برنامه چین و روسیه برای ساخت ایستگاه تحقیقاتی در کره ماه

برنامه چین و روسیه برای ساخت ایستگاه تحقیقاتی در کره ماه

به گزارش آزینیک چین اعلام نمود که انتظار دارد تا آخر سال جاری میلادی توافقنامه فضایی با روسیه امضا کند که شامل ساخت یک مرکز تحقیقاتی مشترک در ماه می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اوراسیا تایمز، مقامات چینی اعلام نمودند که به شدت درگیر مذاکرات هستند و اساساً به اجماع رسیده اند. امضای توافقنامه در اسرع وقت امسال میلادی کاملاً امکان پذیر است.
این دو کشور قصد دارند ساخت ایستگاه بین المللی تحقیقات قمری را تا سال ۲۰۲۶ آغاز کنند و زیرساخت های اساسی را تا سال ۲۰۳۵ به پایان خواهند رساند. این ایستگاه قادر به انجام فعالیتهای تحقیقاتی چند رشته ای خواهد بود. منطقه ساخت و ساز پیش از سال ۲۰۲۵ انتخاب می شود.
این مبحث در همان روزی اعلام گردید که اداره ملی فضایی چین گزارشی را منتشر نمود که در آن آینده برنامه فضایی این کشور و همینطور دستاوردهای اخیر آن ترسیم شده بود. در این گزارش آمده است: «صنعت فضایی یک عنصر حیاتی از استراتژی کلی ملی است و چین از اصل اکتشاف و استفاده از فضای بیرونی برای اهداف صلح آمیز حمایت می کند».
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه روز سه شنبه گزارش داد که پایگاه فضایی آینده می تواند شامل یک فضاپیمای ذخیره با قابلیت بلند شدن از سطح ماه باشد.
«ولادیمیر سولوویف»، فضانورد بازنشسته روسیه، اظهار داشت: امکان وجود نوعی وسیله نقلیه ذخیره در سطح ماه برای بلند شدن از سطح این قمر زمین یک ایده جدید و مهم می باشد و در صورت وجود یک فضاپیما ذخیره در سطح ماه که بتواند از این قمر زمین بلند شود، اوضاع در این کره برای فضانوردان آرام تر خواهد بود.
اسپوتنیک همینطور گزارش داد که کشورهای عضو آژانس فضایی اروپا برای مشارکت در ساخت این تاسیسات دعوت شده اند. این سازمان اعلام نمود که هنوز تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده است.
در ماه سپتامبر، کشورهای چین و روسیه به طور مشترک میزبان برگزاری یک کارگاه در زمینه ساخت این ایستگاه قمری بودند. کارشناسانی از فرانسه، ایتالیا، هلند، آلمان، مالزی و تایلند هم به این کارگاه دعوت شده بودند.


منبع:

1400/11/10
13:49:31
0.0 / 5
709
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , صنعت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک