با تلاش بنیاد بركت؛

طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان در دریای خزر تهیه شد

طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان در دریای خزر تهیه شد

بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام(ره) باتوجه به ظرفیت های بسیار در شمال کشور و با مطالعات گسترده و لطمه شناسی های کارشناسانه، طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان را در جنوب شرق دریای خزر تهیه کرد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، با برخورداری کشور از دریا در شمال و جنوب و وجود ظرفیت های متعدد، هدف گذاری استفاده از ظرفیت های دریاها شامل صنعت آبزی پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته در قالب مقوله ای تحت عنوان «اقتصاد دریا» بیش از پیش ضروری بنظر می رسد.
برپایه گزارش بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام(ره)، باوجود اقدامات انجام شده، حلقه های مفقوده همچون نبود تعریف زنجیره ارزش و فقدان یک نگاه سیستماتیک، سبب شده تا کارهای حول محور «اقتصاد دریا» آن چنان که باید و شاید با توفیق و بازدهی بالا همراه نبوده باشد.
محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد برکت درباره این طرح توضیح داد: این بنیاد با هدف تشکیل و تکمیل زنجیره ارزش در زمینه آبزی پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته و اشتغال زایی در این عرصه در جنوب شرق دریای خزر، طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان را در استان گلستان و با محوریت شهرهای گمیشان و بندر ترکمن اجرا می کند.
وی اشاره کرد: در این طرح هفت هزار میلیاردریال سرمایه گذاری برای ایجاد ۱۵ هزار شغل در مناطق محروم استان گلستان در زمینه آبزی پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته صورت می گیرد و بزرگ ترین سایت پرورش ماهی در قفس در کشور در منطقه گمیشان راه اندازی می شود.
مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: ۷ هزار و ۸۰۰ شغل از این ۱۵ هزار شغل به شکل مستقیم ایجاد می شود.
ترکمانه افزود: برای اجرای هر چه بهتر این طرح، تفاهم نامه همکاری میان بنیاد برکت، استانداری و شیلات استان گلستان با هدف مشارکت در تولید کالاهای اساسی با تمرکز بر آبزیان، محرومیت زدایی از منطقه گمیشان و ترکمن صحرا با ایجاد فرصت های شغلی و توسعه منطقه ای به امضا رسیده است.
وی در اولویت بودن طرح های اشتغال زایی در زمینه آبزی پروری آگاهی داد و اظهار داشت: بنیاد برکت از سال ۱۳۹۹ راه اندازی طرح های اشتغال زایی در رسته آبزی پروری را به شکل ویژه در دستور کار خود قرار داده است.
مدیرعامل بنیاد برکت اشاره کرد: تا به امروز ۲ هزار و ۱۰۰ طرح اشتغال زایی در زمینه پرورش آبزیان راه اندازی شده و تا اختتام امسال نیز ۹۲۰ طرح دیگر به بهره برداری می رسد.
ترکمانه تصریح کرد: این بنیاد حمایت و ارائه تسهیلات به طرح های تولید آبزیان در مدلهای پرورش در قفس و پن را در استانهای برخوردار از دریا به شکل ویژه دنبال می کند.
وی ابراز امیدواری کرد به زودی طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تامین تولید آبزیان در سایر استانهای همجوار با دریا اجرائی شود.
مدیرعامل بنیاد برکت به کارهای بنیاد برکت در استان گلستان اشاره کرد: تا حالا ۴ هزار و ۶۵۶ طرح اشتغال زایی اجتماع محور در مناطق محروم استان اجرا شده که ایجاد فرصت های کسب وکار برای ۱۴ هزار نفر را به همراه داشته است.
ترکمانه افزود: صاحبان یک هزار و ۱۱۳ طرح اجتماع محور دیگر نیز برای گرفتن تسهیلات به بانک عامل معرفی شده اند و به زودی کار خودرا شروع می کنند.

1400/11/11
12:54:57
0.0 / 5
641
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزینیک