زیست بوم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است

زیست بوم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه زیست بوم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است، اظهار داشت: حالا این مساله به اکوسیستمی بالغ و فعال تبدیل گشته در صورتیکه 10 سال پیش این خاصیت را نداشت .


به گزارش روابط عمومی صندوق پژوهش و فناوری استان البرز، پرویز کرمی در اولین رویداد سرمایه گذاری «البرز ونچر» که در کرج برگزار شد، با اشاره به پیشرفت اکوسیستم فناوری کشور در سالهای قبل، اضافه کرد: در گذشته تنها دانشگاه ها بعنوان مراکز تولید نیروی انسانی وجود داشتند اما امروز، زیست بوم کاملی متشکل از پارک ها، دانشگاه ها و عناصر دیگر زیست بوم فناوری شکل گرفته است.
وی گفت: در زمان حاضر ۶۰ صندوق پژوهش فناوری، ۱۰ هزار استارتاپ و شرکت نوپا، ۴۵۰ شرکت خلاق، ۹ کارخانه نوآوری و ۷۰ خانه خلاق وجود دارد و تمام این ها در چهار واژه و ترم دسته بندی شده اند.
کرمی اشاره کرد: این تغییرات ناگزیر است چونکه دنیا نیز از فناوری های گذشته و دور به سمت فناوری های نو حرکت می کند.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که استان البرز و کرج هم باید از این الگو پیروی کنند، اضافه کرد: باتوجه به پتانسیل خوب این استان برای مثال بهترین شرکت های حوزه بیوتک در شهر کرج، باید از این ظرفیت ها بهره برد که البته اقدامات خوب زیادی ه درحال صورت گرفتن است.
وی اشاره کرد: پالایشگاه خون که قبلا تنها در آلمان وجود داشت اکنون در البرز نیز فعالیت می کند و ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین می کند که این روند در نهایت به پوشش کل ایران و پس از آن صادرات به خارج از کشور ختم خواهد شد.
محصول و خدمت استاندارد از البرز صادر خواهد شد
کرمی با اعلان اینکه پارک علم و فناوری البرز با همکاری ستاد آغاز به یک فعالیت مشترک کرده که در این فعالیت محصول و خدمت استاندارد می تواند صادر شود، اظهار داشت: برای انجام صادرات شرکت های فناور می توانند از کریدور صادرات ما استفاده کنند.
برای مثال انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی این توافق را با ما انجام دادند و توانستند از این مزیت استفاده کنند.
وی با اشاره به این که فناوری نرم و خلاق فقط صنایع دستی نیست، افزود: این مساله برای صنعت اسباب بازی نیز صادق است به طوریکه ۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دنیا در صنعت اسباب بازی است که از این رقم تنها ۱۵ میلیون سهم ایران است؛ ۳۵۰ میلیون دلار مربوط به واردات می شود.
وی اظهار داشت: با پر کردن فاصله موجود میان ۱۵میلیون دلار سهم صادرات ایران و ۳۵۰ میلیون دلار واردات می توان به سودآوری زیادی رسید؛ حالا 2 هزارو700 میلیارد دلار گردش مالی فناوری های نرم در جهان است.
کرمی ضمن تاکید بر اهمیت وجود تمام عناصر اکوسیستم فناوری اظهار داشت: ما باید از برندها در کشور بهتر استفاده نمائیم بطوریکه باید از برندهای موجود در فوتبال بهتر استفاده گردد.
وی با اشاره به این که متاسفانه روندی منطقی دراین زمینه شکل نگرفته، اضافه کرد: همین طور در بحث کسب وکار تنها فروش اهمیت ندارد بلکه دیتا نیز آورده و ارزش دارد.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد: اقتصاد محتوا باید با حضور ایده، تیم منتور، سرمایه گذار و بقیه عناصر کسب وکار شکل گیرد ولی در کشور ما بازارسازی حول هنرها شکل نگرفته است و لازمه آن گردهم هم آوردن عناصری است که برای اکوسیستم فناور لازم اند.
وی اشاره کرد: دیگر عصر سرمایه گذاری روی ملک و خانه گذشته است و فروش صرف محصولات نیز از دور خارج شده است و هم اکنون در ایران تعداد مال ها به اندازه ای است که با اروپا برابری می کند اما رونقی در آنها دیده نمی گردد.
پتانسیل پارک های علم و فناوری غیرقابل انکار است
مهدی عباسی رئیس پارک علم و فناوری البرز نیز با تاکید بر پتانسیل غیرقابل انکار پارک های علم و فناوری کشور به ویژه پارک علم و فناوری البرز اشاره کرد: در گذشته تصور کلی این بود که ما به دنبال دزدیدن فناوری هایتک از کشورهای خارجی هستیم در صورتیکه در دیدار با برخی روسای پارک های علم و فناوری جهان، متوجه شدیم که آنها معتقد هستند با پتانسیل بالایی که در پارک های علم و فناوری ایران وجود دارد، خارجی ها باید به دنبال سرمایه گذاری در آن باشند.
وی با قدردانی از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خصوصاً ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اظهار داشت: ما پتانسیل بالایی در زمینه صنایع خلاق داریم، اگر این پتانسیل در کشورهای خارجی وجود داشت، خروجی فوق العاده ای از صنایع فرهنگی و خلاق آنها به دست می آمد.
عباسی اشاره کرد: ما باید تجربیات کشورهای دیگر را به تجربیات خود افزوده و از آن استفاده نمائیم و از آن برای تبدیل ظرفیت های بالقوه خود به بالفعل بهره ببریم.
رییس پارک علم و فناوری البرز با تاکید بر این که ما نباید راه را گم نماییم و برای موفقیت در عرصه فناوری های خلاق باید بطور مستمر به دنبال تحقیق و پژوهش باشیم اشاره کرد: صنایع فرهنگی از اهمیت زیادی در همه نقاط دنیا برخوردار می باشند و ما نیز که ظرفیت های فوق العاده ای دراین زمینه داریم نباید از توجه به آن غافل شویم.
وی اضافه کرد: صنایع نرم و خلاق باید تا جایی پیشرفت کنند که هم راستا و هم رده با صنعت نفت جلو بروند. زیست بوم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است.
با همکاری صندوق پژوهش و فناوری و پارک علم و فناوری استان البرز رویداد سرمایه گذاری البرز ونچر با موضوع فناوری های نرم و صنایع خلاق انجام شد.

1400/11/14
23:58:56
0.0 / 5
667
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آزینیک