بزرگ ترین کهکشان رادیویی کشف شد

بزرگ ترین کهکشان رادیویی کشف شد

ستاره شناسان اخیرا موفق به کشف بزرگ ترین کهکشان شدند. این کهکشان رادیویی غول پیکر در فاصله سه میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی بی جی آر (BGR)، این کهکشان که «آلسیونئوس» (Alcyoneus) نام دارد، یک کهکشان رادیویی غول پیکر است.
طول این کهکشان تقریباً ۱۶.۳ میلیون سال نوری است که برای مقایسه اندازه کهکشان راه شیری ۱۰۶ هزار سال نوری است ؛ به این مفهوم که آلسیونئوس تقریباً ۱۵۳.۷۷ برابر طولانی تر از کهکشان راه شیری است.
کهکشان های رادیویی غول پیکر مانند آلسیونئوس معماهایی دیگر در جهان پر از رمز و راز هستند. این کهکشان بزرگ از یک کهکشان میزبان و همینطور فواره ها و لوب های بزرگی تشکیل شده است که از مرکز کهکشان فوران می کنند.
ستاره شناسان بر این باور هستند که این فواره ها و لوب ها محصول جانبی یک سیاه چاله بسیار پرجرم فعال در مرکز کهکشان هستند. به این ترتیب، این کهکشان های عظیم از جذاب ترین کهکشان هایی هستند که در فضا کشف می شوند.
محققان به سرپرستی ستاره شناسان رصدخانه «لیدن» در هلند توضیح دادند: اگر خصوصیت های در ارتباط با کهکشان میزبان دلیل مهمی برای رشد کهکشان های رادیویی غول پیکر باشد، بزرگ ترین کهکشان های رادیویی غول پیکر هم به احتمال زیاد بزرگ ترین این میزبان ها را در اختیار دارند. به همین ترتیب، اگر محیط های در مقیاس بزرگ خاصی وجود داشته باشد که برای رشد کهکشان های رادیویی غول پیکر بسیار مساعد باشد، به احتمال زیاد بزرگ ترین کهکشان های رادیویی غول پیکر در آنها ساکن خواهند بود.
ستاره شناسان می گویند که کشف آلسیونئوس می تواند به آنها در درک بهتر کهکشان های رادیویی کمک نماید.
مشروح کشف این کهکشان بزودی در مقاله ای در مجله Astronomy & Astrophysics چاپ می شود.


منبع:

1400/12/04
23:45:42
0.0 / 5
564
تگهای خبر: آموزش , اینترنت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک