ماده ای از جنس نقره که بوی بد بدن را از بین می برد

ماده ای از جنس نقره که بوی بد بدن را از بین می برد

آزینیک: پژوهشگران ژاپنی یک ماده ابداع نموده اند که مانند آستری بسیار نازک و ضد میکروب برای از بین بردن بوی بد بدن انسان روی لباس ها عمل می کند.


به گزارش آزینیک به نقل از دیلی میل، این ماده که توسط پژوهشگران دانشگاه توکیو توسعه یافته، کمتر از ۱۰ نانومتر ضخامت دارد و حاوی نقره و اسید تانیک (نوعی پلی فنول) است. پلی فنول ها ترکیباتی طبیعی هستند که در شکلات نیز وجود دارند و روی پارچه های ساتن و رومیزی لکه ایجاد می کنند. خوشبختانه ماده ای که پژوهشگران ابداع کرده اندAg/TA نام دارد و کاملاً شفاف است، بدین سبب رنگ پارچه را تغییر نمی دهد و جالب آنکه بعد از شسته شدن نیز باقی می ماند. می توان آنرا روی پارچه های جدیدی که در کارخانه تولید می شود به کار برد یا حتی آنرا در سوپر مارکت ها عرضه نمود تا مردم آنرا روی لباس هایشان استفاده کنند.
آزمایش ها نشان داد طیفی از پارچه ها همچون پنبه، پلی استر و ابریشم را می توان با این ماده ارزان و مناسب ترکیب کرد. پارچه هایی که با این ماده ترکیب شوند را می توان بدون از میان رفتن خاصیت ضد میکروب آن چند بار شست. از آنجائیکه این ماده ضدمیکروب است، بدین سبب خاصیت های ضد بو نیز دارد. جوزف ریچاردسون از دانشگاه توکیو در این زمینه می گوید: هیجان انگیزترین بخش این ابداع، سهولت استفاده از آن نیست، بلکه تاثیرگذاری ماده است. تاثیرگذاری این پوشش فقط محدود به محیط آزمایشگاهی نیست. من آنرا روی لباس، جوراب، کفش و حتی پادری حمام نیز بهره برده ام. وی در ادامه اضافه کرد: می خواهم امکان پیوند میان دیگر ترکیبات کارآمد پلی فنول با پارچه ها را بررسی کنم. نقره ضدمیکروب تنها سرآغاز تحقیقات ما است. هنگامیکه میکروب های ریز موجود روی پوست بدن انسان مولکول های پروتئین در عرق را می شکنند، بوی بد بدن به وجود می آید. نقره نیز برای وجود قابلیت های ضد میکروبی خود معروف است اما به کاربردن آن در لباس ها کار سختی است. بدین سبب پژوهشگران در آزمایش ها از اسید تانیک برای ایجاد پیوند میان نقره و پارچه استفاده کردند. قدرت پیوند اسید تانیک به اندازه ای زیاد است که پارچه های فراوری شده با این ماده، خاصیت ضدمیکروبی و ضد بوی بد خودرا بعد از حداقل ۱۰ بار شستشو حفظ کردند. دو روش برای افزودن این ماده به پارچه وجود دارد. روش نخست برای تولیدکنندگان تجاری لباس و پارچه مناسب می باشد و طی آن پارچه در مخلوط نقره و پیونددهنده پلی فنول شسته می شود. روش دوم که در مقیاس کوچک تر مانند خانه نیز کارآمد است، شامل اسپری کردن آن روی لباس است. یافته های این تحقیق در ژورنال «ساینتیفیک ریپورتز» انتشار یافته است.

1400/11/22
11:17:23
0.0 / 5
924
تگهای خبر: تجاری , دانشگاه , كاربر
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آزینیک