دوربین ها برای رصد نخستین هدف ستاره ای جیمز وب روشن شدند

دوربین ها برای رصد نخستین هدف ستاره ای جیمز وب روشن شدند

آزینیک: دوربین NIRCam رصد ستاره ای در فاصله 241 سال نوری از زمین را شروع کرد. هدف از رصد این ستاره کمک به تیم تحقیقاتی برای تنظیم آیینه اصلی 21 فوتی تلسکوپ فضایی جیمز وب است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری اسپیس، کنترل های فضاپیما، چهار ابزار پیشرفته تلسکوپ جیمز وب را روشن کردند تا نخستین رصد خودرا از یک ستاره هدف شروع کنند.
این ستاره که HD ۸۴۴۰۶ نام دارد، در فاصله ۲۴۱ سال نوری از زمین و قسمتی از صورت فلکی دب اکبر است. این تصاویر کاربرد علمی ندارند و فقط با هدف کمک به تیم تحقیقاتی برای تنظیم آیینه اصلی ۲۱ فوتی تلسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند.
این تصاویر توسط دوربین NIRCam گرفته می شوند که اول باید تا دمای منفی ۲۴۴ درجه فارنهایت (دمای عملیاتی) خنک شوند.
یکی از پژوهشگران این گروه در مصاحبه ای اظهار داشت: در ابتدا ۱۸ تصویر تار و در آخر یک تصویر واضح و زیبا خواهیم داشت.
در حالی که دوربین NIRCam درحال رصد ستاره HD ۸۴۴۰۶ است، متخصصان اپتیک جیمز وب بخش های آیینه ای را در مقیاس نانومتری حرکت می دهند تا سطحی کاملا صاف ایجاد کنند. انتظار می رود این پروسه تا اواخر ماه آپریل ادامه داشته باشد و نخستین تصاویر واضح در اواخر ماه جون یا اوایل جولای به معرض نمایش گذاشته شود.
تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱ (چهارم دی ۱۴۰۰) به فضا پرتاب شد. انتظار می رود این تلسکوپ رصدهای علمی خودرا در تابستان آینده شروع کند.


منبع:

1400/11/13
22:50:03
0.0 / 5
692
تگهای خبر: آموزش , دوربین , كاربر , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک