ساخت نمایشگر هوشمند انعطاف پذیر با فرایندهای استاندارد نساجی

ساخت نمایشگر هوشمند انعطاف پذیر با فرایندهای استاندارد نساجی

به گزارش آزینیک محققان دانشگاه کمبریج با استفاده از فرایندهای صنعتی مورد استفاده در تولید پارچه، توانستند یک نمایشگر ۶۴ اینچی بافته شده و هوشمند بسازند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از سی نت، این نمایشگر دربرگیرنده مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی، سنسورهای هوشمند و ابزارهای فوتونیک بوده و ساختار آن مستقیما انرژی را تحصیل و ذخیره می کند.
در توسعه این فناوری، محققان از الیاف چندجزئی استفاده کردند. برای این منظور هر جزء از الیاف مورد استفاده در بافت نمایشگر را با موادی پوشش دادند که توانایی تحمل کشش بوجود آمده در دستگاه نساجی را داشته باشد. همینطور بعضی از اجزای الیاف را از راه تابیدن به هم تقویت کردند.
در نهایت اجزای مختلف الیاف را با استفاده از چسب های رسانا و جوش لیزری به هم متصل کردند. در نتیجه امکان ایجاد کارکردهای مختلف در یک پارچه بافته شده با استفاده از فرایندهای استاندارد نساجی فراهم گردید.
پارچه ای که با استفاده از این فرآیند تولید می شود بعنوان نمایشگر، ابزاری برای دریافت سیگنال ها یا ابزار ذخیره سازی انرژی کاربرد دارد.
این پارچه قادر به تشخیص سیگنال های رادیویی، برخورد، نور و دما است. همینطور به آسانی لوله می شود و با عنایت به اینکه برای تولید آن از فرایندهای استاندارد نساجی استفاده شده، میتوان آنرا در ابعاد بزرگ تولید کرد.
این نخستین بار است که یک سیستم بزرگ و مقیاس پذیر در ساختاری مشابه پارچه و با استفاده از فرآیند تولید مبتنی بر بافت فیبرها تولید می شود.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.


منبع:

1400/11/27
22:35:13
0.0 / 5
586
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک