوهش و فناوری صبا حجم ۴، ۵۰۰ میلیارد تومان صادر گردیده است.
در ادامه علی وحدت با اشاره به حضور وزیر علوم در این نشست و آشنایی با اعضای جدید این کار گروه اضافه کرد: صندوق های پژوهش و فناوری در تامین مالی و بحث نظام مالی علم و فناوری، نقش بسیاری دارند.
وی با قدردانی از کوشش های دکتر دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در حوزه پشتیبانی از دانش بنیان ها و جایگاه صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: در طرح جهش تولید دانش بنیان برای حوزه تامین مالی کار بی نظیری صورت گرفته و باید کار گروه صندوق های پژوهش و فناوری از این حمایت ها حفاظت کند.
رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه باید ۶۱ صندوق پژوهش و فناوری فعال در کشور از حوزه تامین مالی دانش بنیان ها صیانت کنند، اظهار داشت: امیدوار هستم فرصت هایی که دوره ی جدید کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری و ظرفیت های قانونی که درباب تامین مالی به وجود آمده به همت مجلس، وزیر علوم و سایر فعالان زیست بوم نوآوری ادامه پیدا کند.


منبع:

1400/12/21
19:53:55
0.0 / 5
452
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک