تسهیلات بذری 500 میلیون تومانی صندوق نوآوری برای توسعه کسب و کارهای استارتاپی

تسهیلات بذری 500 میلیون تومانی صندوق نوآوری برای توسعه کسب و کارهای استارتاپی

به گزارش آزینیک معاون توسعه صندوق نوآوری وشکوفایی اظهار داشت: هر شتاب دهنده دانش بنیان می تواند از تسهیلات بذری ۵۰۰ میلیون تومانی این صندوق با کارمزد ۲ درصد روی قرارداد شتاب دهی با استارتاپ ها استفاده نماید. تابحال حدود ۵/۷ میلیارد تومان از این جنس تسهیلات برای شتاب دهنده ها مصوب شده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سیاوش ملکی فر در دوازدهمین رویداد پیوند و نخستین رویداد تخصصی در حوزه حسابداری و مالی اضافه کرد: رویدادهای پیوند به منظور تکمیل اکوسیستم نوآوری و عرضه طرح ها و ایده ها از جانب صندوق نوآوری و شکوفایی و اتصال آنها به شتاب دهنده طراحی شده است که از آغاز سالجاری تابحال ۱۱ رویداد در حوزه های صنایع خلاق، ساختمان، جلبک، کتاب و کودک، معدن و روانکارهای صنعتی برگزار شده است.
وی اضافه کرد: طی ۱۱ رویداد پیوند، صندوق نوآوری میزبان حدود ۱۰۰ تیم برای عرضه ایده های فناورانه و نوآورانه خود در حضور سرمایه گذاران و شتاب دهنده ها بوده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: هر شتاب دهنده دانش بنیان می تواند از تسهیلات بذری ۵۰۰ میلیون تومانی این صندوق با کارمزد ۲ درصد روی قرارداد شتاب دهی با استارتاپ ها استفاده نماید.
ملکی فر افزود: تابحال ۱۵ شتاب دهنده به عاملیت صندوق نوآوری برای هم سرمایه گذاری اقدام نمودند که برای آنها ۴۲ میلیارد تومان بعنوان سهم صندوق برای هم سرمایه گذاری تصویب شده است که با اضافه کردن سهم شتاب دهنده ها، ۶۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری روی استارتاپ ها صورت گرفته است و نشان از پتانسیل بالقوه این حوزه برای سرمایه گذاری است.
وی درباره دوازدهمین رویداد پیوند در حوزه حسابداری و مالی هم عنوان کرد: این رویداد با همکاری دانشگاه آزاد واحد تهران غرب برگزار شده است. فرآیند این رویداد از دیماه شروع شد و بعد از ثبت نام تیم ها و برگزاری کارگاه های توانمندسازی و بعد از دو جلسه پیش ارائه، هشت تیم برای عرضه انتخاب شدند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در نیمه اول سال ۲۰۲۱ هر روز دو «تک شاخ» (استارتاپ هایی با بیشتر از یک میلیارد دلار درآمد) به حوزه استارتاپ ها معرفی می گردند، اظهار داشت: آمریکا در معرفی تک شاخ ها رتبه اول و چین رتبه دوم را کسب کرده اند، طبق آمارهای موجود در دنیا، سرمایه گذاری روی استارتاپ های برپایه فناوری رشد بیشتری نسبت به استارتاپ های معمول دارد؛ به صورتی که بررسی عملکرد هتل هیلتون بعنوان یک استارتاپ رگولاتور و معمول و Airbnb بعنوان یک استارتاپ فناورانه نشان داده است که هتل هیلتون پس از ۹۶ سال به چنین ساختاری رسیده، ولی Airbnb پس از چهار سال به رشد دست یافته است.
ملکی فر با اشاره به اینکه روند سرمایه گذاری بر روی استارتاپ های «ژرف فن» رو به افزایش است، اظهار داشت: استارتاپ ها به دو دسته متعارف و رگولاتور و استارتاپ های برپایه فناوری (ژرف فن) تقسیم بندی می شوند. استارتاپ های رگولاتور کسب و کارهایی هستند که بر مبنای پلت فرم های موجود خدمات آنلاین عرضه می دهند. آمارها نشان داده است در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میزان سرمایه گذاری روی استارتاپ های «ژرف فن» به ۹ میلیارد یورو رسیده است؛ چون که یک استارتاپ رگولاتور تلاش می کند یک طرح و کسب و کار را ثابت و بعد رشد کند، این در شرایطی است که استارتاپ های «ژرف فن» بر تحقیق و توسعه متمرکز شده اند.
به گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی، وی درباره سرمایه گذاری در حوزه ژرف فن هم اظهار داشت: هم اکنون سرمایه گذاری در حوزه ژرف فن در اتحادیه اروپا به یک چهارم کل سرمایه گذاری جسورانه رسیده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه شرکت «بایو اند تک» که روی درمان شخصی سازی سرطان متمرکز شده بود، نمونه استارتاپ «ژرف فن» است، عنوان کرد: این استارتاپ از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ حدود ۴/۹ میلیون یورو گرنت از اتحادیه اروپا دریافت کرده بود و پس از آن شرکت فایزر ۴۲۵ میلیون یورو روی این شرکت سرمایه گذاری کرد و تحقیقات این شرکت به سمت تولید واکسن آنفلوآنزا هدایت شد. با این میزان سرمایه گذاری، ارزش این شرکت به ۲۲ میلیارد دلار رسید.
برقراری زیست بوم های نوآوری در واحدهای دانشگاه آزاد در دستور کار قرار دارد
در این رویداد، دکتر پروین داداندیش رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیتهای گسترده ای داشته است تا تحولات نوآوری و فناوری که در دنیا اتفاق می افتد را به کشور انتقال دهد. صندوق نوآوری و شکوفایی هم منابع خوبی را در اختیار اکوسیستم نوآروی کشور قرار داده است که جای تقدیر دارد.
وی اضافه کرد: اگر پیوند و ارتباطات در کشور شکل نگیرد و به صورت جزیره ای عمل نماییم، در راه نوآوری و فناوری به نتیجه نخواهیم رسید.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب در مورد فعالیتهای این دانشگاه بیان نمود: دانشگاه باید تغییرات جدیدی را در راه تحولات نوآوری انجام دهد و البته برقراری زیست بوم های نوآوری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار قرار دارد.
داداندیش افزود: در دانشگاه ۴۰ نیاز اساسی کشور را به صورت مکتوب گردآوری کرده ایم تا دانشجویان برای انتخاب مبحث رساله خود بتوانند از این موضوعات استفاده کنند. همینطور از سند تحولی برخورداریم که باید طی پنج سال چرخش داشته باشیم.
وی در ادامه رویدادهای پیوند را بعنوان الگوهای کوچک، مناسب برای جوانان کشورمان عنوان نمود و اظهار داشت: خرداد ماه ۱۴۰۱ همزمان با چهلمین سال تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، رویداد بزرگ پیوند را برگزار می نماییم.
در حاشیه دوازدهمین رویداد پیوند در حوزه حسابداری و مالی، قراردادی میان مرکز نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی و استارتاپ بی ریسک با حضور علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به امضاء رسید.


منبع:

1400/11/26
11:30:54
0.0 / 5
601
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک