تایید اثرگذاری 100 درصدی واکسن برکت بر امیکرون

تایید اثرگذاری 100 درصدی واکسن برکت بر امیکرون

واکسن برکت کمی بعد از شیوع بیماری کرونا در زمستان ۹۸، بعنوان نخستین واکسن ایرانی برای مقابله با این بیماری به همت محققان گروه دارویی «برکت» تولید شد و الان با گذشت کمتر از ۲ سال اثرگذاری این واکسن بر امیکرون تایید و برکت پلاس وارد فاز ساخته شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نشریه علمی «بیو ار کایو» از تأثیر ۱۰۰ درصدی واکسن جدید برکت در مقابله با سویه امیکرون اطلاع داده و اذعان داشته است؛ گروه دارویی برکت با رصد یافته های علمی و مشورت با متخصصان این حوزه، توانسته تولید واکسن اختصاصی امیکرون را یک ماه بعد از شناسایی این ویروس در کشور به نتیجه رسانده و مطالعه واکسن بروز شده را روی مدل حیوانی اجرا نماید. نتایج اولیه این مطالعات نشان دهنده خنثی سازی ۱۰۰٪ سویه امیکرون توسط واکسن جدید و بی خطری آن در مطالعات حیوانی است.
این شرکت با عنایت به سرعت بی سابقه انتشار امیکرون در سطح جامعه و هم نتایج امیدوارکننده مطالعات حیوانی، تولید انبوه واکسن مختص این سویه را آغاز کرده است. همچنین، پروتکل پیشنهادی اجرای مطالعه بالینی واکسن جهت تصمیم گیری به سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق عرضه شده است.
ظهور سویه امیکرون و انتشار گزارشات علمی در خصوص فرار این سویه از آنتی بادی های ساخته شده توسط واکسن های فعلی و کاهش تأثیر گذاری آنها، نگرانی های عمده ای بوجود آورده است. همچنین، سازمان بهداشت جهانی در دی ماه، ضمن انتشار اطلاعیه ای سیاست تکرار دوزهای بوستر را رویکرد پایداری ندانسته و تولیدکنندگان واکسن را به به روزرسانی واکسن ها متناسب با سویه های غالب سفارش کرده است.
چکیده گزارش نشریه علمی «بیو ار کایو»
برکت؛ کاندید واکسن اختصاصی امیکرون، آنتی بادی های خنثی کننده قوی در مدلهای حیوانی ایجاد می کند

سویه B.۱.۱.۵۲۹ (امیکرون) از ویروس SARS-CoV-۲ به علت جهش های ژنتیکی متعدد، مصونیت افراد واکسینه شده در مقابل این ویروس را کاهش داده است.
به گفته سازمان جهانی بهداشت، بعید است که استراتژی واکسیناسیون بر اساس تکرار دزهای یادآور، یک روش پایدار برای پیشگیری از این پاندمی باشد. هدف این گزارش بررسی ایمنی و کارکرد آنتی بادی های خنثی کننده یک کاندیدای واکسن کووید ۱۹ مبتنی بر سویه امیکرون معروف به BIV۱-CovIran Plus در مدلهای حیوانی موش و خوک است.
سویه امیکرون بعد از جداسازی و بررسی خصوصیات، وارد فرآیند غیرفعال سازی شیمیایی و خالص سازی قرار گرفت و با استفاده از اجونت الوم (alum adjuvant) فرموله شد. سپس یک دز کامل انسانی از واکسن BIV۱-CovIran Plus به شکم پنج موش ماده و دو خوکچه هندی تزریق شد تا واکنش های سمی احتمالی ارزیابی شده و بررسی های پاتولوژیک صورت گیرد.
به منظور ارزیابی توان واکسن، چهار گروه ده تایی از موش ها در بازه های زمانی هفت یا ۱۴ روزه، دو دز از واکسن BIV۱-CovIran Plus یا محلول نمک فسفات با خاصیت بافری را دریافت نمودند. هفت روز بعد از تزریق دوم، آزمایشات مرسوم خنثی سازی ویروس روی سرم به دست آمده از موش های واکسینه شده، انجام گرفت. اما هیچ گونه شواهدی از علائم بالینی غیرطبیعی ماکروسکوپیک یا میکروسکوپیک بافت در مدلهای حیوانی به دست نیامد.
در تمام نمونه های به دست آمده از گروهی که دو دز واکسن BIV۱-CovIran Plus را در فاصله هفت روز دریافت نمودند، سرم با غلظت بیشتر از ۳۲/۱ برابر توانایی خنثی سازی سویه امیکرون را داشت. همینطور در تمام نمونه های به دست آمده از گروهی که دو دز از واکسن را در فاصله ۱۴ روز دریافت نمودند، سرم با غلظت بیشتر از ۶۴/۱ برابر سویه امیکرون را خنثی کرد.
علاوه بر این ۶۰ درصد نمونه ها در این گروه قابلیت خنثی سازی امیکرون را با غلظت ۱۲۸/۱ برابر داشتند. در تمام نمونه های گروه کنترل، شکل گیری CPE مورد مشاهده قرار گرفت و هیچ گونه فعالیت خنثی سازی در هیچ غلظتی مشاهده نشد. مدلهای حیوانی به خوبی توانستند BIV۱-CovIran Plus را تحمل کنند و هیچ گونه نگرانی ایمنی در مورد آنها به وجود نیامد. علاوه بر این کاندیدای واکسن خنثی سازی محافظتی در مقابل سویه امیکرون ایجاد کرد.
گزارش های بعدی بر استفاده از واکسن به روز شده بعنوان دز یادآور و توانایی کاندیدای واکسن در نابودسازی گونه های دیگر SARS-CoV-۲ متمرکز خواهد بود.واکسن کووایران برکت
واکسن کوو ایران برکت، اولین واکسن ایرانی کرونا است که موفق به دریافت مجوز اضطرای شد و درحال توزیع در مراکز واکسیناسیون و تزریق به هموطنان است.
فاز انسانی این واکسن ایرانی؛ ۹ دیماه ۱۳۹۹ با تزریق به دختر رئیس قبلی ستاد اجرایی فرمان امام شروع شد. تعداد داوطلبان این مرحله ۵۶ نفر بودند که همه آنها طی دو مرحله واکسن خویش را دریافت نمودند.
مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت پژوهشگران ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که از ۹ دیماه ۱۳۹۹ شروع شده بود تا روز ۳۰ بهمن همین سال با تزریق واکسن به تمام داوطلبان، پایان یافت.
تا ۱۴ اسفند ماه آخرین نمونه خونگیری از داوطلبان انجام و نتایج نهایی فاز یک تست انسانی در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفت.
فاز دوم مطالعات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا ساخته شده در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به نام " کوو ایران برکت" ۲۵ اسفند ماه با تزریق بر روی دو داوطلب شروع شد.
تعداد داوطلبان این مرحله ۲۸۰ نفر بودند که از این تعداد ۲۰۰ نفر کمتر از ۵۰ سال و بقیه داوطلبان بیشتر از ۵۰ سال داشتند و با تزریق ۲ دز واکسن به همه داوطلبان، این واکسن مرحله دوم کارآزمایی بالینی خویش را با مو فقیت پشت سر گذاشت.
مطالعات بالینی مرحله سوم واکسن "کوو ایران برکت" پنجم اردیبهشت در هتل ارم تهران آغاز و طی آن این واکسن به سه داوطلب، دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص بیماری های عفونی، حسینعلی شهریاری نماینده مردم سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و محمدعلی امیرزرگر ایمونولوژیست و استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران تزریق شد.
مجوز استفاده اضطرار مصرف عمومی این واکسن اواخر خرداد ماه سالجاری بعد از گذر موفقیت آمیز از مرحله سوم کارآزمایی بالینی صادر شد و این محصول کاملا ایرانی برای تزریق به مردم در اختیار مراکز واکسیناسیون قرار گرفت.
فازهای مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت روی ۱۲ تا ۱۸ ساله ها هم آذر ماه سال ۱۴۰۰ با دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو، شروع شد.منبع:

1400/11/30
11:28:03
0.0 / 5
888
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزینیک