ایران به جمع ۶ کشور تولیدکننده سامانه های فوق سرد پیوست

ایران به جمع ۶ کشور تولیدکننده سامانه های فوق سرد پیوست

به گزارش آزینیک یک شرکت دانش بنیان داخلی، با استفاده از توان متخصصان خود مبدل هایی برای انتقال حرارت در سرویسهای فوق سرد (کلدباکس) طراحی و تولید کرد. بدین سان ایران جزو ۶ کشور تولیدکننده این محصول قرار گرفت.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، مجتبی موذنی طرقی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه کلدباکس قلب فرآیندی پتروشیمی و پتروپالایش های گازی است، اظهار داشت: پس از دستیابی به دانش طراحی و ساخت این محصول به ششمین کشوری تبدیل شدیم که توان ساخت این نوع مبدل ها را در دنیا دارد.
وی بیان نمود: این محصول متشکل از یکسری مبدل است که این مبدل ها در کنار هم و در یک مجموعه به اسم کلدباکس شناخته می شوند، تفاوت این محصول با مبدل های حرارتی معمولی در فشار، دما و تعداد جریان است، این محصول کاربردهای مختلفی از قبیل واحدهای تفکیک هوا، بازیابی گازهای همراه فرایند، سرویسهای دماپایین و مجموعه های چند جریانه دارد.
موذنی طرقی ضمن اشاره به این که مبدل آلومینیومی به مجموعه ای از صفحات موازی فشرده آلومینیومی گفته می شود که با روش Brazed Vacuum ساخته می شوند و بیش ترین کاربرد آنها در فرآیندهای کرایوژنیک یا فوق سرد است، اضافه کرد: خصوصیت بارز این نوع مبدل ها امکان کار در دماهای بسیار پایین، تبادل حرارت هم زمان بین چند جریان و سطح انتقال حرارت بسیار بالا نسبت به حجم و فشردگی بسیار بالا است.
وی افزود: درواقع کلدباکس یک واحد فرآیندی بسیار فشرده بوده و یکی از مواردی که کلدباکس را جزو تجهیزات خاص با فناوری بالا قرار می دهد، فناوری پیچیده طراحی و ساخت مجموعه مبدل های آلومینیومی داخل آن است.
این فناور افزود: عمده کاربرد این محصول در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است، در کلدباکس تا ۱۴ جریان امکان فراورش وجود دارد، این محصول کیفیت قابل رقابت با نمونه های اروپایی و ژاپنی خود دارد و ازلحاظ قیمت هم نسبت به این مشابه ها کمتر است، عیب یابی و تعمیر کلدباکس هم از دیگر مزیت های آن به حساب می آید.
موذنی طرقی با اشاره به اینکه این محصول توانسته صرفه جویی ارزی بالایی به همراه داشته باشد، اضافه کرد: نبود کلدباکس در هر پتروشیمی و پالایشگاهی سبب ایجاد خسارت های زیادی می شود.

1400/12/02
10:32:18
0.0 / 5
614
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک